نکات پس از مهاجرت به کانادا


باتوجه به تمام نکاتی که در مقالات قبل از جمله مزایا و معایب مهاجرت به کانادا گفته شد، درصورت تصمیم به مهاجرت به این کشور، سوالی که ممکن است برای اکثر افراد بوجود بیاید، آنست که پس از مهاجرت به کانادا باید چه کارهایی انجام داد؟ در این مقاله سعی شده تمام نکاتی که لازم است پس از تصمیم به دریافت اقامت کانادا بدانید، ذکر شود.

بطور کلی درصورت دریافت اقامت دائم کانادا، پنج نوع ویزا وجود دارند. اولین و محبوب‌ترین نوع ویزای کانادا، مهاجرت به کانادا از طریق تخصص می‌باشد. اگر دارای یک پیشنهاد کاری (job offer) در کانادا باشید و یا قصد داشته باشید به کانادا مهاجرت نموده و کار کنید، می‌توانید برای دریافت این نوع از ویزای کانادا اقدام نمائید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه مهاجرت به کانادا از طریق کار مراجعه نمائید.

نوع دیگر ویزای کانادا، شامل سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و افراد خوداشتغال می‌شود. این نوع ویزای برای افرادیست که قصد راه‌اندازی یک کسب و کار در کانادا را دارند در درآمد کشور، تأثیر مثبت می‌گذارند. برای اطلاعات بیشتر به صفحه مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری یا ویزای استارت آپ کانادا مراجعه نمائید.

افرادی که خانواده‌ی آنها اقامت کانادا را داشته و در این کشور زندگی می‌کنند، می‌توانند با استفاده از ویزای خانوادگی کانادا به این کشور مهاجرت نمائید. یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کانادا، از طریق برنامه‌های استانی می‌باشد که به اکسپرس اینتری معروف هستند و می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به صفحه اکسپرس اینتری کانادا مراجعه نمائید. و در آخر، از طریق برنامه مهاجرت به کبک از طریق تخصص، سرمایه‌گذاری و غیره می‌باشد که بدلیل فرانسه زبان بودن استان کبک، دانش متقاضی از زبان فرانسوی، دارای اهمیت بسیار بالایی‌ست.

اگر می‌خواهید در یکی از برنامه‌های مهاجرت به کانادا موفق به دریافت ویزای کانادا شوید، ابتدا باید مشخص کنید کدام نوع ویزا با شرایط شما سازگار است. بنابراین بهتر است تمام انواع ویزای کانادا را بررسی نمائید. هرچقدر امتیاز و رتبه‌ی شما در هرکدام از تقسیم‌بندی‌ها بالاتر باشد، شانس شما برای دریافت ویزای کانادا و در نهایت مهاجرت به کانادا و اقامت کانادا بیشتر خواهد شد.


بهترین زمان برای مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا در زمستان می‌تواند باعث مشکلات بسیاری شود، زیرا سرما در زمستان‌های کانادا به اوج خود می‌رسد. بطور طبیعی ممکن است تا چند ماه پشت سرهم در کانادا بارش برف اتفاق بیوفتد و دما تا چندین درجه به زیر صفر افت کند. اگر ضرورتی برای مهاجرت به کانادا در این فصل از سال وجود ندارد، توصیه می‌شود برای دوری از استرس‌های موجود در زمستان، در فصل‌های مناسب‌تر دیگر به کانادا نقل مکان نمائید.


بهترین شهرهای کانادا برای زندگی

یکی از کلیدهای موفقیت مهاجرت به کانادا، بررسی مقصد موردنظرتون بصورت آنلاین و سپس بازدید از آن شهر بصورت حضوری می‌باشد. لیستی از مواردی که برای موقعیت خانه‌ی شما مهمه، تهیه کنین. این لیست می‌تونه شامل زیربنای شهر، موقعیت‌های شغلی، امکانات رفاهی، مدرسه و دانشگاه، مراقبت‌های بهداشتی، نزدیکی به طبیعت، نزدیکی به یک شهر بزرگ، دسترسی بالا، اخلاقیات مردم و غیره باشه. در فروم‌ها با دیگر کسانی که اقامت کانادا را دارند صحبت کنید و پس از دریافت اطلاعات لازم، تصمیم خود را برای نقل مکان به یکی از شهرهای کانادا، بگیرید. برای شروع می‌توانید به صفحه بهترین شهرهای کانادا برای زندگی مراجعه کنید.


خرید مسکن در کانادا

صاحب خانه شدن در کانادا نیز مانند هرجای دیگری دارای مشکلات و سختی‌های خود است. همچنین پروسه خرید مسکن در کانادا با ایران دارای تفاوت‌هایی‌ست و ضمن اینکه شما یک مهاجر هستید، ممکن است شرایط حتی پیچیده‌تر پیش شوند. اگه به وام مسکن نیاز داشته باشین، باید از کدوم سازمان بگیرین؟ از یک سازمان وام‌دهنده عمومی یا بین‌المللی کانادا؟ چطور می‌خواهید انتقال سرمایه و نرخ تبدیل ارز را مدیریت کنید؟ آیا می‌توانید از پس هزینه‌های اضافی برآیید؟ پیش از اقدام برای خرید خانه در کانادا باید یک برنامه منظم داشته باشید.


مالیات و مسائل مالی در کانادا

مهاجرت به کانادا نیازمند کسب دانش درمورد یک سیستم مالیاتی جدید و توانایی شما درمورد برآمدن از عهده این مالیات‌ها. سیستم مالیاتی کانادا بسیار پیچیده است، پس حتماً طبق قوانین مالیاتی کانادا عمل کنین، اما برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های اضافی، بهتر است با یک حسابدار که با قوانین مالیاتی بین‌المللی آشناست، مشورت کنید.

در ماه‌های اولیه زندگی در کانادا، بهتر است حساب‌های بانکی خود در کشور مبدأ را باز نگه دارید تا درصورتیکه نیاز به پول داشتید، از آن حساب برداشت نمائید. اینکار به شما فرصت می‌دهد پیش از انتقال تمام سرمایه‌تان به کانادا، با سیستم بانکی کانادا و مالیاتی آن آشنایی بهتری پیدا کنید.

پس از گذشت مدتی از مهاجرت به کانادا، وارد بانک موردنظر شده و خودتان را به مدیر شعبه معرفی کنید. به او توضیح دهید که تازه وارد کانادا شده و یک مهاجر هستید. باز کردن یک حساب بانکی در کانادا دارای مشکلات زیادی نیست و همچنین پس از باز کردن یک حساب بانکی، می‌توانید برای دریافت کارت اعتباری اقدام کنید.


سازگاری با شرایط جدید زندگی در کانادا

از لحاظ زیادی کانادا با ایران دارای تفاوت است و احتمالاً پس از مهاجرت به کانادا و گذشت مدتی، دلتان برای کشورتان تنگ شود، زیرا باید تغییرات زیادی به زندگی روزمره خود دهید. نگران نباشید که این احساسات طبیعی و عادی هستند. برای کمک به این وضعیت می‌توانید با دیگر افراد در ارتباط باشید و در گروه‌هایی که به موضوعات آن علاقه دارید (یا حتی علاقه ندارد) عضو شوید و در جلسات آنها شرکت نمائید. اینکار باعث می‌شود با افراد جدیدی آشنا شده و دوستان جدیدی پیدا کنید.

سازگاری با شرایط جدید زندگی در کانادا یک شبه اتفاق نمی‌افتد و باید یک تصمیم برنامه‌ریزی شده بگیرید و مدام با افراد جدید در ارتباط باشید. کانادایی‌ها اغلب افراد خونگرم و مهربانی هستند و همسایه یا همکاران شما از معاشرت با شما خوشحال شده و شما را کمک می‌کنند خود را با شرایط جدید زندگی پس از مهاجرت به کانادا، وفق دهید. همانطور که در ارتباط بودن با دوستان و خانواده خود در کشور خودتان اهمیت بالایی دارد، ارتباط با افراد و پیدا کردن دوستان جدید در کانادا نیز به همان اندازه ضروری و مهم است.


بیمه سلامت کانادا

برای دریافت خدمات درمانی در کانادا باید دارای یک کارت بیمه سلامت باشین که آن را کارت سلامت یا Health Card می‌نامند. این موضوع بسیار مهمی‌ست و به محض رسیدن به کانادا باید برای دریافت کارت سلامت اقدام نمائید. هر ایالت کانادا دارای طرح بیمه خاص خود است و بنابراین قوانین بیمه در هر ایالت با ایالت دیگری تفاوت دارد. در اغلب موارد باید ماهانه مبلغی برای بیمه پرداخت کنید. اما باید توجه داشته باشین بیمه کانادا شامل دندانپزشکی، داروهای تجویزی و عینک طبی نمی‌شوند.


نداشتن امتیاز حساب بانکی در کانادا

پس از مهاجرت به کانادا، شاید قصد خرید لوازمی مانند خودرو یا لوازم خانه را توسط کارت اعتباری خود داشته باشید و از آنجاییکه تازه وارد این کشور شدید، پس کارت اعتباری شما دارای هیچ امتیازی نیست! بنابراین پیش از خرید اینگونه لوازم، ابتدا امتیاز کارت اعتباری خود را با چرخش مالی بالا ببرید. بعنوان مثال می‌توانید با واریز و دریافت پول از حساب خود به حساب‌های دیگر امتیاز خود را افزایش دهید.


رضایت از زندگی در کانادا

کانادا از لحاظ کیفیت زندگی توسط مهاجرانی که سالیان زیادی در این کشور زندگی کرده‌اند، امتیاز بسیار بالایی دریافت کرده و توسط آمار منتشر شده توسط بانک بین‌المللی NatWest، حدود 92% از ساکنان بریتانیا که کسب و کار خود را به کانادا انتقال یا گسترش دادند، وضعیت را بصورت "خیلی خوب" یا "عالی" توصیف کردند و 90% از وضعیت امنیت مالی خود کاملاً راضی بودند. بنابراین رضایت از زندگی در کانادا بسیار بالاست و در لیست منتشر شده از موسسه آماری Mercer، شهرهای کانادا همواره در ده شهر برتر برای زندگی در جهان وجود داشتند.


نتیجه‌گیری

نقل‌مکان به یک کشور خارجی تصمیم آسانی نیست و همچنین سازگاری با شرایط جدید زندگی می‌تواند کار سخت و طاقت‌فرسایی باشد. ولی حقیقتاً ارزش تمام سختی‌ها و خستگی‌های آن را خواهد داشت. با اینکه سازگاری با هرگونه تغییر می‌تواند عواقب غیرقابل پیش‌بینی داشته باشد، بنابراین در این مقاله سعی این تغییر در متقاضیان مهاجرت به کانادا سریع‌تر و راحت‌تر صورت بگیرد. کانادا کشوری با مردم خونگرم و مهمان‌نواز است و اقدام شما برای اقامت کانادا با احتمال زیاد با موقعیت‌های فراوانی روبرو خواهد شد.