دانشگاه های ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که دانشگاه های ترکیه را برای تحصیل انتخاب می کنند از سال 2006 تقریبا به دوبرابر افزایش یافته است.در سال تحصیلی 2015 -2017 در حدود48.000 دانشجوی خارجی در این کشور به تحصیل مشغول بوده اند.

از مهمترین انگیزه های تحصیل در دانشگاه های ترکیه میتوان به فرصت برای تحصیل در دانشگاه های با کیفیت خوب و نسبتا ارزان و همچنین فرصت استفاده از کمک هزینه های تحصیلی که هزینه های مربوط به اقامت ، شهریه دانشکاه ، بیمه درمانی و رفت و آمد را پوشش میدهد اشاره نمود .

کشور ترکیه درحال حاضر یکی از مقاصد اصلی و مهم گردشگری دنیا به شمار می رود. با توجه به سرمایه گذاری متعدد انجام شده در این کشور، نرخ توریست  نزدیک به 40 میلیون گردشگر از سراسر جهان در سال 2015 برآورد شده است. و این کشور را به شمشین مقصد محبوب گردشگری دنیا تبدیل کرده است. دولت ترکیه به گسترش محبوبیت بازار دانشجوی بین المللی بسیار مشتاق است،و با هدف جذب 100.000 دانشجوی بین المللی در سال 2018 همچنان در حال فعالیت و برنامه ریزی است.

نزدیک به 200 دانشگاه در کشور ترکیه وجود دارد که اکثر آنها توسط دولت اداره می شود. بسیاری از این موسسات نسبتا جوان هستند. درسال 1970  تنها هشت دانشگاه دولتی درترکیه وجود داشت تا سال 1984 که اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) تاسیس گردید.

 هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه مطابق با استاندارد بولونیا (Bologna Agreement) می باشد. که در واقع استاندارد مدارک دانشگاهی در سراسر اروپا محسوب می شود، و هم چنین بسیاری از دانشگاه های ترکیه از شرکت کنندگان در برنامه اراسموس (Erasmus+ program) می باشند که پشتیبان تبادل دانشجویان بین المللی در سراسر دنیا است.در رتبه بندی جدید سیستم آموزش عالی QS که برای اولین بار در سال 2017 منتشر شد، نظام آموزش عالی ترکیه در رتبه 39 در جهان قرار گرفت.

در رده بندی برترین دانشگاه های ترکیه، عواملی از قبیل تعداد مقاله، تعداد مقالات اعضای هیئت علمی، تعداد مراجع، تعداد مراجع به ازای هر عضو هیات علمی، مجموع مدارک علمی، مجموع مدارک علمی به ازای هر عضو هیات علمی، تعداد دانشجویان مقطع دکترا، نسبت دانشجویان مقطع دکترا به کل دانشجویان، تعداد دانشجویان هر عضو هیات علمی مبنا قرار گرفته است.

11 دانشگاه درترکیه در لیست دانشگاه های برجسته جهان _ سیستم آموزش عالی QS 2017/17 _ وجود دارند. و 20 دانشگاه در رتبه بندی دانشگاهی QS: EECA 2017 جای گرفته اند.
این رتبه بندی ازمیان دانشگاه های پیشرو در حال ظهور اروپا و آسیای مرکزی صورت گرفته است. اکثریت این دانشگاه های برتر در ترکیه در دو تا از بزرگترین شهرهای ترکیه آنکارا و استانبول واقع شده است.در آنکارا دانشگاه بیلکنت Bilkent University، دانشگاه فنی شرق میانه Middle East Technical University و حاجت تپه Hacettepe University ودر استانبول دانشگاه Sabanci ، دانشگاه کوچ Koç  و دانشگاه بغازیچی Bogaziçi Üniversitesi اشاره کرد.