تگزاس | Texas

ایالت تگزاس بعد از کالیفرنیا دومین ایالت پرجمعیت ایالات متحده آمریکا و پس از آلاسکا دومین ایالت بزرگ آمریکا از نظر وسعت می باشد.این ایالت در قسمت مرکزی جنوب آمریکا واقع شده و از شرق با لوئیزیانا Louisiana- از شمال شرق با آرکانزاس Arkansas از سمت شمال با اوکلاهما Oklahomaو از غرب با نیومکزیکو - New Mexico هم مرز بوده و علاوه بر این از سمت جنوب غرب با چند ایالت کشور مکزیک مرز بین المللی داشته و از جنوب شرقی نیز به خلیج مکزیک راه دارد. 

زبان رسمی

ندارد

زبان محاوره

اکثریت انگلیسی زبان
- اسپانیایی به عنوان زبان دوم

اهلیت

Texan
Texian (archaic)
Tejano(Usually only used for Hispanics)

مرکز

Austin

بزرگترین شهر

Houston

مساحت

Ranked 2nd

• کل

(696,241 km2)

• عرض

(1,244 km)

• طول

(1,270 km)

• % آب

2.5%

جمعیت

Ranked 2nd

• کل

27,469,114 (2015)

• تراکم

103.1/sq mi  (40.8/km2)
Ranked 26th

کد ایزو

US-TX

نام اختصاری

TX, Tex.

وب سایت

www.texas.gov

هیوستون Houston پرجمعیت ترین شهر تگزاس و چهارمین شهر پرجمعیت ایالات متحده به حساب می آید.شهر سن آنتونیو -   San Antonio نیز دومین شهر پرجمعیت ایالت و هفتمین شهر پرجمعیت آمریکا است.مرکز این آیالت شهر آستین -  Austin می باشد.ال پاسو - El Pasoنیز دیگر شهر بزرگ تگزاس به شمار می رود.

لقب تگزاس " ایالت تک ستاره " -   Lone Star می باشد.این لقب که به شکل یک ستاره تنها در پرچم و نماد ایالت نیز خود را نشان می دهد از آنجا می آید که روزی تگزاس بعد از درگیری و جدایی از کشور مکزیک،خود یک کشور مستقل بوده.

در سال 2014 میزان تولید ناخالص داخلی ایالت تگزاس 1.648 تریلیون دلار بوده که رتبه دوم را در میان ایالت های دیگر آمریکا داشته است.این میزان تولید ناخالص بیش از تولید ناخالص کل کشور استرلیا و کره جنوبی بوده است.باید یادآور شد که این دو کشور دوازده و سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا بشمار می روند.

جمعیت زیاد ، فراوانی منابع طبیعی و پیشرفت بالا در دانشگاه ها و آموزش عالی باعث شده تا این ایالت از اقتصادی بزرگ و گسترده برخوردار گردد.پس از اکتشاف نفت، اقتصاد تگزاس به سمت صنایع پتروشیمی سوق پیدا کرد.

ایالت تگزاس به مالیات کم ، خدمات کم - low taxes, low services مشهور است.براساس تحقیقات میزان مالیات در این ایالت جزء کمترین ها در کل آمریکا است.در عوض این ایالت درآمد خود را از روی مالیات و بر املاک و مالیات بر فروش بدسشت می آورد.مالیت بر فروش در تگزاس 6.25 % است که طبق شرایطی میتواند تا 2% بیشتر شده و تا سقف 8.25% نیز برسد.

تگزاس همچنین به ایالت بخشنده مالیات نیز مشهور است.بطوریکه این ایالت برای تشویق سرمایه گذاری بسیاری از مالیات ها می بخشد.ارزش برنامه های تشویقی این ایالت به 20 میلیارد دلار در سال می رسد که از این نظر مقام اول را در بین ایالت های دیگر آمریکا دارد.

بیشترین زمین های کشوری و وسیع ترین زمین های ایالات متحده در تگزاس قرار دارد.گله های گاو و گاوداری با ارزش ترین محصول کشاروزی این ایالات و در محصولات مربوط به گوسفند و بز نیز در کل آمریکا در رده اول قرار دارد.تگزاس همچنین رده اول کشور در تولید پنبه را دارا است.ضمنا صنعت ماهیگیری و معدن داری نیز در تگزاس پر رونق بوده و در زمینه تولید سیمان ، سنگ خورد شده ، آهک ، نمک و شن و ماسه این ایالت در صدر ایالت های آمریکا قرار دارد.

براساس تحقیقات 65% ساکنان 5 سال به بالای ایالت تگزاس تنها به زبان انگلیسی صحبت می کنند.در حالی که حدود 30% از ساکنان ایالت در خانه اسپانیایی حرف می زنند.پس از این دو زبان، به ترتیب زبان های ویتنامی ، چینی و آلمانی جزء زبان های رایج محصوب می شوند.

730 فرودگاه در ایالت تگزاس وجود دارد که از لحاظ تعداد رتبه دوم را در میان ایالت های دیگر آمریکا دارا است.بزرگترین فرودگاه تگزاس از لحاظ مسافر و مساحت فرودگاه بین المللی دالاس فورت وورث - Dallas/Fort Worth International Airport-  (DFW) می باشد که چهارمین فرودگاه پرتردد آمریکا و ششمین در جهان است.

فرودگاه بزرگ دیگر این ایالت، فرودگاه جورج بوش نام دارد که در سهر هوستون قرار گرفته است.

شهرهای مهم تگزاس دالاس، سن‌آنتونیو، فورت وورث، آستین، ال پاسو، سن مارکوس-  San Marcos- ، ویکو - Waco- ، کورپوس کریستی - Corpus Christi-، آماریلو- Amarillo- ، میدلند - Midland- ، لاباک - Lubbock- ، و هیوستن هستند.

میانگین بیشترین/کمترین دمای روزانه در شهر های مختلف تگزاس - 2015

Location

August (°C)

January (°C)

Houston

34/24

17/6

San Antonio

35/23

17/5

Dallas

36/25

16/3

Austin

36/23

16/5

El Paso

33/21

14/0

Laredo

37/25

19/7

Amarillo

32/18

10/–4

Brownsville

34/24

21/11

برخلاف تصور تنها 10% مساحت تگزاس بیابانی است و بدلیل وسعت زیاد چندین منطقه و حالت آب و هوایی در این ایالت وجود دارد.

به عنوان مثال ال پاسو در غربی‌ترین نقطه تگزاس دارای میانگین بارش سالیانه ۲۲۰ میلی‌متری است در حالی که مناطق جنوب شرقی این ایالت میزان بارش بسیار بیشتر و سالیانه حدود ۱٫۶۰۰ میلی‌متر است. همچنین دالاس در منطقه مرکزی تگزاس میزان بارشی متعادل، حدود ۹۴۰ میلی‌متری را داراست.

مناطق کوهستانی غرب تگزاس شاهد بارش برف به شکل چندین باره هستند در حالی که مناطق شمالی بارش برف را سالی یک یا دوبار تجربه می‌کنند و برعکس، مناطق مرکزی و شرقی هر چندسال یک‌بار شاهد بارش برف هستند. برف به ندرت در مناطق جنوبی سان آنتونیو و خلیج مکزیک دیده می‌شود.

شهرهای هوستون، سن‌آنتونیو، و دالاس به ترتیب چهارمین، هفتمین، و نهمین بزرگ‌ترین شهرهای آمریکا از لحاظ جمعیتی می‌باشند. اما با احتساب مناطق حومه‌ای، دالاس-فورت وورث بزرگ‌ترین کلان شهر ایالت و چهارمین کلان شهر بزرگ ایالات متحده آمریکا است

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید