واشنگتن | Washington

Washington

واشینگتن در شمال غرب آمریکا و منطقه شمال غربی اقیانوس آرام - Pacific Northwes که در آمریکا به PNWمعروف است واقع شده. پایتخت ایالت واشنگتن، الیمپیا Olympia-  و شهرهای مهم آن سیاتل Seattle-  و اسپوکن Spokane- هستند.

این ایالت از شمال با ایالت بریتیش کلمبیای کانادا مرز بین المللی دارد و از جنوب با ایالت اورگن و از شرق با ایالت آیداهو مرز مشترک داشته و از غرب نیز به اقیانوس آرام متصل است.

زبان رسمی

ندارد

زبان اصلی محاوره: انگلیسی

اهلیت

Washingtonian

مرکز

Olympia

بزرگترین شهر

Seattle

بزرگترین کلانشهر

Metro Seattle

مساحت

Ranked 18th

• کل

71,362 sq mi
(184,827 km2)

• عرض

360 miles (580 km)

• طول

240 miles (400 km)

• % آب

6.6%

جمعیت

Ranked 13th

• کل

7,170,351 (2015 est)

• تراکم

103/sq mi  (39.6/km2)
Ranked 25th

منطقه زمانی

Pacific: UTC −8/−7

کد ایزو

US-WA

نام اختصاری

WA

وب سایت

access.wa.gov

واشنگتن بیش از 17 میلیون نفر جمعیت دارد و از این نظر ایالت سیزدهم آمریکا محسوب می شود.حدود 60% جمعیت آن در کلانشهر سیاتل - Seattle metropolitan area- سکونت دارند.

ایالت واشنگتن بعد از کالیفرنیا دومین ایالت پرجمعیت در میان ایالت های کرانه غربی محسوب می شود.

واشینگتن یکی بزرگترین تولید کنندگان چوب در ایالات متحده است.همچنین بیشترین تولید سیب ، رازک ، گلابی ، تمشک قرمز ، روغن نعنا و گیلاس شیرین آمریکا مربوط به این ایالت می شود.ضمنا واشینگتن یکی از تولید کننگان اصلی زردآلو ، مارچوبه ، نخود فرنگی ، انگور ، عدس ، سیب زمینی و محصولات لبنی در آمریکا بشمار می رود.صید انواع ماهی از جمله سالامون و ماهی هالیبوت نیز یکی دیگر از منابع خوب درآمد این ایالت می باشد.

صنایع تولیدی در واشنگتن نیز شامل ساخت هواپیما و موشک ، کشتی سازی و سایر وسایل حمل و نقل ، تولید چوب و الوار ، فراورده های غذایی ، فلز و تجهیزات فلزی ، صنایع شیمیایی و ماشین سازی می شود.

طبق آمار تولید ناخالص داخلی ایالت واشنگتن در سال 2014 برابر با 425.015 میلیارد دلار بوده که از این حیث چهاردهمین ایالت آمریکا محسوب می گردد.از مهم شرکت هایی که در واشنگتن واقع هستند می توان به کارخانه هواپیما سازی بوئینگBoeing، شرکت مایکروسافتMicrosoft، شرکت آمازونAmazon.com، استارباکسStarbucksو کاستکوCostcoاشاره نمود.

نام واشینگتن به افتخار اولین رئیس جمهور ایالات متحده جرج واشینگتن نامگذاری شده. نام این سرزمین در اصل کلمبیا بوده که از رود کلمبیا در این سرزمین گرفته شده است. ایالت واشنگتن تنها ایالتی در آمریکا است که نام یک رئیس جمهور روی آن نهاده شده را دارد.برای تفکیک ایالت واشنگتن با پایتخت آمریکا که نام آن هم از جرج واشنگتن برداشته شده معمولا از واژه "ایالت واشنگتن" استفاده میکنند. اهالی ایالت واشینگتن به راحتی خود را اهل واشینگتن معرفی می‌کنند؛ ولی اهالی واشینگتن دی.سی خود را اهل "واشینگتن دی. سی" و یا "دی. سی" معرفی می‌کنند.

آب و هوای ایالت واشنگتن از غرب به شرق تفاوت دارد. سمت غربی ایالت آب و هوای اقیانوسی و مرطوب و شرق ایالت آب و هوای نیمه خشک دارد.وجود جریان های پرفشار و کم فشار در شمال اقیانوس آرام باعث شده تا در طول بهار و تابستان بادهای غالب از شمال شرق واشنگتن هوای خنک را وارد ایالت کرده باعث هوایی خشک و خنک در این فصل ها گردد.در پاییز و زمستان نیز وضعیت هوا بستگی زیادی به جریانات هوای اقیانوس و وقوع پدیده ال نینو دارد.در کل در بخشهای غربی واشینگتن میزان بارش باران و برف اغلب زیاد و چشمگیر است.

از شمال تا جنوب ایالت، کوهای آتشفشانی بسیاری همچون کوه رینیر - Mount Rainier-   و کوه سنت هلن وجود دارد؛ ولی کوه سنت هلن تنها کوهی است که در آن آتش ‌فشان فعال است.

بلندترین کوه واشینگتن نیز کوه رینیرمی‌باشد، که در ۸۰ کیلومتری جنوب سیاتل واقع شده است، که از مرکز شهر سیاتل نیز می‌شود آنرا مشاهده کرد. ارتفاع کوه رینیر ۴۳۹۲ متر از سطح دریا می‌باشد، با توجه به نزدیکی آن به شهر سیاتل خطرناک‌ترین آتش فشان در واشینگتن و قاره آمریکا ممکن است رخ دهد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید