ویزای مولتی 5 ساله کانادا

ویزای مولتیپل کانادا (Multiple-entry Visa) که به نام‌های ویزای 5 ساله یا ویزای مولتی کانادا نیز معروف است، یکی از انواع ویزای کانادا از نوع توریستی محسوب شده که به دارنده آن اجازه می‌دهد طی 5 سال، به دفعات به کشور کانادا سفر داشته باشد. از آنجایی که اغلب ویزاهای توریستی کانادا که برای ایرانیان صادر می‌شود، از نوع ویزای پنج ساله هستند، افراد زیادی به دنبال کسب اطلاعات در این باب به منظور اخذ ویزای مولتی کانادا هستند که در این مقاله، بطور کامل درمورد آن صحبت خواهد شد.


ویزای مولتی کانادا چیست؟

ویزای مولتیپل کانادا، به ویزای اقامت موقت کانادا گفته می‌شود که فرد دارنده این ویزا می‌تواند در مدت معین شده در این کشور اقامت داشته باشد. مدت زمان اعتبار این ویزا 10 ساله است، اما از آنجایی که اعتبار پاسپورت‌های ایرانی 5 ساله می‌باشند، این ویزا در ایران به نام ویزای 5 ساله کانادا نیز شناخته می‌شود. بنابراین اگر دارای پاسپورت کشوری باشید که مدت زمان اعتبار آن بیشتر از پنج سال باشد، اعتبار ویزای مولتی کانادا تا یک ماه پیش از تاریخ اعتبار پاسپورت، محاسبه می‌شود.


چه کسانی می‌توانند ویزای مولتی کانادا را دریافت کنند؟

بطور کلی دو دسته از افراد واجد شرایط دریافت ویزای مولتی کانادا هستند.

 • ● افرادی که با دلایل موردقبول، بطور مداوم نیازمند سفر به کانادا هستند.
 • ● والدین بازنشسته‌ای که قبلاً برای مهاجرت به کانادا از طریق اقامت فرزندشان، اقدام کرده‌اند.

اما لازم به ذکر است که افراد دیگر نیز می‌توانند ویزای پنج ساله کانادا را دریافت نمایند. تنها کافی است بتوانید افسر مهاجرتی کانادا را قانع سازید که نیازمند انجام سفرهای متوالی به کانادا را دارید. همچنین یکی از شرایط بسیار مهمی که می‌تواند در اخذ ویزای مولتی کانادا، کمک بسیار زیادی به شما داشته باشد، ارائه دعوت‌نامه از طرف یکی آشنایانی که اقامت دائم کانادا یا شهروندی این کشور را دارد، به افسر مهاجرتی است.

لازم به ذکر است که هیچگونه ویزای مولتی تضمینی کانادا وجود ندارد؛ این امر کاملاً وابسته به دو عامل می‌باشد که شامل تکمیل بودن مدارک و افسر مهاجرت دارد. بنابراین هیچکس نمی‌تواند اخذ ویزای کانادا از نوع 5 ساله را برای شما تضمین کند. اما در برخی موارد، آژانس‌های مسافرتی برنامه‌ای بعنوان ویزای تضمینی کانادا برای مشتریان خود ارائه می‌دهند. روال کار ویزای کانادا بصورت تضمینی اینست که آنها به ازای دریافت مبلغی بیشتر، مدارک شما را بصورت کامل بررسی نموده و درصورت نداشتن دعوت‌نامه، از طرف فردی که اقامت کانادا دارد، برای شما دعوت‌نامه صادر می‌کنند. و در نهایت درصورت قبول نشدن با درخواست شما برای ویزای کانادا، می‌توانید مبلغ خود را پس بگیرید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ویزای تضمینی کانادا مراجعه نمائید. 


اخذ ویزای مولتی کانادا چه مزایایی به دنبال دارد؟

همانطور که قبلاً به آن اشاره شد، بزرگترین مزیت ویزای 5 ساله کانادا، اینست که می‌توانید در طی این پنج سال، به هر تعدادی به این کشور سفر داشته باشید. این ورود با استفاده از این ویزا می‌تواند از طرف هر مرزی صورت بگیرد و محدودیتی از این نظر نیز وجود ندارد. دارندگان ویزای چندبار ورود کانادا – همانطور که از نامش پیداست – می‌تواند دفعات متوالی به این کشور سفر کنند. اما با هر بار ورود به کانادا، اجازه اقامت شش ماهه دارند. سپس دارندگان این ویزا می‌توانند حتی برای چندین ساعت از این کشور خارج شوند و پس از ورود دوباره، اجازه شش ماه دیگر اقامت در کانادا  را دارند.


مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای مولتی کانادا شامل چه مواردی می‌شوند؟

اخذ ویزای مولتیپل کانادا از 2 هفته تا 3 ماه زمان می‌برد. برای هرچه سریع‌تر طی شدن این پروسه، بهتر است تمامی مدارک زیر را آماده کنید.

 • ● اصل و کپی گذرنامه فعلی با حداقل 6 ماه اعتبار، به اضافه اصل گذرنامه پیشین.
 • ● اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه رسمی
 • ● عکس پرسنلی به تعداد کافی
 • ● اصل و کپی اسناد ملکی به همراه ترجمه (مانند ملک، زمین و غیره)
 • ● گواهی تمکن مالی از بانک شامل پرینت گردش حساب 4 ماه اخیر (حداقل 100 میلیون تومان) به زبان انگلیسی
 • ● گواهی اشتغال به کار متقاضی به همراه ترجمه پروانه کسب یا روزنامه رسمی
 • ● اصل بیمه متقاضی به همراه ترجمه رسمی
 • ● دعوت‌نامه رسمی و معتبر
 • ● گواهی پزشکی معتبر
 • ● تکمیل فرم ویزا

درصورت تأهل: 

 • ● اصل و کپی سند ازدواج به همراه ترجمه رسمی
 • ● گواهی اشتغال به کار همسر به همراه ترجمه رسمی
 • ● اصل بیمه همسر متقاضی به همراه ترجمه رسمی

این نکته را در نظر داشته باشید که درصورت داشتن دعوت‌نامه از طرف فردی که دارای اقامت کانادا است، او نیز باید مدارکی به افسر مهاجرت کانادا، تحویل دهد. این مدارک شامل زیر می‌شوند.

 • ● مدرک اقامت موقت یا اقامت دائم
 • ● گواهی تمکن مالی فرد مقیم کانادا
 • ● گوهی حقوقی فرد مقیم کانادا

در صورت ارائه تمام موارد بالا، و همچنین دلیلی که چرا نیاز به سفرهای متوالی به کانادا را دارید، شانس شما را برای دریافت ویزای پنج ساله کانادا، چند برابر می‌کند.


هزینه اخذ ویزای مولتی کانادا چقدر است؟

ویزای مولتی کانادا، برای شهروندان کشورهای هند، چین و مکزیک که پاسپورت‌هایی با اعتبار ده ساله دارند، به یکی از گزینه‌های بسیار محبوب اقامت کانادا تبدیل شده است؛ زیرا می‌تواند تا مدت ده سال از مزایای ویزای مولتیپل کانادا، استفاده نمایند. به همین دلیل اقامت کانادا از طریق ویزای مولتی افزایش بسیاری یافته است.همچنین در آخرین تغیییرات، وزیر شهروندی و مهاجرت به کانادا به منظور جذب بازدیدکنندگان و سهولت هر چه بیشتر روند اخذ ویزا، هزینه های دولتی اخذ ویزای 5 ساله کانادا را حدود 50 دلار برای متقاضیان کاهش داد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید