مهاجرت به انگلستان از طریق پناهندگی

وبسایت مهاجرت ایرانی به هیچ عنوان قصد تشویق بازدیدکنندگان برای اخذ پناهندگی انگلستان یا کشورهای دیگر را ندارد. پناهندگی در کشوری پیچیدگی‌های فراوانی داشته و مشکلات بسیاری را از جمله مشکلات روحی، اجتماعی و ... برای فرد و وابستگانش ایجاد می‌کند. بنابراین به ایرانیان عزیز توصیه می‌کنیم به هیچ‌وجه پناهندگی را به عنوان یک گزینه برای مهاجرت در نظر نگیرند و درصورتیکه که قصد مهاجرت دارند، روش‌های دیگری را برای این منظور انتخاب نمایند. تنها هدف ما از ایجاد این صفحه بازگو کردن قوانین بین‌المللی و قوانین کشورها در مورد پناهندگی و پناهجویان است.

به عقیده‌ی بسیاری از حقوق‌دانان، اخذ اقامت انگلستان از طریق پناهندگی در مقایسه با راه‌های قانونی دیگر دریافت اقامت انگلستان، پرخطرترین و طولانی‌ترین روش محسوب می‌شود. همچنین دارای قوانینی بسیار ویژه است که تنها افرادی خاص و با شرایط خاصی که دارند، باید برای اخذ اقامت انگلستان از طریق پناهندگی اقدام کنند. لذا توصیه می‌شود متقاضی محترم تنها تحت شرایط خاص، از این روش مهاجرتی استفاده نماید.

برای درخواست پناهندگی انگلستان باید ابتدا کشور خود را ترک نموده و پس از رسیدن به انگلستان، ثابت کنید امکان بازگشت به کشورتان بخاطر ترس از آزار و زندانی شدن، ندارید. دلایل شما باید یکی از موارد نژادی، مذهبی، ملیتی و یا اعتقادات سیاسی باشد. یا هرمشکل دیگری مانند مشکلات اجتماعی، مذهبی، فرهنگی یا سیاسی که برگشت شما را به کشورتان را با خطر مواجه می‌کند.

باید ثابت کنید که کشور خود شما، به شما پناه نخواهد داد. درنظر داشته باشید که به محض ورود به انگلیس باید درخواست پناهندگی خود را اعلام کنید؛ زیرا در غیر اینصورت ممکن است با درخواست شما موافقت نشود. همچنین اگر قبل از رسیدن به بریتانیا، در کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده باشید، درخواست شما فوراً رد خواهد شد.

شما می‌توانید بهمراه شریک (همسر، نامزد و ...) و فرزندان زیر 18 سال خود، اپلای کنید. در اینصورت آنها بعنوان وابستگان شما محسوب خواهند شد. همچنین شریک یا فرزندان شما می‌توانند بصورت جداگانه نیز درخواست پناهندگی انگلستان یا نوعی دیگر از ویزا را بدهند، ولی دراینصورت با آنها بعنوان وابستگان شما، برخورد نخواهد شد.

پس از درخواست پناهندگی، برای شما یک وقت ملاقات با افسر اداره مهاجرت ترتیب داده می‌شود، که به این روند Screening یا باصطلاح غربال گفته می‌شود. در این مرحله باید با مسئول پرونده‌، مصاحبه‌ی پناهندگی انجام دهید تا هویت شما مشخص شود. در این مرحله عکس و اطلاعات بیومتریک از شما گرفته خواهد شد. همچنین می‌توانید تقاضای مترجم نیز داشته باشید. حداکثر تا 6 ماه، پاسخی برای درخواست خود دریافت خواهید کرد.

اگر در انگلستان جایی برای زندگی ندارید، می‌توانید به دفاتر Screening مراجعه کرده و این روند را به انجام برسانید. اما اگر درحال حاضر همراه شخصی زندگی کرده و یا خود خانه‌ای دارید، باید ابتدا بصورف تلفنی یک قرار ملاقات رزرو کنید.

برای روند Screening، شما به مدارک زیر برای خود و وابستگانتان نیاز خواهید داشت.

- پاسپورت یا هرنوع اسناد سفر دیگری

- گواهی Police Registration

- مدارک شناسایی؛ مانند کارت‌های شناسایی، گواهی‌های تولد و ازدواج، سوابق تحصیلی و ...

- مدارک دیگری که به شما در روند قبولی درخواست، کمک خواهد کرد.

پس از روند Screening به شما Application Registration Card یا کارت شناسایی پناهندگی (ARC) و یا Standard Acknowledgment Letter داده می‌شود که این به معنای درخواست شما برای پناهندگی‌ست (SAL). اگر دارای کارت SAL می‌باشید، باید طی دو ماه آن را به ARC تبدیل کنید. همچنین به شما اطلاع داده می‌شود که تا زمان دریافت پاسخ، چه کاری باید انجام دهید. بعنوان مثال باید بطور مکرر به مسئول پرونده گزارش دهید. این روند به Reporting Meetings معروف می‌باشد. اگر در این جلسات حاضر نشوید، ممکن است مرکز Immigration Removal Centre شما را بازداشت کند (فقط در موارد خاص بازداشت صورت نمی‌پذیرد؛ بعنوان مثال اگر زیر 18 سال باشید، مسن باشید، باردار باشید، خانواده‌دار باشید، دارای مشکلات فیزیکی و روحی غیرقابل کنترل باشید و ...). اگر شرایط شما به هرنحوی تغییر پیدا کرد، باید فوراً به مسئولان مربوطه اطلاع دهید. همچنین در روند انتظار برای نتیجه، اجازه کار در انگلستان را نخواهید داشت. مگر در موارد خاص (بعنوان مثال اگر پاسخ به درخواست پناهندگی شما بیشتر از 12 ماه بطول بیانجامد)

همچنین از دیگر خطرات درخواست پناهندگی در انگلیس آنست که اگر در درخواست خود اطلاعات غلط وارد کرده باشید، دولت از شما می‌خواهد فوراً خاک انگلستان را ترک نموده و در مواقع خاص ممکن است تا دو سال بازداشت شوید.

تحت شرایط زیر ممکن است پاسخ به درخواست شما کمی بیشتر از 6 ماه بطول بیانجامد:

- مدارک شما نیاز به تأیید داشته باشند.

- اگر نیاز باشد در مصاحبه‌های بیشتری شرکت کنید.

- شرایط شخصی شما باید بیشتر بررسی شود؛ بعنوان مثال اگر دارای سابقه کیفری بوده و یا درحال حاضر تحت تعقیب قرار دارید.

اگر با درخواست شما کاملاً موافقت شود، می‌توانید همراه با بستگانتان تا 5 سال در بریتانیا اقامت داشته باشید. پس از پنج سال نیز قادر خواهید بود برای اقامت دائم انگلستان اقدام کنید.

 کامیار
  باسلام. 30 سالمه و متاهلم. شرایط زندگی اینجا برام مقدور نیست و میخواستم پناهنده انگلستان بشم. چطوری باید اقدام کنم؟  
 عباس غ
  اونجور که من متوجه شدم واسه پناهندگی انگلیس باید اول یجوری خودتو (یا با همسرت) برسونی انگلیس و قبل از اینکه دیر بشه درخواست پناهندگی بدی  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید