استون هنج

استون‌هنج Stonehenge

استون‌هنج که در 15 کیلومتری شمال شهر سالزبری در دشت سالزبری قرارا دارد، پربازدیدترین بنای یادبود برتانیا محسوب شده و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری انگلستان به شمار می‌رود(در واقع تعداد بازدیدکنندگان آنقدر زیاد است که برای مشاهده‌ی داخل این بنا، می‌بایست از قبل بلیط مخصوص تهیه کنند)Stonehenge 1

این بنای تاریخی، دایره‌ای به قطر 100 متر (مساحت 21 کیلومتر مربع) را به خود اختصاص و از 120 قطعه سنگ که ارتفاع هرکدام 5 متر و وزنی معادل 50 تن دارند، تشکیل شده است. امروزه متخصصان به این موضوع پی برده‌اند که استون‌هنج در سه مرحله ساخته شده که آغاز بنای از سال 3100 قبل از میلاد بوده است؛ حتی قدیمی‌تر از اهرام ثلاثه مصر.

مطلاعاتی که روی این بنا انجام شده، مشخص می‌کنند که استون‌هنج، در قدیم حکم یک رصدخانه را داشته و وظایف یک کامپیوتر ستاره‌شناسی را انجام می‌داده است. محور این بنا در نقطه‌ای تأسیس شده که خورشید در تغییرات تابستانی، در افق طالع می‌شده است که حتی فیلسوفان قدیم، قادر بودند کسوف و خسوف را از این طریق پیشگویی کنند.

سنگ‌های مداری‌شکل عصر آهن که امروزه مشاهده می‌شود، تا زمان رومی‌ها قابل استفاده بودند تا اینکه آنها، بنا را از بین بردند تا از نفوذ قبیله و فرقه‌های مانند درویدها در عموم جلوگیری کنند. این مکان امروزه به یک مرکز بزرگ برای بازدیدکنندگان تبدیل شده و دارای نمایشگاه‌های آموزشی، فروشگاه و کافی‌شاپ نیز می‌باشد.

Stonehenge 2

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید