تحصیل مهندسی در کانادا

با تحصیل در کشور کانادا، از سطح بالای زندگی و همچنین تحصیلات سطح بالا در کالج ها و دانشگاه های کانادا برخوردار خواهید شد. بهترین دانشگاه های کانادا مدارک عالی را ارائه می دهند و از بهترین دانشجویان بین المللی استقبال  می کنند. همچنین با تحصیل در کانادا این فرصت را خواهید داشت که با تجارب فرهنگی و طبیعی بسیار متفاوت روبرو شوید، از پیست های اسکی بریتیش کلمبیا تا استان دشت منیتوبا، با شهرهایی مانند تورنتو، مونترئال، ونکوور و کبک که بسیار دوستانه هستند. این کشور دارای وضعیت رسمی دوزبانه است، به طور همزمان انگلیسی و فرانسوی در اسناد دولتی و رسمی و دانشگاه ها و مدارس استفاده می شوند. این کشور همچنین جمعیت بسیار کم (علی رغم اینکه دومین کشور بزرگ جهان است، جمعیت کمتر از یک ایالت آمریکا، کالیفرنیا) و زمستان های سخت دارد. در بعضی از مناطق کانادا، تقریباً نیمی از سال برف زمین را پوشانده است، اما بعید است دانشگاه های کانادایی را در آن مناطق پیدا کنید.

انواع مختلف ارائه دهندگان آموزش عالی در کانادا عبارتند از: دانشگاه ها (که مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهند)، کالج های عمومی و مدارس فنی، هنرهای کاربردی یا علمی کاربردی (که گواهینامه ها، دیپلم ها، مدرک کاردانی و لیسانس اعطا می کنند. از آنجا که دانشگاه های کانادا توسط دولت های استانی اداره می شوند، خواهید دید که در نحوه انجام آموزش تفاوت های جزئی وجود خواهد داشت؛ به ویژه كبك که در دوره های درسی و طول تحصیل متفاوت از سایر استان های كانادا است. به عنوان مثال، دانش آموزان یک سال زودتر متوسطه را به پایان می رسانند و باید دوره اجباری پیش دانشگاهی کالج عمومی و حرفه ای CEGEP را بگذرانند، که اساساً سال اول دانشگاه را حذف می کند.


تحصیل مهندسی در کانادا

کانادا با سرمایه گذاری گسترده در استراتژی آموزش بین المللی خود، تعداد فزاینده ای از دانشجویان بین المللی (حداقل 15٪ هر ساله) در برنامه های مهندسی UG ثبت نام می کند، کشوریست که می تواند برای کسی که مایل به تحصیل مهندسیست، مقصد خوبی باشد. نیروی کار محلی کانادا به دلیل کمبود مهارت مورد نیاز کافی نیست، از این رو تقاضا برای مهندسان در زمینه های مختلف برای کار در کانادا زیاد است. چه تحصیل در دانشگاهی مانند دانشگاه کنکوردیا، دانشگاه واترلو یا آلبرتا را انتخاب کنید، تعداد زیادی از برنامه های مهندسی برای دانشجویان واجد شرایط در کانادا وجود دارد.

تحصیل مهندسی یک زمینه مطالعاتی است که نحوه کار اقلام خاص و بهترین روش طراحی آن محصولات را بررسی می کند. برای تحصیل مهندسی در کانادا گزینه های بسیاری از جمله برنامه های مهندسی از جمله عمران، کامپیوتر، پزشکی، مکانیک یا حتی معماری را در کالج های عالی که برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهند دارید.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا باید قبل از ارسال درخواست، شرایط خود را بررسی کنید، علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی مورد نیاز باید شرایط خاص برنامه مهندسی را نیز داشته باشید. این شرایط عبارتند از:

•         فارغ التحصیلی با معدل خوب از دبیرستان

•         نمره قبولی در یک آزمون زبان انگلیسی

•         گواهی قبولی دوره لیسانس (برای دوره ارشد)

•         آشنایی با کلاس های ریاضی

•         آشنایی با دروس علوم


هزینه تحصیل در رشته مهندسی در کانادا

بسیاری از دانشجویان بین المللی نگران انتقال به کانادا برای تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند زیرا فکر می کنند هزینه تحصیل در کانادا بسیار زیاد است. گرچه هزینه حضور در رشته مهندسی در کانادا از هزینه یک برنامه محلی در کشور خودتان بیشتر است اما مزایایی که دارد ارزش آن را بسیار بالا میبرد.

این هزینه می تواند به طور میانگین حدود 33000 دلار کانادا برای کارشناسی و 19000 دلار کانادا برای کارشناسی ارشد در سال باشد. دانشجویان خارجی که واجد شرایط باشند، می توانند به دنبال بورس های تحصیلی که توسط دولت یا موسسه مورد نظر ارائه می شود، باشند.


تحصیل در رشته کارشناسی مهندسی (B.Eng.)

لیسانس مهندسی (B.Eng. یاBE ) یک مدرک دانشگاهی است که برای تحصیلات کارشناسی در یکی از علوم مهندسی به دست می آید و 3-4 سال طول می کشد تا این مدرک را دریافت کنید. اعطای لیسانس مهندسی برای برنامه های فنی در دانشگاه های علمی کاربردی یا دانشگاه های فنی معمول است؛ برنامه های مهندسی منظم در سایر دانشگاه ها به عنوان مدرک لیسانس علومB.Sc.  اعطا می شود. در طول B.Eng. دوره های آموزشگاه های بین المللی فناوری، دانشجویان می آموزند که چگونه با استفاده از ریاضیات، اصول علمی و همچنین روش ها و فن آوری های جدید، مشکلات مهندسی را حل کنند. شما در این دوره مهارت حل مسئله و یک رویکرد تحلیلی را توسعه می دهید و نحوه انجام تحقیقات مناسب را کشف می کنید. برای فارغ التحصیلی کارشناسی مهندسی در کانادا، دانشجویان باید یک مقاله تحقیقاتی مهندسی را در سال آخر تحصیل بنویسند.


تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی (M.Eng.)

کارشناسی ارشد مهندسی (M.Eng. یا ME) یک مدرک فوق لیسانس بسیار تخصصی است که برای تحصیل در کانادا در یکی از علوم مهندسی اعطا می شود. با این وجود، اعطای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برای برنامه های فنی در دانشگاه های علمی کاربردی یا دانشگاه های فنی، امری عادی است؛ برنامه های مهندسی منظم در دانشگاه های دیگر مدرک کارشناسی ارشد (M.Sc.) می دهند. مدت زمان تحصیل برای دریافت یک مدرک M.Eng. ارائه شده توسط دانشکده مهندسی معمولاً بین 1-2 سال است.

M.Eng شامل دوره ها و تکالیف نظری است، اما آنها عمدتا بر توسعه مهارت ها و دانش بسیار تخصصی مورد نیاز دانشجویان برای تبدیل شدن به مهندسین حرفه ای در رشته انتخاب شده خود تمرکز دارند. بسیاری از این برنامه ها همچنین نیاز دارند که دانشجویان از مکان های صنعتی عبور کنند و در آنجا تجربه عملی کسب کنند و یاد بگیرند که کار در صنعت مهندسی چگونه است. برای فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد مهندسی در کانادا، دانش آموزان باید یک پروژه نهایی را که شامل حل یک مسئله پیچیده مهندسی با استفاده از تمام تجربیات و دانش جمع آوری شده در طول تحصیل است، انجام دهند.


دانشگاه های برتر برای تحصیل مهندسی در کانادا

بر اساس رتبه بندی های جهانی بیش از 20 دانشگاه برتر در کانادا وجود دارد که دوره های مهندسی را برای کار در بیش از 1،15،000 شرکت مهندسی ثبت شده در کانادا ارائه می دهند. بدون شک مهندسی و فناوری فرصت های شغلی مختلفی را ایجاد می کنند و این به ویژه برای فارغ التحصیلانی که ترجیح می دهند اقدام به اخذ اقامت کانادا پس از تحصیل کنند و تجربه حرفه ای کسب کنند گزینه بسیار مناسب است. در زیر دانشگاه های برتر مهندسی در کانادا آورده شده اند:

1-      University of Toronto : رتبه در کانادا:1 - رتبه جهانی: 25

2-      University of British Columbia : رتبه در کانادا:3 - رتبه جهانی:45

3-      University of Waterloo : رتبه در کانادا:7 - رتبه جهانی:106

4-      Mc Gill University : رتبه در کانادا:2 - رتبه جهانی:31

5-      University of Alberta : رتبه در کانادا:5 - رتبه جهانی:119

6-      Université de Montreal : رتبه در کانادا:4 - رتبه جهانی:118

7-      Queen’s University : رتبه در کانادا:9 - رتبه جهانی:246

8-      McMaster University : رتبه در کانادا:6 - رتبه جهانی:144

9-      The University of Western Ontario : رتبه در کانادا:8 - رتبه جهانی:203

10-  University of Calgary : رتبه در کانادا:9 - رتبه جهانی:246

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید