دانشگاه آکسفورد انگلستان

دانشگاه آکسفورد University of Oxford

دانشگاه آکسفورددانشگاه آکسفورد که در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد، قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی زبان محسوب می‌شود. با اینکه تاریخ تأسیس دانشگاه آکسفورد تا به امروز یک معمای حل نشده است، اما مشخص شده که تدریس در آکسفورد از سال 1096 صورت گرفت و از قرن دوازدهم به بعد مرتب گسترش پیدا کرد.

رشد آکسفورد زمانی شروع شد که هنری دوم تحصیل دانشجویان انگلیسی را در دانشگاه پاریس ممنوع کرد. همچنین بعد از اختلافی که بین دانشجویان و مسئولین آکسفورد در سال ۱۲۰۹ پدیدار شد، عده‌ای از کادر آکادمیک این دانشگاه به شهر کمبریج رفته و دانشگاهی را که امروزه به نام دانشگاه کمبریج می‌شناسیم را تأسیس کردند. از آنجا که دانشگاه کمبریج نیز قدمتی قدیمی دارد، از این رو به این دو دانشگاه، «دانشگاه‌های باستان» می‌گویند و نام آنها را آکسبریج نهاده‌اند.

دانشگاه آکسفورد انگلستان، دانشگاهی شهری است. به این معنا که همه‌چیز را یکجا ندارد و دانشکده‌ها و دپارتمان‌ها و امکاناتش در سرتاسر شهر پراکنده است. تمام دانشجویان و بیشتر کادر آکادمیک دانشگاه باید عضو یک دانشکده باشند. دانشگاه آکسفورد ۳۸ دانشکده مختلف و ۶ مؤسسه آموزشی (تحت مالکیت آکسفورد) دارد که هرکدام از این مراکز دانشجویان و کادر را طبق ساختار داخلی خود کنترل می‌کنند.

این دانشگاه در شمارشی که در سال 2015 صورت گرفت دارای 26,005 دانشجو می‌باشد که به تفکیک زیر می‌باشند:

حوزه تحصیلی

کارشناسی 64% - تحصیلات تکمیلی 36%

شیوه تحصیل

تمام‌وقت 73% - نیمه‌وقت 23%

ملیت

بریتانیا 79% - کشورهای عضو اتحادیه اروپا 9% - سایر 19%

جنسیت دانشجویان

مذکر 53% - مونث 47%

دانشگاه آکسفورد دارای 4 دانشکده و مجموعاً بیشتر از 100 دپارتمان و مؤسسات تحقیقاتی است. این چهار دانشکده عبارتند از:

Humanities, Medical Sciences, Mathematical, Physical and Life Sciences, Social Sciences

دانشگاه آکسفورد مالک بزرگترین کتابخانه در سرتاسر بریتانیا است. بیش از ۱۱ میلیون جلد کتاب در فضایی به مساحت ۱۹۰ کیلومتر قرار دارند. جالب است بدانید سری فیلم‌های هری پاتر در این دانشگاه فیلمبرداری شده بود.دانشگاه آکسفورد

درطول سال‌های فعالیت دانشگاه آکسفورد، خیلی از دانشجویان این دانشگاه موفق به کسب شهرت بسیاری برای خود شدند. به عنوان مثال ۴۶ نفر از اشخاصی که تاکنون جایزه نوبل را دریافت کرده‌اند یا دانش‌آموخته این دانشگاه بوده‌اند و یا در اینجا تدریس کرده بودند. ۲۶ نخست‌وزیر انگلیس، بیش از ۱۰۰ نفر از اعضای مجلس عوام، بیش از ۵۰ برنده مدال المپیک ورزشی و بیش از ۳۰ نفر از رهبران سیاسی دنیا از دیگر کشورها نیز در بین دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند. از بین آنها می‌توان به دیوید کامرون، بیل کلینتون، تونی بلر، آنگ سان سوچی، بی‌نظیر بوتو و ... اشاره کرد.

سایت دانشگاه: ox.ac.uk

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید