ویزای کانادا برای ورزشکاران


کانادا کشوری پهناور و تشکیل شده از ملیت ها و فرهنگ های گوناگون است. زبان های رسمی این کشور انگلیسی و فرانسوی بوده و بسته به ایالت ، مورد استفاده قرار می گیرند. طبیعت مثال زدنی و نظم و آرامش از مشخصه های این خرس قطبی بزرگ می باشد. کشور کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا بوده و بدین منظور راه های متفاوتی پیش روی متقاضیان قرار داده است. برای مهاجرت به کانادا می توانید از طریق روش های زیر اقدام کنید:

1-   مهاجرت تحصیلی کانادا

2-   مهاجرت کاری کانادا

3-   مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

4-   مهاجرت به کانادا از طریق برنامه استانی PNP

5-   مهاجرت والدین به کانادا

6-   اقامت کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی یکی از زیرمجموعه های مهاجرت کاری به کانادا می باشد. در این مطلب به طور اختصاصی به بررسی شرایط مهاجرت یکی از 3 گروه خود اشتغالی یعنی ورزشکاران به کانادا خواهیم پرداخت. گروه های دیگر، هنرمندان و فعالان فرهنگی و همچنین کشاورزان هستند که در مقاله ای جداگانه به آن می پردازیم.

مهاجرت به کانادا از طرق خوداشتغالی Self-employed  در دو سطح تعریفی مشخص دارد. هر زمان که شما بتوانید به صورت شخصی از طریق تخصصی که دارید در کشور کانادا ایجاد درآمد داشته باشید که برای تامین هزینه های زندگی شما کافی باشد، این امکان را خواهید داشت که برای مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی اقدام کنید. . ورزشکاران و مربیان و لیدرهای ورزشی از جمله واجدین شرایط هستند و البته این اقدام به همین راحتی نخواهد بود و شرایط و ضوابط مختلفی دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد. بهتر است بدانید که اگر هم تمامی شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزا را داشته باشید، در نهایت این افسر سفارت است که در مورد درخواست شما تصمیم می گیرد و شما باید ایشان را قانع کنید که بعد از دریافت اقامت، در کشور کانادا همچنان به فعالیت ورزشی خود ادامه خواهید داد.

3 شرط اساسی برای دریافت ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور از طریق خوداشتغالی وجود دارد که فقدان هریک از آنها سبب رد درخواست ویزای شما خواهد شد. این 3 شرط عبارتند از:

1-    فعالیت ورزشی به مدت حداقل 2 سال در طول 5 سال اخیر

2-   ممنوع الورود نبودن به کانادا

3-   جمع امتیاز بالاتر از 35

منظور از مورد اول این است که بر اساس قانون های اداره مهاجرت کانادا ، ورزشکار خوداشتغال می بایست یکی از شرایط زیر را دارا باشد:

_  در 5 سال اخیر حداقل 2 سال سابقه فعالیت ورزشی در داخل کشور محل اقامت داشته باشد.

_  در 5 سال اخیر حداقل 2 سال سابقه فعالیت ورزشی بین المللی داشته باشد.

_  در 5 سال اخیر 1 سال فعالیت ورزشی داخل کشور و 1 سال فعالیت ورزشی بین المللی داشته باشد.


پرسشی که در این زمان پیش می آید این است که منظور از فعالیت های ورزشی چیست و چه کسانی را شامل می شود؟ پاسخ این است که بر اساس طبقه بندی های مشاغل کانادا National Occupational Classifications ، مشاغل زیر از جمله فعالیت های ورزشی محسوب می شوند:

1-   قهرمانان داخلی و بین المللی ورزشی

2-   مربی های ورزشی

3-   داوران و مسوولین ورزشی

4-   مدرسان تفریحی ورزشی و مدیر برنامه های ورزشی


نحوه محاسبه امتیاز متقاضیان ویزای ورزشی کانادا

همانطور که گفته شد، یکی از شروط اصلی دریافت ویزای کانادا کسب حداقل 35 امتیاز می باشد. حال می خواهیم به بررسی امتیازات در شرایط مختلف و نحوه محاسبه آنها بپردازیم. در ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی، امتیاز زبان الزامی نمی باشد و اگر در موارد دیگر امتیاز مورد نیاز را بدست آوردید، نیازی به امتیاز مدرک زبان نخواهید داشت. مگر اینکه حرفه انتخابی شما رابطه مستقیم با این زبان داشته باشد. امتیازات مولفه های درخواست مهاجرت ورزشی کانادا از قرار زیر است:

1-   سطح تحصیلات تا 25 امتیاز

_ مدرک تحصیلی تا سطح دیپلم 5 امتیاز

_ مدرک تحصیلی دیپلم 1 ساله 15 امتیاز

_ مدرک تحصیلی کاردانی 3 ساله 22 امتیاز

_ مدرک تحصیلی کارشناسی دو ساله 20 امتیاز

_ مدرک تحصیلی کارشناسی با 15 سال سابقه تحصیلی از ابتدایی 22 امتیاز

_ مدرک تحصیلی دکترا 25 امتیاز

2-   سابقه کاری تا 35 امتیاز

_ 2 سال سابقه کاری مرتبط با رشته 20 امتیاز

_ 3 سال سابقه کاری مرتبط با رشته 25 امتیاز

_ 4 سال سابقه کاری مرتبط با رشته 30 امتیاز

_ 5 سال سابقه کاری مرتبط با رشته 35 امتیاز

3-  سن متقاضی تا 10 امتیاز

4-   تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی تا 24 امتیاز

5-   انطباق پذیری یا سازگاری تا 6 امتیاز


نکته قابل توجه این است که اگر متقاضی مهاجرت به کانادا بتواند در یک یا دو مولفه امتیاز لازم برای ارائه درخواست ویزای خوداشتغالی کانادا را کسب کند، دیگر نیازی به امتیازات موارد دیگر نخواهد داشت. هرچند اولویت با اشخاصی است که بهترین شرایط و بالاترین امتیاز ها را داشته باشند ولی در نهایت همه چیز بستگی به نظر افسر سفارت دارد که شما را واجد شرایط اخذ اقامت کانادا بداند یا خیر. به یاد داشته باشید که برای جلب نظر افسر مربوطه می بایست ایشان را با اسناد و مدارک خود نسبت به اهداف مهاجرت قانع کنید. به طور مثال برای اثبات و تایید سطح تسلط زبان، ارائه کارنامه آیلتس و یا TAF الزامی است و در غیر اینصورت امتیاز این مورد را دریافت نخواهید کرد.


آیا ویزای کانادا برای ورزشکاران سرمایه مشخصی نیاز دارد؟

در هیچ منبع موثقی مبلغ مشخص سرمایه اولیه برای ارائه درخواست ویزای ورزشکاران ذکر نشده است. با این حال بدیهی است که برای مهاجرت و راه انداختن کسب و کار مشخص در کشوری دیگر، سرمایه اولیه ای نیاز است اما مقدار این پول چه نقد و چه غیرنقدی متناسب با رشته و زمینه کاری شما خواهید بود. به طور مثال اگر شما مترجم باشید و بخواهید در این حرفه به خوداشتغالی بپردازید، تنها نیاز به یک کامپیوتر خواهید داشت که از طرق مختلفی می توانید آن را تهیه کنید. اما اگر حرفه شما نیاز به مکانی مشخص و یا استخدام نیرو و ابزار و ادوات خاصی داشته باشد قطعا سرمایه بیشتری خواهد برد.

علاوه بر این، شما می بایست سرمایه کافی برای تامین مخارج خود و خانواده تان در 6 ماه اول مهاجرت به کانادا را در حساب بانکی خود به صورت وجه نقد داشته باشید. میزان نقدینگی برای متقاضی اصلی 12000 دلار و برای هر نفر اضافه تر در خانواده 3000 دلار خواهد بود.

در پایان توصیه می شود که برای اثبات ادعای خود در زمینه سابقه خوداشتغالی و همینطور تخصص شما در حرفه مورد نظر ، هر مدرکی که در دسترس دارید ارائه دهید. این مدارک می تواند شامل قراردادهای کاری در زمینه خوداشتغالی ، آلبومی از زندگی حرفه ای شما ، پرینت حساب بانکی و کپی چک های دریافتی برای اثبات داشتن درآمد از قراردادهای کاری ، هرگونه تقدیرنامه و یا مقاله در ارتباط با حرفه شما در سایت ها و روزنامه ها ، مدارک پرداخت مالیات و یا معافیت مالیاتی ، سوابق بیمه خوداشتغالی ، لیست افراد تعلیم دیده توسط شما در صورتی که مدرس هستید و .. غیره باشد.اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید