انتخاب کشور مناسب برای مهاجرت


اخیراً مشکلات بسیار زیادی برای کسانی که می‌خواهند در یک کشور خارجی تحصیل کنند، به وجود آمده است. به عنوان مثال شمار زیادی از متقاضیان مهاجرت به کانادا از طرف سفارت این کشور رد شدند و همین موضوع سبب ناامیدی آنها شده است. برای مهاجرت به کشوری که می‌خواهید در آن زندگی نموده و به ادامه تحصیل بپردازید، باید معیارهای زیادی را در نظر داشته باشید و یادتان باشد که وضعیت هر فرد با فرد دیگری فرق دارد. بنابراین اگر یکی از دوستانتان تحصیل در آلمان را به شما پیشنهاد نموده، دلیل بر آن نیست که حتماً گزینه‌ مناسبی برای شما نیز هست. در ادامه به بررسی چند مورد از نکاتی که پیش از مهاجرت و اقدام برای تحصیل در خارج از کشور در نظر بگیرید، می‌پردازیم. 

همانطور که گفتیم معیارهای زیادی برای سنجش دو یا چند کشور برای مهاجرت یا ادامه تحصیل وجود دارند که به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1. شرایطی که تأثیرات آن بر روی تمام جمعیت آن کشور است.

2. شرایطی که تأثیرات آن تنها بر روی شما به عنوان یک بیگانه است.

موارد موجود در شماره یک، موارد عمومی هستند و اطلاعات مورد نیاز درمورد آن را می‌توان از سایت‌های معتبر دریافت نمود. بعنوان مثال شرایط اقتصادی و سیاسی یک کشور، واحد پول، شرایط زندگی و میزان رفاه مردم و مواردی از این قبیل. مثلاً اگر فردی بخواهد ویزای کانادا را دریافت کند، باید اول از همه شرایط عمومی آن کشور را بررسی کند تا از مناسب بودن آن، اطمینان حاصل نماید. در واقع اینها موضوعاتی هستند که به راحتی از طریق تحقیق و جستجو می‌توانید به آنها دست پیدا کرده و به تحلیل بپردازید. 

اما شرایطی که تأثیرات آن مخصوص به شماست و برای هر شخص می‌تواند منحصر به فرد باشد، نیازمند تحقیق و تحلیل بیشتری است. شما باید مواردی که ممکن است روی شما تاثیر بگذارد را بررسی کرده و با شرایط خودتان تطبیق دهید. بعنوان مثال کشور کانادا دارای آب و هوای سردی است و ممکن است در برخی روزها، دمای آن به 40- درجه سانتی‌گراد برسد. اگر تحمل سرما را ندارید، بهتر است کانادا را از لیست انتخاب‌های خود حذف نمائید. یا برای تحصیل در آلمان، نیازمند یادگیری زبان آلمانی هستید و حتی درصورت انگلیسی بودن دوره آموزشی‌تان، باز هم برای زندگی بهتر و راحت‌تر در این کشور، باید زبان آلمانی خود را تقویت نمائید. همچنین فاصله کشور مورد نیاز با ایران و یا کشورهای توسعه‌یافته و قدرتمند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

در سطح بالاتر باید بررسی کنید به تخصص و یا رشته‌ای که قصد تحصیل آن را در کشور موردنظر را دارید، اهمیت داده می‌شود یا خیر. برخی کشورها به تکنیسین بیشتر نیاز دارند، برخی به سرمایه‌گذار بیشتر در شرکت‌ها و کسب و کارهای موجود، برخی به پزشک بیشتر، برخی به هنرمندان بیشتر و غیره. بنابراین بهتر است آن کشوری را انتخاب نمائید که برای تخصص و زمینه تحصیلات شما انتخاب مناسب‌تری به نظر می‌رسد.

یکی از مزایایی که مهاجرت به کشورهای اروپایی برای شما به ارمغان خواهد آورد، دسترسی به بازار کار این کشورها بوده و با دریافت دائم یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد بازاری با بیشتر از نیم میلیارد نفر جمعیت می‌شوید. اما اخیراً مشکلات زیادی به منظور دریافت ویزای شینگن برای ایرانیان به چند دلیل به وجود آمده و یکی از دلایل‌ آن، افزایش مهاجرت به کشورهای اروپایی از طرف کشورهای جهان سوم و درنتیجه افزایش جمعیت و مشکلات اقتصادی و اجتماعی در این کشورهاست. در نتیجه اگر تصمیم به مهاجرت یا تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی مانند اتریش را داشته باشید، رشته‌ شما باید رشته مورد نیاز و دارای کمبود آن کشور بوده و یا به تخصص شما برای کار در آن کشور نیاز باشد.

بطور کلی متقاضیان مهاجرت و یا تحصیل در کشورهای خارجی، پیش از اقدام باید پروسه‌ بسیار وسیع و وقت‌گیر تحقیق را طی نموده و پس از انتخاب کشور مورد نظر، اقدامتشان را متناسب با قوانین دریافت ویزا، پیش ببرند. مهاجرت می‌تواند سخت‌ترین تصمیم شما باشد و زندگی شما به آن وابسته‌ است، بنابراین سعی کنید با تحقیق و حساب‌شده در این راه قدم بردارید.