بیمه مسافرتی برای ویزای کاناداکانادا در همسایگی آمریکا و دارای طولانی ترین مرز خشکی با این کشور است. این کشور دارای 10 استان بوده و بعد از روسیه ، پهناورترین کشور جهان می باشد. مزیت های زندگی در کانادا با توجه به معتدل بودن آب و هوای کانادا ، رتبه بالای دانشگاه های کانادا برای تحصیل ، جاذبه های گردشگری کانادا و کیفیت بالای زندگی در این کشور بسیار زیاد است و به همین دلیل سالیانه متقاضیان زیادی برای مهاجرت و دریافت اقامت کانادا و یا سفر به این کشور اقدام می کنند. مهاجرت به کانادا کار ساده ای نیست و ملزومات زیادی خواهد داشت. جدا از بحث مهاجرت که در بخشهای دیگر به تفصیل به آن پرداخته ایم، سفر به کانادا نیز شرایط و قوانین خاص خودش را دارد.

اول از همه می بایست هدفتان از سفر را تعیین کنید که با توجه به آن ویزای مورد نیاز شما مشخص شود. برای سفر به کانادا تهیه ویزا الزامی است. در این مرحله شما نیاز به آماده کردن یک سری مدارک معین دارید تا بتوانید درخواست ویزای خود را ارائه و ثبت کنید. یکی از این مدارک بیمه مسافرتی با توجه به شرایط و نوع سفر شماست که باید آن را قبل از مصاحبه سفارت و بعد از گرفتن وقت سفارت تهیه کنید . علاوه بر الزام تهیه بیمه برای درخواست ویزای کانادا ، برای تامین هزینه حوادث پیشبینی نشده نیز داشتن بیمه عاقلانه تر است و بهتر است بدانیم که هزینه های درمانی و پزشکی در کانادا بسیار سنگین خواهد بود به طوری که برای یک سرماخوردگی ساده در حدود 1000 دلار کانادا باید بپردازید. همچنین میدانیم که حوادثی مانند گم کردن مدارک و چمدان، بستری شدن به دلیل مشکلات پزشکی و درمان، بروز مشکلات قانونی و غیره تمام طول سفر را به کام ما تلخ خواهد کرد و در برخی شرایط مجبور به بازگشت خواهیم شد. در نتیجه یکی از راه هایی که آسودگی خیال بیشتری برای ما در سفرمان به همراه خواهد داشت استفاده از بیمه مسافرتی خواهد بود. انواع این بیمه ها عبارتند از:

-   بیمه مسافرتی ویزای ویزیتوری

-   بیمه مسافرتی خانمهای باردار

-   بیمه مسافرتی ویزای سوپرویزا

پس از خریداری بیمه مورد نیاز، بر مبنای قوانین بیمه گذار از 6 ماه تا یک سال زمان دارید تا از کشور خارج شوید و درست از زمانی که مهر خروج کشور مبدا در پاسپورت شما ثبت شود، بیمه مسافرتی شما فعال خواهد شد. شرکت های بیمه گذار ایرانی در کشور کانادا نماینده ندارند و با شرکت های واسطه کار می کنند. اما اگر بیمه خود را از خود کانادا تهیه کنید ، رسیدگی و پرداخت خسارت ها به شما با سرعت و کیفیت بهتری انجام خواهد گرفت زیرا به طور مثال بیمه گذارها در این کشور به صورت مستقیم با بیمارستان ها و مراکز درمانی قرارداد دارند و در صورت بروز حادثه به سرعت می توانند در محل حضور پیدا کنند.

همچنین در صورت مهاجرت به کانادا نیز بیمه مهاجرتی الزامی خواهد بود که 3 ماه اول پس از ورود به این کشور را شامل نمی شود. به همین دلیل بهتر است برای اتفاقات پیش بینی نشده در این 3 ماه نیز بیمه مسافرتی تهیه کنید.

حال به توضیح و معرفی انواع بیمه های مسافرتی می پردازیم:


بیمه مسافرتی ویزای توریستی

  1. هنگامی که شما شهروند و یا مقیم کشور کانادا نباشید و قصد سفر به این کشور را برای مدت کوتاه و معین داشته باشید، نیاز به دریافت ویزای ویزیتوری یا همان توریستی خواهید داشت که در دو نوع سینگل Single و مالتیپل Multiple صادر می شود. یکی از ملزومات دریافت ویزای توریستی کانادا ، تهیه بیمه مسافرتی می باشد. این بیمه در طول زمان سفر ، با امکاناتی که در قراردادتان نوشته شده است، فعال خواهد بود. تعهد بیمه ویزای توریستی کانادا معمولا تا سقف 50000 دلار می باشد و با اضافه کردن یا کاهش موارد پوشش دهی، سقف این تعهد بیشتر یا کمتر خواهد شد. در صورت بالاتر رفتن هزینه ها نسبت به سقف تعهد بیمه، بیمه شونده موظف به پرداخت مابقی هزینه ها خواهد بود. نکته دیگر اینکه شما می توانید این بیمه را به صورت روزشمار تهیه کرده و تمدید کنید.

بیمه مسافرتی بارداری

در صورتی که خانمی در هنگام سفر به کانادا باردار باشد، می تواند تحت پوشش بیمه مسافرتی برای خانم های باردار قرار بگیرد. این بیمه شامل هزینه های مربوط به طول دوران بارداری و زایمان و نگهداری از نوزاد می باشد. توجه داشته باشید که اکثر شرکت های بیمه ، زایمان زودرس و هزینه های مربوط به آن را پوشش نمی دهند. پس حتما بیمه نامه را به دقت بخوانید و در صورت نیاز، این بند را حتما به خدمات بیمه تان اضافه کنید. نکته دیگر اینکه بیمه بارداری دارای 2 ماه فرصت است که بر مبنای آن اگر بیشتر از 2 ماه از تاریخ باردار شدن شما گذشته باشد، خدمات بیمه به شما تعلق نخواهد گرفت.


بیمه مسافرتی برای سوپر ویزای کانادا

افرادی که از طریق مهاجرت به کانادا اقامت دائم این کشور را داشته و یا شهروند آن باشند، طبق قوانین جدید می توانند به واسطه سوپر ویزای کانادا از پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود دعوت کنند تا برای دیدار آنها به این کشور سفر کنند. سوپرویزا رفت و آمد والدین را آسان تر کرده و مدت اعتبار بیشتری نسبت به ویزاهای توریستی دارد. اعتبار این نوع ویزا از لحاظ قانونی به مدت 10 سال است اما تا 1 مانده به پایان اعتبار پاسپورت مسافر قابل استفاده خواهد بود. بیمه ای که به این ویزا تعلق می گیرد، بیمه مسافرتی سوپر ویزا می باشد که می بایست حداقل تعهد مالی آن 100000 دلار و یکساله خریداری شود. این بیمه را حتما باید از شرکت های کانادایی تهیه کنید و البته امکان خریداری آن به صورت اقساط چند ماهه نیز وجود دارد.


موارد پوشش دهی بیمه مسافرتی کانادا

در هنگام خرید بیمه ، شرکت بیمه متعهد می شود که تا زمان مقرر مواردی را که در بیمه نامه قید شده است، پوشش دهد. شما می توانید مواردی را از میان این لیست حذف کرده و یا به آن اضافه کنید و هزینه پرداختی شما به همان نسبت تغییر پیدا خواهد کرد. در ادامه لیستی از موارد اصلی تعهدات بیمه مسافرتی را نام می بریم:

-   پرداخت هزینه درمانی بستری در بیمارستان و معالجه پزشکی

-   پرداخت هزینه فوریت های دندانپزشکی تا سقف 150 یورو

-   مشاوره و رسیدگی به مسائل قانونی و پرداخت هزینه ها تا سقف 1000 یورو در صورت بروز مشکلات قانونی

-   در صورت تاخیر پرواز بیشتر از 6 ساعت، پرداخت هزینه های صرف غذا و هتل

-   حواله وجه نقد در صورت سرقت و یا مفقودی پول مسافر

-   هزینه بازگشت اضطراری به کشور مبدا در صورت فوت یکی از اعضای خانواده

-   در صورت فوت شخص بیمه شده، پرداخت هزینه های بازگرداندن جسد متوفی

-   تهیه و ارسال داروهای تجویز شده از طرف دکتر برای بیمه شده در کشور مقصد

-   جبران هزینه های سرقت و یا مفقودی چمدان های بیمه شده

-    مشاوره و رسیدگی در صورت مفقودی و یا سرقت مدارک مهم مانند گذرنامه و ویزا


بیمه مسافرتی شامل موارد زیر نمی شود

در حالت عادی بیمه مسافرتی تعهدی در برابر بلایای طبیعی و خسارات ناشی از جنگ ها و غیره ندارد. در صورت بروز این مشکلات و ایجاد خسارت می بایست هزینه ها را خودتان پرداخت کنید و یا از کمک دولت استفاده کنید. در این بخش برخی از این موارد که مشمول بیمه مسافرتی نمی شوند را نام می بریم:

-   هزینه درمان های روحی روانی

-   هزینه خسارت های ناشی از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و بهمن و آتش سوزی طبیعی و ..

-   هزینه ناشی از خسارت های جنگ های داخلی و یا خارجی، اقدامات تروریستی و شورش در کشور مبدا و مقصد

-   بیشتر شدن هزینه خسارت ها از سقف تعهد بیمه مسافرتی

-   هزینه درمان بیماری های شیوع یافته در دنیا

-   هزینه خرید عینک، عصا، پروتزها، وسایل توانبخشی مثل ویلچیر

-   هزینه واکسن و اقدامات برای پیشگیری از برخی بیماری ها

-   هزینه درمان آسیب دیدگی در ورزش های خطرناک مانند اسکی

-   هزینه درمان بیماری هایی که از قبل بیمه شده را درگیر کرده باشد


در این مطلب تلاش بر این بوده تا شما را با ماهیت بیمه مسافرتی و محدوده تعهدات شرکت های بیمه آشنا کنیم. برای اطلاع دقیق از جزئیات قراردادهای بیمه مسافرتی کانادا در هنگام سفر و یا مهاجرت به کانادا ، با مشاوران بیمه مربوطه تماس حاصل فرمایید.اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید