هزینه ویزای شینگن
بررسی اولیه‌ مدارک برای صدور ویزای شینگن معمولا دو تا سه هفته طول می‌کشد. غالباً تا شش هفته پس از تحویل مدارک به بخش کنسولی، به شما اطلاع داده می‌شود که واجد شرایط دریافت ویزا هستید یا خیر. البته گاهی ممکن است باتوجه به شرایط متقاضی، ویزا زودتر صادر شود و یا تا صدور قطعی و تکمیل مدارک چند هفته‌ای بیشتر زمان نیاز باشد.

چنانچه همزمان اقدام به گرفتن چند وقت برای خود و یا ارائه تائیدیه های جعلی نمایید، این امر سوء استفاده از سیستم تعیین وقت تلقی شده و برای مدت طولانی از دریافت وقت مصاحبه، محروم خواهید شد. مواردی از این قبیل به نفع اکثریتی می باشد که در تمامی مراحل، صادقانه رفتار نموده‌اند.

پس از ارائه مدارک و انجام مصاحبه، سفارت، تاریخی را اعلام خواهد کرد تا متقاضی شخصاً برای دریافت پاسپورت و نتیجه‌ی ویزای شنگن خود، به سفارت مراجعه کند.

هزینه اخذ ویزای شینگن برای بزرگسالان درحال حاضر 60 یورو است و این مبلغ شامل ویزای شینگن نوع ترانزیت و اقامت کوتاه‌مدت می‌باشد. برای اقامت بلندمدت (بیشتر از 90 روز) باید هزینه‌ای معادل 90 یورو پرداخت نمائید. این مبلغ توسط سفارت هنگام درخواست، از متقاضی دریافت می‌گردد. درصورتیکه متقاضی بین 6 تا 12 سال داشته باشد، و یا ملیت گرجستانی، روسی، اوکراینی یا کوزوویی داشته باشد، هزینه ویزای شنگن اون، 35 یورو می‌شود. همچنین در شرایط زیر هزینه ویزای شینگن بصورت رایگان است.

  • ● کودکان زیر 6 سال.
  • ● دارندگان پاسپورپ رسمی و دیپلمات درصورتیکه سفر آنها کاری باشد.
  • ● اعضای خانواده دارندگان ملیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا.
  • ● دانش‌آموزان و دانشجویانی که در یک اردوی آموزشی شرکت می‌کنند.
  • ● دانشمندان و محققانی که به منظور انجام تحقیقات علمی سفر می‌کنند.
تقسیم‌بندی ویزای شینگنهزینه شینگن به یوروهزینه شینگن به دلار
بزرگسالان - ترانزیت و کوتاه‌مدت6068.5
بزرگسالان - بلندمدت، بیشتر از 90 روز90103
کودکان بین 6 تا 12 سال3540
کودکان زیر 6 سال00
دارندگان پاسپورپ رسمی و دیپلمات درصورتیکه سفر آنها کاری باشد00
اعضای خانواده دارندگان ملیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا00
دانش‌آموزان و دانشجویانی که در یک اردوی آموزشی شرکت می‌کنند00
دانشمندان و محققانی که به منظور انجام تحقیقات علمی سفر می‌کنند00
متقاضی دارای ملیت ملیت گرجستانی، روسی، اوکراینی یا کوزوویی3540

(توجه داشته باشید، از آنجایی که نرخ ارز بصورت روزانه درحال تغییر است، ممکن هزینه ویزای شینگن به دلار کمی متفاوت‌تر از جدول باشد. مقادیر درج شده در جدول بصورت میانگین هستند.)


از آنجایی که سفارت‌ها معمولاً بطور محدود اسکناس ریز دراختیار دارند، لذا سعی داشته باشید مبلغ را بطور دقیق شمرده و پرداخت کنید. از پرداخت هزینه بصورت پول خورد (سکه) خودداری نمائید؛ زیرا که سفارت تنها اسکناس‌های پنج، ده، بیست، پنجاه و صد یورویی می‌پذیرد. همچنین پرداخت هزینه ویزای شینگن به سفارت با کارت امکان‌پذیر نیست.

هرچند این هزینه‌ها زیاد نیستند و بیشتر به منظور ارائه به سفارت استفاده می‌شوند.اما ممکن است هزینه‌های جانبی مانند رزرو هتل و از این قبیل موارد را نیز در بر داشته باشد. همچنین درنظر داشته باشید که در صورت رد شدن با درخواست ویزای شینگن شما، هزینه برگشت داده نمی‌شود. پس برای جلوگیری از این موضوع به صفحه دلایل ریجکتی ویزای شینگن مراجعه نمائید.

البته لازم به ذکر است هزینه اخذ ویزای شینگنن که در این صفحه درباره آن توضیح داده شد مربوط به زمانی است که خود شخص اقدام به انجام روال اداری و تنظیم پرونده نماید.درصورتی که انجام این کار برای شخص مقدور نباشد و یا اطلاعات کافی در مورد روند اخذ ویزای شینگن نداشته باشد می‌تواند از طریق شرکت‌های واسط که دارای تجربه بیشتر و آشنا به روند دریافت ویزاهای شینگن هستند اقدام نمایند که در آن صورت باید هزینه‌ای جداگانه به این شرکت ها یا موسسات پرداخت نمایند.همچنین هزینه اخذ ویزای مولتی شینگن نیز ممکن است کمی متفاوت باشد

موسسات و شرکت‌هایی نیز با عناوینی مانند اخذ ویزای شینگن تضمینی، به مشتریان خود کلیه خدمات مربوط به سفارت، پیکاپ پاسپورت و .. را ارائه می‌دهند و چون تحت عنوان "اخذ ویزای شینگن تضمینی" فعالیت می‌کنند درصورت رد شدن تقاضای متقاضی مبالغی را که به عنوان حق العمل دریافت نموده‌اند به متقاضی برگشت می‌دهند. البته باید حتماً در مورد انتخاب این مؤسسات دقت لازم را به عمل آورید و پرونده‌های خود را به موسسات معتبر و خوشنام بسپارید تا از اتلاف وقت و هزینه تا حد امکان جلوگیری نمایید.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید