زندگی در کانادا


با وجود وسعت زیاد کشور کانادا، تراکم جمعیت در این کشور بسیار کم است، البته در خیابان های شهرهای بزرگ شما می توانید افراد بیشتری مشاهده کنید، زیرا جمعیت در شهرها متمرکز شده اند. اکثریت مردم در شهرهایی زندگی می کنند که در 200 کیلومتری مرز ایالات متحده قرار دارند و قسمت بزرگی از این کشور ساکنان کمتری دارد، شمال و غرب کانادا در بین مردم دنیا در بین طبیعت گردان محبوب هستند و در این مناطق آخرین جوامع اینویت (اسکیمو) نیز زندگی می کنند. این تراکم کم جمعیت باعث می شود که دولت ورود خارجی ها را برای اقامت دائم یا موقت تشویق کند و حتی تابعیت اعطا کند. کانادا دارای چند فرهنگ گرایی عالی است، دلیل این امر آنست که جمعیت آن متشکل از مردمان مناطق مختلف جهان است و همچنین استقبال مردم خارجی از آن زیاد می باشد.

از نظر تاریخی، جمعیت کانادا بر اساس ترکیبی بین جمعیت بومی و مهاجران انگلیسی و فرانسوی می باشد؛ با این حال امروزه مردم را می توان از بسیاری از مکان های دیگر مانند آمریکای لاتین یا چین یافت.


زندگی در کانادا

زندگی در کانادا می تواند یک تجربه متفاوت باشد، این کشوریست که از دهکده های زیبا با شهرهای مدرن در هم آمیخته است. کانادا مکانی محبوب برای زندگی در بین افرادیست که به دنبال لذت بردن از زیبایی های طبیعی هستند، در حالی که از تمام راحتی های مدرن موجود در دنیای غرب لذت می برند. کانادا همچنین مرتباً در رتبه یک شاخص توسعه انسانی سالانه سازمان ملل متحد قرار دارد که فاکتورهایی مانند فرصت های شغلی، کیفیت تحصیلات، امید به زندگی و هزینه زندگی را در نظر می گیرد. این کشور دارای یکی از قوی ترین اقتصادهای جهانیست و عضو G8، مرفه ترین ملت های جهان است.

کانادا تقریباً در همه زمینه های زندگی به دلیل کیفیت بالا شناخته شده است، برخی از این خصوصیات عبارتند از:

•        مراقبت های بهداشتی جهانی رایگان برای همه شهروندان و ساکنان دائمی

•        آموزش متوسطه عمومی رایگان

•        یکی از امن ترین کشورهای جهان

•        آلودگی کم هوا

•        فرصتهای شغلی سودآور

•        نرخ بیکاری پایین


زندگی در کانادا برای مهاجران چگونه است؟

مهاجرت به هر کشوری یک قدم بزرگ است و کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست، نه تنها مهم است که بدانید آیا واجد شرایط هستید یا خیر، بلکه باید دریابید که زندگی شما پس از مهاجرت به کانادا چگونه خواهد بود. کانادا یکی از مقصد های مورد علاقه مهاجران در سراسر جهان است؛ از هر پنج نفر کانادایی یک نفر متولد خارج از این کشور است. کانادا همچنین یکی از گزینه های برتر برای کسانیست که می خواهند زندگی جدیدی را در خارج از کشور شروع کنند. با توجه به اینکه سه شهر آن در بین 10 شهر برتر برای زندگی در لیست جهان قرار دارد و بیش از 341000 خارجی قرار است دعوت نامه های اقامت دائم کانادا را در سال 2021 دریافت کنند، تعجب آور نیست که بسیاری از افراد ترجیح می دهند به کانادا مهاجرت کنند.

جمعیت کانادا بیش از 37 میلیون نفر است و زبانهای رسمی کانادا انگلیسی (59٪) و فرانسوی (23٪) هستند که 18٪ باقیمانده از زبانهای دیگر تشکیل شده است.


دمای هوا در کانادا

کانادا چهار فصل مشخص را تجربه می کند، زمستانهای طولانی و سرد و تابستانهای گرم. دمای ساحل اغلب نسبت به مناطق داخلی گرم است، به خصوص در زمستان. البته آب و هوای کانادا به دلیل وسعت زیاد این کشور متنوع است اما در قسمت های شمالی تنها دو ماه از سال تابستان حضور دارد. سرمای زمستان کانادا می تواند به 50 درجه زیر صفر برسد؛ با وجود چنین شرایط آب و هوایی، مهم است که برخی از نکات را در نظر بگیرید:

•        تهیه لباس گرم معمولاً آسان است، در کانادا در بسیاری از مکان ها با قیمت بسیار پایین به فروش می رسند، به عنوان مثال دستکش به قیمت 80 سنت یا کلاه با قیمت 2 دلار. به طور کلی این لباس ها بهتر از لباس هایی که به خانه می پوشید با هوای کانادا سازگار هستند.

•        چندین لایه لباس بپوشید، زیر همه چیز، لباسی که گرما را حفظ می کند، لایه دوم ژاکت و آخرین لایه چیزی که شما را در برابر سرما، باد و باران محافظت می کند.

•        برای پا، بهتر است به دنبال کفش هایی با کف غیر لغزنده باشید تا از لیز خوردن جلوگیری کنید، همچنین توصیه می شود کفشی بپا کنید که گرما را حفظ کند و ضد آب باشد.


مهاجران برای زندگی در کانادا کجا را انتخاب می کنند؟

در هنگام تصمیم گیری برای انتخاب مکان بهتر برای زندگی، همیشه ایده خوبی است که به این فکر کنید که چرا به کانادا نقل مکان می کنید و همچنین مقرون به صرفه ترین مکان ها در کانادا کدام هستند.

1. از نظر هزینه

اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین و بهترین شهرهای کانادا برای زندگی هستید، اتاوا بهترین انتخاب شما خواهد بود. این شهر از کیفیت زندگی بالایی برخوردار است و دارای 6 شهر از 10 شهر برتر کانادا می باشد، از دیگر استان های ارزان قیمت می توان به نیوبرانزویک، کبک، بریتیش کلمبیا و جزیره پرنس ادوارد اشاره کرد.

2. زندگی خانوادگی

کانادا با داشتن سیستم آموزش عمومی و مراقبت های بهداشتی مشهور در جهان، مکانی عالی برای تأمین نیازهای خانواده است و نیازی به ذکر نیست که وجود میزان جرم و جنایت کم و فعالیت در فضای باز که برای کودکان مناسب است بسیار می باشد. شهرهایی مانند اوکویل و اتاوا (انتاریو)، سنت جان (نیوفاندلند و لابرادور)، ونکوور (بریتیش کلمبیا)، کانمور و کالگری (آلبرتا) و براندون (مانیتوبا) همه مکانی عالی برای سکونت خانوادگی شما هستند.

3. از نظر فرصت های شغلی

انتخاب این گزینه البته به نوع شاخه کاری شما بستگی دارد؛ به عنوان مثال اگر در جستجوی فرصت های شغلی در بخش IT هستید، ممکن است بخواهید استانهایی مانند انتاریو یا بریتیش کلمبیا را در نظر بگیرید زیرا هر دو سیستم اکسپرس اینتری کانادا را هدف قرار داده اند تا تقاضای متخصصان فناوری را پر کنند.

اگر در جستجوی شغل در بخش کشاورزی هستید، ممکن است بخواهید استانهایی مانند ساسکاچوان، آلبرتا یا مانیتوبا را در نظر بگیرید. قصابان صنعتی، رانندگان کامیون های طولانی، سرورهای غذا و نوشیدنی، دستیاران پرستار و کارگران پشتیبانی خانه با مهاجرت به کانادا از طریق برنامه مهاجرت اقیانوس اطلس، فرصت های کاری زیادی پیدا می کنند. اگر به دنبال استخدام در شاخه های برق یا تجارت هستید، مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نامزدهای استانی در سرزمین های شمال غربی بهترین انتخاب شماست.


هزینه زندگی در کانادا

یکی از مشکلاتی که بسیاری از مردم با آن روبرو هستند آگاهی از هزینه های زندگی در کانادا یا نداشتن روش صحیح برای مدیریت بودجه خود است؛ این می تواند بسیار گیج کننده باشد و به نظر می رسد که هر سایت در اینترنت قیمت های مختلفی را نشان می دهد. کانادا بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنید هزینه زندگی متفاوتی دارد و گرانترین شهرهای این کشور عمدتاً تورنتو، ونکوور و وایت هورس هستند؛ از سوی دیگر از جمله ارزان ترین شهرها می توان به کبک، مونکتون و خلیج تندر در انتاریو اشاره کرد. بر اساس بررسی ها ثابت شده که هزینه های زندگی در کانادا بسیار کمتر از هزینه های زندگی در کشورهای اروپایی و آمریکاست.

اگر یکی از شهرهای پرجمعیت کانادا مانند ونکوور یا تورنتو را برای زندگی انتخاب کنید، هزینه زندگی شما نسبتا زیاد خواهد بود، به عنوان مثال، متوسط هزینه سالانه زندگی در تورنتو 45،400 CAD تقریبا دو برابر Québec، که 25374CAD  است، می باشد. ونکوور با متوسط هزینه زندگی 40682 CAD کمی ارزان تر از تورنتو است.