ناحیه شمال غربی انگلستان

ناحیه شمال غربی انگلستان North West England

شمال غربی انگلستان یکی از ۹ ناحیه در کشور انگلستان می‌باشد که شهرهای لیورپول، منچستر، بولتون، بلکپول، پرستون، لنکشایر، استاکپورت، بلکبرن و غیره در این ناحیه قرار دارند.

شمال غربی انگلستان

مرکز

سنت هلنز

مساحت (km2)

رتبه

۱۴٬۱۶۵

6

جمعیت (2011)

رتبه

۷٬۰۵۲٬۰۰۰

3

تراکم جمعیت

500/km2

وبگاه اینترنتی

http://www.northeastcouncils.gov.uk/

جمعیت این ناحیه ۷٬۰۵۲٬۰۰۰ نفر و مساحت آن ۱۴٬۱۶۵ کیلومتر مربع است که بعد از جنوب شرقی و لندن بزرگ، دومین ناحیه پزجمعیت انگلستان به شمار می‌رود.

تاریخچه

در سال 1994 انگلستان توسط دولت به ده ناحیه تقسیم شده بود. در آن زمان، شهرستان مرزیساید خود یک ناحیه جداگانه بشمار می‌رفت که 4 سال بعد؛ یعنی در سال 1998 این ناحیه با شمال غربی، ادغام شد. از لحاظ صنعتی، خط راه‌آهن لیورپول و منچستر، اولین خط راه‌آهن مسافر بری درون‌شهری بود که در سال 1830 بنا شد. همچنین ایستگاه این خط راه‌آهن، قدیمی‌ترین ایستگاه برپای مانده که درهمان سال ساخته شده بود. دانشگاه منچستر، اولین کامپیوتر قابل برنامه‌ریزی را درسال 1948 ساخت که Manchester Small-Scale Experimental Machineیا به اختصار، BABYنام داشت و شروع کار RAMها شد.

نیروگاه Calder Hallکه در کامبریا قرار دارد، اولین نیروگاه برق هسته‌ای جهان بشمار می‌رود که درحال حاضر، نهمین نیروگاه از لحاظ تولید برق هسته‌ای می‌باشد. انگلیس بعد از ایالات متحده و فرانسه، از باتجربه‌ترین کشورها در حوضه‌ی هسته‌ایست. در زمینه فرهنگ، لیورپول و منچستر که پرجمعیت‌ترین شهرهای شمال غربی محسوب می‌شوند، زادگاه موسیقی Beatو اوج آن در دهه‌های 60 و 70 بودند.

جغرافیا و آب و هواساحل شمال غربی

شمال غربی انگلستان از شرق به تپه‌های Peak Districtو Penninesمنتهی شده و در غرب آن نیز، دریای ایرلند (دریای میان انگلستان و ایرلند) قرار دارد. از شمال به مرزهای اسکاتلند و از جنوب نیز به ناحیه میدلند غربی راه دارد. بلندترین نقطه‌ی شمال غربی که بلندترین نقطه انگلستان نیز محسوب می‌شود، Scafell Pikeنام داشته و با ارتفاق 978 متر در کامبریا قرار دارد. این ناحیه ترکیبی از زندگی شهری و روستایی‌ست. مراکز شهری مهم مانند منچستر و لیورپول، در جنوب ناحیه قرار دارند.

این ناحیه به داشتن معتدل‌ترین آب و هوا در بریتانیا، مشهور است. کامبریا بعلت داشتن کوهستان و تپه‌های متعدد، شدیدترین آب و هوا را تجربه می‌کند. همچنین بارش برف در مناطق باز و مرتفع در زمستان، بسیار معمول است. شدت بارش برف هنگام کریسمس درسال 2010 به قدری زیاد بود که جاده A635به مدت یکماه بسته بود.

جمعیت شناسی

جمعیت ناحیه شمال غربی 13% جمعیت کل انگلستان را شامل می‌شود. از این مقدار 37.86% در شهرستان منچستر بزرگ، 21.39% در لانکاشر، 20.30% در مرزیساید، 14.76% در چشایر و 7.41% در کامبریا که از لحاظ وسعت از دیگر شهرستان‌ها بزرگتر است، زندگی می‌کنند. از لحاظ نژادی، حدود 91.6% سفیدپوست هستند، 1.3% دورگه و باقیمانده از سایر نژادها در این ناحیه زندگی می‌کنند. بیشتر نژادهای سایر سفیدپوست در شهرهای لیورپول و منچستر قرار دارند. همچنین لیورپول بعلت قدمت 800 ساله‌اش و نزدیکی آن با ایرلند دارای بیشترین تعداد نژادهای کهن و ایرلندی‌ست. حدود 67.3% از مردم شمال غربی پیرو مذهب مسیحیت هستند، 5.1% مسلمان، 0.5% هندو، 0.3% یهودی و 26.0% خود را بدون مذهب معرفی می‌کنند.

در مارس سال 2011، میزان بیکاری در این ناحیه 4.2% اعلام شد که لیورپول با 6.8%، بیشترین میزان را دارا بود. دو شهر Ribble Valleyو Edenنیز با هرکدام 1.3%، از کمترین میزان بیکاری برخوردار بودند. میزان امید به زندگی این ناحیه نیز با 77 سال در مردان و 81 سال در زنان، یکی از کمترین میزان‌های امید به زندگی در انگلستان محسوب می‌شود.

اقتصاد

خروجی اقتصادی شمال غربی انگلستان، 9% کل اقتصاد انگلستان را تشکیل می‌دهد که از لحاظ GVAمیان 8 ناحیه دیگر در رتبه سوم جای می‌گیرد. از دوران قدیم صنعت نساجی در این ناحیه بسیار رواج داشته است. در تحقیقی که در سال 2008 انجانم شد، پس از لندن، منچستر بهترین شهر برای برپایی یک تجارت است، درحالیکه لیورپول در رتبه یازدهم قرار دارد.

بطور میانگین درآمد هفتگی هر فرد 473 پوند است که نسبت به لندن (613 پوند) در رتبه پائین‌تری قرار می‌گیرد. میانگین قیمت مسکن نیز در این ناحیه 161 هزار پوند برآورد شده. درحالیکه این مقدار در لندن 425 هزار پوند است.

تحصیلات

حدود 345,000 دانش‌آموز این ناحیه درحال تحصیل در مقطع متوسطه هستند که شمال غربی انگلستان را پس از جنوب شرقی و لندن بزرگ، در رتبه سوم قرار می‌دهد. همچنین بالاترین میزان ترک‌تحصیل با 7.3% متعلق به منچستر می‌باشد. از مهم‌ترین دانشگاه‌های این ناحیه می‌توان به University of Manchester(بزرگترین دانشگاه انگلستان که تمام دانشکده‌های آن در یک مکان‌اند، 36,907 دانشجو)، Manchester Metropolitan University(40,420 دانشجو)، UCLAN(28,850 دانشجو)، Liverpool John Moores University(24,085 دانشجو)،  University of Liverpool(20,765 دانشجو) و The University of Law(در منچستر) اشاره کرد. 

بیشتر از 60% دانشجویان این ناحیه، محلی هستند و اغلب دانشجویان در رشته‌های حقوقی فارغ‌التحصیل می‌شوند. حدود 65% از دانشجویان فارغ‌التحصیل در همین ناحیه مانده و کار پیدا می‌کنند. مخصوصاً در منچستر که فرصت‌های شغلی زیادی را در اختیار فارغ‌التحصیلان قرار می‌دهد.


شهرستان‌های ناحیه شمال غربی انگلستان

1. Cheshire Eastناحیه شمال غربی

2. Cheshire West and Chester

3. Halton

4. Warrington

5. Cumbri

 a) Barrow-in-Furness, b) South Lakeland, c) Copeland, d) Allerdale, e) Eden, f) Carlisle

6. Greater Mancheste

 a) Bolton, b) Bury, c) Manchester, d) Oldham, e) Rochdale, f) Salford, g) Stockport, h) Tameside, i) Trafford, j) Wigan

7. Lancashire

a) West Lancashire, b) Chorley, c) South Ribble, d) Fylde, e) Preston, f) Wyre, g) Lancaster, h) Ribble Valley, i) Pendle, j) Burnley, k) Rossendale, l) Hyndburn

8. Blackpool

9. Blackburn with Darwen

10. Merseyside

a) Knowsley, b) Liverpool, c) St. Helens, d) Sefton, e) Wirral


ترکیب برخی از بخش‌های مختلف ناحیه شمال غربی انگلستان، یک شهرستان را تشکیل می‌دهند. بعنوان مثال، بخش‌های 1، 2، 3 و 4 تشکیل شهرستان  Cheshire (چشایر)، و بخش‌های 7، 8، 9 تشکیل شهرستان  Lancashire (لانکاشر) را می‌دهند. بخش‌های دیگر نیز خود بطور مستقل شهرستان‌هایی با همین نام می‌باشند.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید