ناحیه جنوب غربی انگلستان

ناحیه جنوب غربی انگلستان South West England

جنوب غربی انگلستان یکی از 9 ناحیه تقسیم‌بندی انگلستان است که بزرگترین شهر آن بریستول است. از دیگر مراکز شهری مهم آن می‌توان از پلای‌ماوث، سویندون، گلوسستر، اکستر، باث و توربِی اشاره کرد. هشت شهر در این ناحیه است؛ سالیزبری، باث، ولز، بریستول، گلوسستر، اکستر، پلای‌ماوث و توربو.

جنوب غربی انگلستان

مرکز

بریستول

مساحت (km²)

رتبه

۲۳٬۸۲۹

1

جمعیت (2014)

رتبه

۵٬۲۸۹٬۰۰۰

6

تراکم جمعیت

km²/ 220

وبگاه اینترنتی

http://www.swcouncils.gov.uk/

این ناحیه بخاطر فولکلور و افسانه‌های غنی‌اش، مانند کینگ آرتور و همچنین آداب و رسوم کهن‌اش معروف است. مردمان شهرستان کورنوال به زبانی دیگر و به زبانی کورنی صحبت می‌کنند. این زبان برگفته از گویش خاص مردمان جنوب غربی بریتانیا در زمان عصر آهن و دوره رومی‌ها می‌باشد.

تاریخچه

شواهدی مبنی بر این وجود دارد که انسان‌ها در زمان آخرین عصر یخبندان در این نواحی زندگی می‌کردند(حدود 10000 سال قبل از میلاد). در آن دوره، انگلستان به قاره اروپا متصل بود که باعث میشد انسان‌های زیادی بخاطر تغییر شرایط آب و هوایی به این مناطق مهاجرت کنند. همچنین بناهای استون‌هنج (?Stonehenge) و اوبری (Avebury) از مشهورترین ساخته‌های انسان در عصر حجر جدید، به شمار می‌رود.

بخش بزرگی از پادشاهی وسکس آنگلوساکسونی‌ها نیز در این ناحیه قرار داشت که در سال 1088 توسط حکومت نورماندی به تصرف درآمد. از سال 1650، شهر پلای‌ماوث به بزرگترین شهر دوون تبدیل شد که بخاطر پایگاه دریایی HMNBبود. امروزه HMNB که برای ارتش سلطنتی از آن استفاده می‌شود، بزرگترین پایگاه دریایی غرب اروپا به شمار می‌رود.

جغرافیا و آب و هوا

این ناحیه طولانی‌ترین کمربند ساحلی را با 1130 متر طول دارد. مناطق کورنوال و دون شرقی اغلب شامل زمین‌های کوهستانی-ساحلی و دشت‌های بایر می‌شود. مرتفع‌ترین نقطه‌ی این ناحیه که High Willhaysنام دارد، در شهر دارتمور قرار داشته و ارتفاع آن به 621 متر می‌رسد.

ناحیه جنوب غربی اغلب از مناطق روستایی و شهرهای کوچک تشکیل شده؛ بیشتر از هر ناحیه دیگری در انگلستان، مردم این ناحیه چنین مناطقی زندگی می‌کنند.

آب و هوای این ناحیه در قسمت اقلیم اقیانوسی قرار می‌گیرد. در این نوع آب و هوا، زمستان‌ها سرد و تابستان‌ها گرمند و همچنین درتمام طول سال امکان بارندگی وجود دارد؛ که در زمستان‌ها بیشتر است. میزان بارش سالانه حدود هزار میلی‌لیتر است که در مناطق مرتفع به دو هزار میلی‌لیتر نیز می‌رسد. محدوده‌ی دمایی در تابستان از 18 تا 22 درجه و در زمستان از 1 تا 4 درجه سانتی‌گراد است.

جمعیت شناسی

با رشد 12.5 درصدی جمعیت از سال 1981 تا 2001، بیشتری میزان رشد جمعیت در بین 8 ناحیه را داراست. جمعیت این ناحیه، 8% جمعیت کل انگلستان را تشکیل می‌دهد. میزان امید به زندگی در این ناحیه از میانگین بالاتر است. این میزان در مردان 79.8 و در زنان 83.7 اعلام شده است. همچنین جنوب غربی، بالاتری متوسط سن را دراد که 42.9 سال است. میزان جرم و جنایت نیز در این ناحیه بسیار پائین‌تر از دیگر نقاط انگلستان است و از هر هزار خانواده در 176 مقدار از آنها، جنایت رخ می‌دهد که میانگین در انگلستان، 245 تعداد است. همچنین بعد از جنوب شرقی، این ناحیه با 2.7%، از کمترین میزان بیکاری برخوردار است. 

اقتصاد

از مناطق پرسود اقتصادی این ناحیه می‌توان به بریستول، مرکز M4 corridorو جنوب شرقی دورست اشاره کرده که تمام این مناطق به مرز لندن نزدیک هستند. سهم بریستول در اقتصاد جنوب غربی انگلستان، به تنهایی 25% است. اقتصاد این ناحیه اغلب برپایه‌ی تجارت و مبادله‌ها از طریق دریایی‌ست.

صعنت گردشگری برای این ناحیه از موارد اقتصادی مهم بشمار می‌رود. درسال 2003، میزان درآمد جنوب غربی از گردشگری حدود 4,928 میلیون پوند بود.

تحصیلات

دوازده دانشگاه در این ناحیه قرار دارند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به The Arts University Bournemouth، Bournemouth University، University of Bath، University of Bristol، University of Exeter، University of Gloucestershireو Plymouth Universityاشاره کرد.

دانشگاه بریستول بیشترین میزان بودجه را دریافت کرده و همچنین بالاترین امتیاز تحقیقی را میان 11 دانشگاه دیگر دارد. پس از آن دانشگاه باث و سپس دانشگاه اکستر قرار می‌گیرند. 50% از دانشجویان بومی همین ناحیه بوده و 40% از دیگر نواحی انگلستان هستند.


شهرستان‌های ناحیه جنوب غربی انگلستان

1. Bath and North East Somersetجنوب غربی انگلستان

2. North Somerset

3. Bristol

4. South Gloucestershire

5. Gloucestershire 

a) Gloucester, b) Tewkesbury, c) Cheltenham, d) Cotswold, e) Stroud, f) Forest of Dean

6. Swindon

7. Wiltshire

8. Dorset

a) Weymouth and Portland, b) West Dorset, c) North Dorset, d) Purbeck, e) East Dorset, f) Christchurch

9. Poole

10. Bournemouthجنوب غربی انگلستان

11. Somerset

a) South Somerset, b) Taunton Deane, c) West Somerset, d) Sedgemoor, e) Mendip

12. Devon

a) Exeter, b) East Devon, c) Mid Devon, d) North Devon, e) Torridge, f) West Devon, g) South Hams, h) Teignbridge

13. Torbay

14. Plymouth

15. Isles of Scilly

16. Cornwall


ترکیب برخی از بخش‌های مختلف ناحیه جنوب غربی انگلستان، یک شهرستان را تشکیل می‌دهند. بعنوان مثال، بخش‌های 1، 2 و 11 تشکیل شهرستان Somerset(سامرست)، بخش‌های 4 و 5 تشکیل شهرستان Gloucestershire(گلاسترشر)، بخش‌های 6 و 7 تشکیل شهرستان Wiltshire(ویلتشر)، بخش‌های 8، 9 و 10 تشکیل شهرستان Dorset(دورست)، بخش‌های 12، 13 و 14 تشکیل شهرستان Devon(دوون) و بخش‌های 15 و 16 تشکیل شهرستان Cornwall(کورنوال) را می‌دهند. بخش‌ 3 نیز خود بطور مستقل شهرستانی با همین نام می‌باشد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید