آب و هوای آمریکا

ایالات متحده آمریکا با توجه به وسعت زیاد و پراکندگی جغرافیایی ، دارای آب و هوایی گوناگون در نقاط مختلف است.


آب و هوای آمریکا در بخش های جنوبی

بخش های جنوب غربی آمریکا دارای آب و هوای گرم و صحرایی با بارش کم هستند، در تابستان دمای میانگین بیشینه در شهر هایی مثل فونیکس Phoenix ، لاس وگاس Las Vegas ، یوما Yuma و پالم اسپرینگ Palm Springs به 35 درجه سانتیگراد می رسد. در ضمن آریزونای شمالی، نیومکزیکو و بخش های مرکزی و شمالی ایالت نوادا و همچنین بخش هایی از ایالت یوتا دارای آب و هوای نیمه صحرایی می باشند که در تابستان دمای کمتری نسبت به شهرهایی لاس وگاس و فونیکس داشته و در زمستان ها نیز برفی تر و سردتر می باشند.

ایالات خلیجی و بخش آنتلانتیک جنوبی آمریکا نیز دارای آب و هوای نیمه استوایی با زمستان های ملایم و تابستان های گرم و مرطوب هستند. تمام شبه جزیره فلوریدا و شهرهای ساحلی مانند هیوستون و برخی شهرهای نیواورلئانز مانند ساوانا و چارلستون در ماه جولای تا آگوست دمای میانگین حدود 32 درجه داشته و تابستانهایی شرجی و گرم را تجربه می کنند.


آب وهوای آمریکا در بخش های شمالی

آب و هوا در مناطق شمال غربی آمریکا و مجاور اقیانوس آرام Pacific Northwest از نوع اقیانوسی است، هوا در این مناطق در زمستان ، پاییز و بهار خنک و مرطوب است و در تابستان متعادل می گردد. مرطوب ترین هوا در این منطقه در ماه دسامبر یا نوامبر و خشکترین هوا در ماه جولای حس می شود. در شهرهای سیاتل (ایالت واشنگتن) و پورتلند (ایالت اورگن) میزان بارش برف در زمستان هر سال متفاوت بوده و به طور میانگین بین 17.5 تا 18 سانتیمتر می باشد، تابستان نیز در مناطق شمال غربی مجاور اقیانوس آرام بخصوص در نواحی ساحلی بسیار خنک است.

فصل های بهار و پاییز در آمریکا معمولا معتدل، گرم و آفتابی هستند، البته رطوبت در برخی نواحی به ویژه Pacific Northwest وجود دارد.


آب و هوای آمریکا

اگر بخواهیم یک آب و هوای کلی برای کشور آمریکا در نظر بگیریم باید بگوییم آب و هوای آن معتدل و در بسیاری مناطق گرم است، در فلوریدا و هاوایی آب و هوایی گرمسیری (استوایی)، در سواحل کالیفرنیا مدیترانه ایی ، در آلاسکا سردسیری و قطبی، در ناحیه دشتهای بزرگ (Great Plains) نیمه خشک و در جنوب ناحیه Southwest آب و هوایی خشک وجود دارد. محدوده درجه حرارت از 62- درجه سانتیگراد در آلاسکا تا 57 درجه سانتیگراد در بعضی نقاط کالیفرنیا در تابستان متغیر است.

سردترین ایالات آمریکا بطور کلی ایالات شمالی هستند که زمستانهای سخت همراه با یخبندان دارند به ویژه در دشتها (Plains)، غرب میانه (Midwest) و شمال شرق (Northeast). اما در ایالات جنوبی آمریکا، که به کمربند خورشیدی (sunbelt) معروفند، درجه حرارت به ندرت به زیر صفر می رسد. در تابستان نیز به غیر از ایالات اورگن و واشنگتن و منطقه نیوانگلند، در بقیه نقاط آمریکا معمولا درجه حرارت بالاست. ایالات شمال غربی آمریکا که در مجاورت اقیانوس آرام هستند، دارای آب و هوای معتدل (اقیانوسی) در حالیکه بخشهای جنوبی، ایالات شمال شرقی آمریکا در مجاورت اقیانوس آرام (Pacific Northeast) و غرب میانه آمریکا آب و هوای مرطوب دارند.

همچنین فصل طوفانهای تورنادو بین اسفند و اردیبهشت (اپریل تا جون) است و از بخش غرب میانه آمریکا وارد می شوند، گردبادها نیز معمولا در اوایل تابستان در طول ساحل جنوب شرقی و ساحل خلیج مکزیکو وجود دارند.


در نقشه زیر مناطق Northweat, Midwest, Northeast, Southeast, Southwest, Great Plains مشخص شده اند:

    آب و هوای نیمه خشک 
    
آب و هوای مرطوب نیمه استوایی، تابستان های داغ و مرطوب و زمستان های خنک
    
آب و هوای اقیانوسی، تابستان های خنک و زمستان های خنک 
    
آب و هوای مدیترانه ای، تابستان های خشک و گرم و زمستان های بارانی و خنک 
    
آب و هوای مرطوب قاره ای، تابستان های گرم و زمستان های سرد
    
آب و هوای مرطوب قاره ای، تابستان های خنک و زمستان های بسیار سرد 
    
آب و هوای کوهستانی 
    
آب و هوای مرطوب/خشک استوایی 
    
آب و هوای خشک بیابانی