زبان و خط استرالیا

زبان امکان انتقال ارزشها و باورهای یک فرهنگ خاص را فراهم می آورد و امکان مشارکت در زندگی خانوادگی و اجتماعی را فراهم می آورد. با بیش از 25 میلیون نفر جمعیت، جای تعجب نیست که در کشور استرالیا مجموعه ای متنوع از زبان ها صحبت شود، علاوه بر تعدادی از زبان های اقوام بومی این کشور، بیش از 40 زبان خارجی نیز در سراسر کشور صحبت می شود. افرادی خارجی که در حال زندگی در استرالیا هستند باید برای یادگیری و تسلط به زبان انگلیسی تلاش کنند، زیرا به تحصیل، شغل و ادغام بهتر در جامعه کمک می کند. برای مشارکت اقتصادی و انسجام اجتماعی نیز هم زبان بودن ضروری است. جامعه استرالیا برای زبان انگلیسی به عنوان زبان ملی این کشور و به عنوان یک عنصر مهم وحدت بخش جامعه ارزش قائل است.


زبان و خط رسمی استرالیا

در واقع که هیچ زبان رسمی در استرالیا وجود ندارد، اما در واقعیت وضعیت کمی پیچیده تر است و عملاً انگلیسی به عنوان زبان ملی در نظر گرفته می شود. به طور قابل ملاحظه ای، قانون اساسی این سرزمین هیچ گویش مشخصی را به عنوان زبان رسمی به رسمیت نمی شناسد، اما همه اسناد رسمی که برای حمایت از یک درخواست دولتی مانند ویزا یا درخواست شهروندی مورد نیاز است، باید به زبان انگلیسی باشد. اگر اسناد به زبان انگلیسی نیستند، باید توسط مترجم حرفه ای معتبر به انگلیسی ترجمه شده و تأیید شود که ترجمه رسمی سند اصلی است، اگر ترجمه در استرالیا انجام می شود، مترجم باید از مرجع رسمی اعتبارسنجی NAATI ، معتبر باشد.

اگرچه روی کاغذ استرالیا زبان رسمی ندارد، از نظر عملی انگلیسی زبان اصلی تجارت، علم و مدیریت . حتی آموزش در دانشگاه های استرالیا است. گویش اصلی در استرالیا انگلیسی استرالیایی است که از انگلیسی بریتانیایی بوجود آمده و در برخی واژگان آن تفاوت های آوایی دیده می شود. نوشتار مورد استفاده در استرالیا با انگلیسی انگلیس و آمریکا ارتباط تنگاتنگی دارد اگرچه از نظر املا و دستور زبان با انگلیسی آمریکایی و انگلیسی کمی تفاوت دارد.


زبانهای دیگر استرالیا

اکثریت استرالیایی ها به عنوان زبان اول انگلیسی صحبت می کنند، اما تعداد قابل توجهی از مردم به غیر از انگلیسی به زبان های دیگر نیز صحبت می کنند. بر اساس سرشماری سال گذشته 80 درصد از استرالیایی ها به طور منظم در خانه به عنوان زبان اصلی انگلیسی صحبت می کنند، حتی اگر درصد قابل توجهی از این افراد دو زبانه یا چند زبانه باشند و حدود 1 میلیون نفر از جمعیت استرالیا اصلاً انگلیسی صحبت نمی کنند. زبانهای غیر از انگلیسی که در خانه صحبت می شود بین ایالت ها متفاوت است.

در حالی که انگلیسی زبان غالب در استرالیاست، بسیاری از افراد بعد از مهاجرت به استرالیا، در خانواده ها و جوامع خود به زبانی غیر از انگلیسی صحبت می کنند. این تنوع زبانی برای استرالیا یک سرمایه محسوب می شود و آن را در تجارت و همچنین تقویت روابط بین المللی و تبادل فرهنگی، رقابتی تر می کند. پس از انگلیسی، پنج زبان رایج بر اساس تعداد افرادی که در خانه به آن زبان صحبت می کنند عبارتند از: ماندارین (2.5 درصد) - عربی (1.4 درصد) - ویتنامی (1.2 درصد) - ایتالیایی ( 1.2 درصد) - کانتونی (1.2 درصد)


زبان های بومی استرالیا

هنگامی که اروپایی ها برای اولین بار با کشور استرالیا ارتباط برقرار کردند، اعتقاد بر این بود که بیش از 400 زبان بومی در استرالیا وجود داشت که برخی از آنها متقابلاً قابل درک بودند. هیچکدام از این زبانها مانند زبان بومی همسایه نیوزلند (مائوری) به عنوان زبان رسمی یا زبان ملی استرالیا پذیرفته نشده است. بسیاری از زبانهای بومی یا از بین رفته اند یا در خطر از بین رفتن هستند. حدود 15 زبان از زبان های بومی استرالیا هنوز در همه سنین استفاده می شود و حدود 110 زبان بومی دیگر وجود دارند که تنها توسط افراد مسن در جوامع صحبت می شود. در سرشماری سال 2006 ، 52000 بومی استرالیایی (12 درصد از جمعیت) گزارش دادند که در خانه به یکی از این زبان های بومی صحبت می کنند. در جایی که یکی از 70 زبان بومی عجیب و غریبی که هنوز باقی مانده هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد (عمدتا در شمال غرب استرالیا، سرزمین شمالی و کوئینزلند)، مترجمان حرفه ای در ارائه خدمات دولتی به رفع شکاف کمک می کنند.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید