ویزای شینگن

چهار نوع ویزای شینگن (Schengen VISA) وجود دارد که هرکدام شرایط و مدارک مخصوص به خود دارند.اکثرا ویزای مورد درخواست ایرانی‌ها، ویزای توریستی شنگن و نوع C آن می باشد.

26 کشور عضو معاهده شینگن می باشند

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیختن اشتاین و سوئیس.

ساکنین و اتباع برخی کشورها نیازی به اخذ ویزای شینگن ندارند، از جمله : کشورهای قاره آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی نیازی به گرفتن ویزای شینگن ندارند و می‌توانند به مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.


انواع ویزای شنگن

ویزای شینگن نوع A: ویزای ترانزیت است؛ یعنی مسافر نمی‌تواند از فرودگاه خارج گردد، فقط می‌تواند در یکی از فرودگاه‌های شینگن پرواز خود را عوض نموده و به کشوری در خارج از شینگن برود.

ویزای شینگن نوع B: ویزای عبور می باشد؛ یعنی مسافر می‌تواند از فرودگاه خارج شده و از شینگن به عنوان منطقه عبوری استفاده کند تا از طریق زمینی خود را به کشوری در خارج از محدوده شینگن برساند.

ویزای شینگن نوع C: همان ویزای توریستی است که مدت آن معمولا تا 15 روز است و اکثراً از این نوع ویزا استفاده می‌کنند.

ویزای شینگن نوع D: ویزای بلندمدت می باشد که معمولا بازرگانان از آن استفاده می ‌کنند تا بتوانند چندین بار به شینگن وارد و با از آن خارج شوند.

با راه ‌اندازی سیستم «وی آی اس» که سامانه اطلاعات ویزای کشورهای عضو شینگن است، اطلاعات جامع ویزاها در این سیستم ثبت می ‌شود و در مرزهای ورودی شینگن در اختیار مقامات مرزی قرار می‌گیرد که سبب گردید قوانین اخذ ویزا و ورود به شینگن یکپارچه ‌تر گردید.

اخذ ویزای شینگن


مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن (Schengen):

1- فرم تکمیل شده درخواست ویزای شینگن

اولین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری، تکمیل فرم درخواست ویزای آن کشور است که باید بصورت حضوری یا اینترنتی از سفارت مربوطه دریافت شود. این فرم را باید همراه با دیگر مدارک مورد نیاز، هنگام مصاحبه ارائه دهید. هرچند این کشورها عضو شینگن هستند و ویزای آنها، ویزای شینگن محسوب می‌شود. اما فرم درخواست هر کشوری، با دیگری متفاوت است. بعنوان مثال برای درخواست ویزای آلمان، نمی‌توانید به سفارت ایتالیا مراجعه نمائید.

 در این فرم درباره نوع ویزای شما نیز سوال می‌شود. طبق توضیحاتی که بالاتر در ارتباط با انواع ویزا داده شد، باید آن را مشخص کنید. اگر برای اولین بار قصد ورود به یکی از کشورهای شینگن را دارید، بهتر است از طریق نوع ویزای شینگن توریستی یا C اقدام کنید؛ زیرا احتمال موافقت با درخواست شما، بالاتر می‌رود. همچنین هنگام ارائه درخواست ویزا بهتر است تمام مدارک به طور کامل تکمیل شده و تمام گواهی‌ها تحویل داده شود؛ زیرا روند کار تسریع می‌یابد. از طرفی دیگر کمبود مدارک می تواند موجب رد درخواست شود. برای درخواست کنندگان زیر 16 سال الزامی‌ست که هر دو نفر از والدین یا قیمین، فرم درخواست را امضا کنند.

2- شناسنامه ایرانی و کارت ملی

ترجمه رسمی شناسنامه و فتوکپی از تمام صفحات آن. درصورت وجود شناسنامه، نیازی به ارائه کپی کارت ملی نیست.

3- گذرنامه

اصل گذرنامه که حداقل شش ماه قبل از درخواست ویزا صادر شده باشد. همچنین تهیه کپی از پنج صفحه اول و صفحاتی که مهر ویزا در آنها خورده، کافیست. یادتان باشد که قبل از ارائه گذرنامه، قسمت مربوط به امضای دارنده گذرنامه را امضا کنید.

درصورت داشتن پاسپورت قدیمی، ارائه اصل و کپی از صفحات مهم آن نیز الزامی می‌باشد.

4- سه قطعه عکس رنگی

عکس‌ها باید در ابعاد 6 در چهار، کاملاً رنگی و با زمینه سفید ارائه گردد. همچنین از مدت عکس‌ها برای تطابق و همخوانی بیشتر با چهره متقاضی، بهتر است حداکثر یک سال گذشته باشد. در صورتی که عکس همراهان در گذرنامه‌ متقاضی باشد، باید برای هرکدام از آنها نیز دو قطعه عکس در مدارک در نظر گرفته شود.

درنظر داشته باشید که طبق مقررات شنگن، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.

5- گواهی اشتغال و اسناد منابع مالی

برای مشاغل دولتی: گواهی اشتغال به کار باید در سربرگ رسمی شرکت، با ذکر سمت شغلی، میزان دریافت حقوق و مدت زمان اشتغال به کار و همچنین امضا و مهر مدیرعامل، نوشته شده و همینطور به انگلیسی و یا زبان اصلی اصلی کشور موردنظر، ترجمه شده باشند.

برای مشاغل خصوصی: مدارک مربوط به پروانه کسب، سوابق آخرین پرداخت مالیات و همچنین وجود مهر اداره مالیات ضرور است. تمام این مدارک نیز باید به انگلیسی یا زبان رسمی کشور موردنظر، ترجمه شده باشند.

برای مشاغل پیمانکاری یا آزاد: باید مدارکی که بازگشت شما را بخاطر موفقیت‌ و یا پیشنهادهای آینده‌ی شغلی، تضمین می‌کند، ارائه دهید.

علاوه بر گواهی اشتغال به کار، اسناد مالی شخص متقاضی نیز همراه با ترجمه آنها باید به سفارت ارائه شود. مدارک مربوط به اسناد مالی به شرح زیراند:

پرینت حساب بانکی با گردش سه ماه آخر و مانده حساب که روی سربرگ انگلیسی بانک و مهر بانک نیز خورده باشد

در صورت داشتن بیمه کاری، سوابق سه ماه قبل از درخواست ویزا

نکته 1: درصورت کافی نبودن موجودی حساب بانکی و یا گردش مالی پائین. ارائه یک نامه از سمت پدر، همسر، شخص دعوت‌کننده یا بستگان نزدیک که توانایی پشتیبانی مالی شما را در حین سفر دارند، می‌تواند کمک‌کننده باشد. در این صورت، باید مدارک بانکی شخص موردنظر نیز موجود باشد.

نکته 2: برای دریافت ویزای شینگن برای زنان خانه‌دار، ارئه یکی از مدارک بالا که مربوط به شوهر وی است، به اضافه شرح حساب بانکی با تاریخ گشایش حساب، الزامی‌ست.

نکته 3: برای دریافت ویزای شینگن برای فرزندان تحت تکفل، ارائه یکی از مدارک بالا که مربوط به پدر یا قیم ایشان است، به اضافه شرح حساب بانکی با تاریخ گشایش حساب، الزامی‌ست.

نکته 4: افراد بازنشسته نیز لازم است گواهی بازنشستگی خود را ارائه دهند.

نکته 5: دانشجویان باید از دانشگاه خود، گواهی اشتغال به تحصیل تهیه کرده و با ترجمه آن به زبان انگلیسی یا زبان اصلی کشور موردنظر، آن را همراه داشته باشند.

6- بیمه مسافرتی

متقاضیان ویزای شینگن باید بیمه‌ مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند که این بیمه باید برای کل مدت زمان سفر حداقل هزینه ۳۰ هزار یورو را برای هر مسافر پوشش دهد. مقصود از بیمه مسافرتی اینست که این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به کشور تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های پزشکی اضطراری را پوشش دهد. همچنین باید تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شینگن معتبر باشد. برای اعتبارسنجی بیمه، شرکت بیمه‌گذار نیز باید نماینده‌ای معتبر در کشور مقصد داشته باشد.

نکته 1: شخص دعوت‌کننده در کشور مقصد هم می‌تواند بیمه‌ی مسافرتی را از یک شرکت بیمه در آن کشور بگیرد.

7- بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد

برای درخواست ویزای شنگن، متقاضی باید بلیط رفت و برگشت خود را بطرف کشور مقصد، تهیه کرده باشد. البته ارائه رزرو بلیط هواپیما نیز کافیست و نیازی به خرید و پرداخت هزینه ندارد.

8- تائیدیه رزرواسیون هتل (واچر)

رزرو هتل باید برای کل مدت اقامت و مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت باشد. مانند مورد بالا، این رزرواسیون صرفاً برای ارائه به سفارت است و هزینه‌ای بسیار جزئی دارد. اگر شخصی از کشور مقصد برای شما دعوت‌نامه فرستاده باشد، نیازی به رزرو هتل نیست.

"این مدارک ممکن است نسبت به شرایط هر فرد یا کشور، تغییر کند؛ بنابراین برای اطمینان بیشتر قبل از هر اقدامی، به بخش ویزای توریستی همان کشور، مراجعه کنید."

مدارکی که باعث بالا رفتن احتمال اخذ ویزای شینگن (Schengen)  تضمینی می‌شود:

وجود این مدارک می‌تواند دریافت ویزای شینگن را برای متقاضی تا حدودی تضمین ‌کند.

+ در صورتی که قبلاً ویزای شنگن و یا ویزای هر کشور معتبر دیگری را دریافت کرده‌اید، کپی از آنها بهمراه صفحات دارای مهرهای ورود و خروج

+ توصیه‌نامه استادان(برای دانشجویان) که نشان‌دهنده موفقیت تحصیلی شما و همچنین انگیزه بازگشت باشد.

+ در صورت داشتن سند ملکی به نام شخص درخواست‌کننده، ارائه اصل و ترجمه‌ سند نیز می‌تواند به احتمال موافقت با درخواست ویزای شینگن شما، کمک کند. لازم به ذکر است که اصل سند هنگام تحویل بقیه مدارک، به مسافر بازگشت داده خواهد شد.

+ اگر اقوام یا آشنایانی از شما در کشور موردنظر درحال تحصیل می‌باشند یا سکونت دارند، می‌توانند برای شما دعوت‌نامه فرستاده که دراینصورت ارائه اصل دعوت‌نامه الزامی است. اگر فرستنده دعوت‌نامه از اقوام شماست ارائه مدرکی که نشان دهد با او نسبتی دارید، می‌تواند در سریع‌تر شدن روند اخذ شینگن به شما کمک کند. اگر فرستنده از دوستان شماست، می‌توانید ایمیل‌ها و یا عکس‌هایی که دوستی شما را ثابت کند، ارائه دهید.

توضیحات تکمیلی در مورد ویزای شینگن

مدارک ترجمه‌شده نیز نیاز به مهر دادگستری دارند که اغلب دارالترجمه‌های رسمی، به ازای دریافت مبلغی برای دریافت این مهر اقدام می‌کنند.

پیش از روز تعیین شده هیچ مدرکی را برای سفارت کشور مربوطه ارسال نفرمایید. تمام مدارک را باید شخص متقاضی هنگام ارائه درخواست به طور کامل به همراه داشته باشد. مدارکی که بدون درخواست از شما و اطلاع قبلی از طریق فاکس یا پست الکترونیک فرستاده می‌شود، دلیلی برای درخواست صدور ویزا نمی‌باشند ومی‌توانند مورد توجه قرار نگیرند.

بعد از صدور ویزای شینگن، روی آن ذکر خواهد شد که مسافر چندبار می‌تواند از این ویزا استفاده کند. کد 1 یا Single به این معناست که شخص مسافر، تنها یکبار می‌تواند از ویزای شینگن خود استفاده کرده و پس از یکبار رفت و برگشت به کشور موردنظر، بدون توجه به مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز، باطل می‌شود. بدین ترتیب تا کد بی‌نهایت یا Multiple پیش می‌رود که یعنی تا هنگام تاریخ اعتبار ویزا و تا تعداد روزهای مجاز، می‌توانید چندین بار به آن کشور رفت و برگشت داشته باشید.

یک ویزای شنگن دو تاریخ مجزا دارد؛ تاریخ اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز. بدین معنی که مسافر نمی‌تواند بیشتر از تعداد روزهای مجاز، در محدوده‌ی شینگن باقی بماند. مدت اعتبار ویزا حداکثر ۹۰ روز در یک مدت شش ماهه است. درنظر داشته باشید که تاریخ اعتبار ویزای شینگن برای افرادی که برای بار اول درخواستت می‌دهند، مدت 15 روز است و معمولاً تمدید نخواهد شد. مگر اینکه متقاضی دلیل موجهی برای طولانی‌تر شدن اقامتش داشته باشد.

اگر بخواهید بیش از حداکثر تعداد روزهای مجاز، یعنی ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن نیست، بلکه دراینصورت باید درخواست اقامت بدهید. به اضافه، اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

اولین ورود شما به مرز کشورهای شینگن، باید از کشوری که در آن درخواست ویزا داده‌اید، انجام پذیرد. در غیراینصورت ممکن است در کشورهای تغییر مسیر شینگن باعث ایجاد مشکل شده و در بدترین حالت ممکن، ویزای شما باطل گردد و به کشور خود فرستاده شوید.

بعد از ورود به محدوده‌ی شنگن، می‎توانید کاملاً به تمام کشورهای آن مسافرت کنید؛ چرا که کنترل مرزی بین کشورهای شنگن وجود ندارد. اما بخاطر داشته باشید که داشتن ویزای شنگن، لزوماً به معنی تضمین ورود شما به محدوده شنگن نیست. مقامات مرزی هر کشور این اختیار را دارند که باتوجه به شرایط هر فردی، به او اجازه وورد داده، یا مانع از ورود آنها به محدوده شوند.

و نکته‌ی آخر اینکه افرادی که در گذرنامه‌ی خود، سابقه دریافت ویزای شنگن دارند، از شانس بالاتری برای دفعات بعدی برخوردار خواهند بود.

هزینه اخذ ویزای شینگن

دلایل رد شدن ویزای شینگن

 عماد هاشم نیا
  دروداگر کسی پرینت حساب نداشته باشه ولی دعوت نامه داشته باشه برای قبول هزینه ها احتمال اخذ ویزا داره یا خیر؟ممنون  
 فتاح
  ببینید برای گرفتن ویزای شینگن، مخصوصا تو این اوضاع باید مدارکتون کامل باشه. همین الانش اونایی که مدارکشون مو لای درزش نمیره رو دارن رد می‌کنن، دیگه یه مدرک نداشته باشین هم که دیگه هیچی...  
 جلال شیری
  درود برشما . خواستم بدونم که من چهار سال پیش اقدام به رفتن کردم ولی متاسفانه ریجک شدیم . دوباره میخوام اقدام به رفتن کنم آیا مهر ریجک وانگشت نگاری مانعی برای رفتن ما میشود ممنون میشم دراین باره پاسخی به من بدهید با تشکر . خودم وهمسرم وپسر 8 ساله . درطمن هزینه گرفتن ویزا برامون چقدر تموم میشه ؟  
 آرش
  درود برشما لیسانس مکانیکم۴۲ساله و در زمینه های مهندسی معکوس و طراحی و ساخت و بازرسی قطعات صنعتی تخصص دارم و ۱۷سابقه در نیروگاهها و سد ها و ملی حفاری و لوله سازی و شرکت نفت مناطق نفت خیز و پتروشیمی رو دارم از افخاراتم طراحی و ساخت ایمپلرها و انواع گیربکسها حتی چرخدنده مخروطی مارپیچ که سخت ترینه و مته های حفاری و...که نصب و تایید شده اند لطفا برای اقامت در اروپا یا کاندا امریکا راهنمایی بفرمایید  
 شهره
  سلام خسته نباشی من میخوام اقامت المان بگیرم چجوری مبتونم .....مجردم ....ویا در مورد اقامت ازدواج توضیح بدید کسی دارم که ۲ سال المان و پاس ابی داره من میتونم از طریق ویزا ازدواج از طریق این فرد اقدام کنم ایشون هم مجردن و المان زندگی میکنن  
 شهروز
  باسلام خسته نباشید میخواستم بپرسم برای پناهندگی اگه با خانواده خودمونو برسونیم المان دوتا دختر بچه دارم ایا اونا اونجا میتونند درس بخونند یا کی میتونند شروع به مدرسه کنند ممنون میشم راهنمایی کنید  
 جعفر پ
  من چند سال پیش برای گرفتن ویزای شینگن ریجکت شدم. کسایی که شینگن شون ریجکت میشه، شانسی برای اقدام دوباره دارند؟  
 ناصر
  بله میتونین دوبار اقدام کنین ، اگه شرایطش رو اینبار داشته باشین ویزا میدن بهتون  
 زهره
  سلام شرایط ویزای شینگن تضمینی به چه صورته؟ یعنی چطوری میتونم مطمئن باشم که با یه سری مدارک، ویزای شنگن و بگیریم  
 کمال
  نمیدونم منم این ویزای شینگن تضمینی یعنی چی، چه تضمینی هست آخه مگه الکیه دست سفارت اون کشوریه که قراره ویزا رو صادر کنه مگه اینکه با اونا زد و بندی باشه که خیلی بعیده!!  
 ندا
  سلام من ۵ ساله از همسرم طلاق گرفته ام و یه دختر ۷ ساله دارم و قصد مهاجرت به المان دارم پاسپورت دخترم رو با اجازه پدرش گرفتم میخواستم بدونم با اینکه حضانت دخترم با منه برای اخذ ویزا ایا نیاز به اجازه پدرش هست یا خیر ؟  
 جواد
  با عرض سلام و خسته نباشید ،ببخشید من میخواستم قیمت ویزای شینگن رو بدونم لطفا ؟همچنین برای کسانی که کارت تجارت دارن قیمت و نحوه استفاده از ویزا براشون چه تفاوتی داره؟  
 محمد
  توی صفحه ویزای شینگن گفته شده  
 سحر
  60یورو هس فعلا  
 ارسلان پناهی
  من ۲ سال پیش ریجکت شدم الان میخوام مجدد اقدام کنم به نظرتون کدوم سفارت راحت تر ویزا میده  
 مریم اسداللهی
  آیا ویزا شنگن تضمینی هم وجود داره کسی میتونه اطلاعات بهم بده  
 مهاجرت ایرانی
  بله ، از طریق فرم مشاوره رایگان درخواست خود را مطرح نمایید.دقت کنید در قسمت موضوع حتما عبارت ویزای شینگن را تایپ نمایید  
 علی غلامی
  سلام من میخوام برم اروپا ولی چون مشمول هستم نمیدونم میتونم از دانشگاه اجازه بگیرم یا خیر کسی میتونه کمکم کنه ؟؟؟؟؟!!!ممنون میشم کمکم کنید فوری کارم تو اروپا  
 مهاجرت ایرانی
  درخواست خود را با مشاوران مربوط به ویزای شینگن وب سایت از طریق فرم درخواست مشاوره رایگان درمیان بگذارید.ممکن است راه حلی برای موضوع شما پیدا شود.  
 ثنا
  سلام من ۶ ماه پیش ریجکت شدم با اینکه مدارکم خوبه میخوام مجدد اقدام کنم دنبال کسی هستم که ۱۰۰٪ ویزا برام بگیره کسی سراغ دارین؟  
 مهاجرت ایرانی
  ویزای شینگن تضمینی یکی از موضوعاتی است که نیاز به تجربه و تخصص دارد.خوشبختانه همکاران ما از این تخصص برخوردارند و درصورتی که به هر دلیلی ویزا صادر نشود مبلغی از شما دریافت نخواهند نمود.  
 تارا
  سلام من میخوام برم پبش عموم تو کشور المان میشه کمکم کنید مدارک شنگن دارم ولی نمیدونم بهم ویزا میدن یا نه نمیخوام ریجکت بشم؟؟  
 مهاجرت ایرانی
  از طریق فرم درخواست مشاوره موضوع خود را مطرح نمایید.همکاران ما در مورد اخذ تضمینی ویزای شینگن شما را راهنمایی خواهند نمود.  
 مهزیار
  سلام کسی میدونه چطور میشه ویزا شنگن گرفت که برم و برنگردم مدارک هیچی ندارم لطفا کمکم کنید؟؟؟  
 مهاجرت ایرانی
  فرم درخواست مشاوره را پر کنید و در قسمت موضوع کلمه "ویزای شینگن" را بنویسید.  
 ستاره
  شلام یه سوال دارم . میشه از طریق سفارت یه کشور اروپایی ویزای شینگن گرفت ولی با اون ویزا به یک کشور دیگه اروپایی رفت ؟  
 شهریار کریمی
  سرکار خانم ستاره:شما از هر کشوری که ویزا بگیرید باید به همان کشور ورود کنید بعد از آن میتوانید به هر کشور عضو اتحادیه اروپا سفر کنید و خارج شوید به ایران برگردین  
 سپیده
  درحال حاضر از کدوم کشور برای گرفتن ویزای شینگن اقدام کنیم بهمون راحت تر ویزا میدن ؟؟ کسی میدونه ؟  
 شهریار کریمی
  سرکار خانم سپیده :قوانین کل کشور های عضو اتحادیه اروپا یکسان هست ولی در حال حاضر کشور ایتالیا همکاری بهتری داردجهت ویزا صادر کردن  
 مرتضی
  سلام.من شنیدم اگر ویزای یکبار ویزای شینگن بگیره کسی دیگه خیلی راحت میتونه به کشورای دیگه بره ینی راحتتر بهش ویزا میدن درسته ؟  
 شهریار کریمی
  جناب آقای مرتضی:بله درسته چون قوانین اتحادیه اروپا خیلی سفت و سخته و کسی که ویزا شنگن تو پاسش بخوره تا حدی اون پاسپورت معتبر میشه  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید