پوند انگلیس


پوند استرلینگ (Pound Sterling) یا به اختصار پوند (Pound)، واحد پول انگلستان و بطور کلی، واحد پول بریتانیا است. پوند استرلینگ معمولاً با نماد £ نمایش داده می‌شود، صورت رسمی‌تر آن GBP (Great Britain Pound) می‌باشد. هر یک پوند انگلستان برابر با صد پنی (Penny) است. بیشتر از یک پنی، پنس (pence) خوانده می‌شود. در انگلستان به پوند نام مستعار کوئید (Quid) داده‌اند. همچنین این واحد پولی از قوی‌ترین و باارزش‌ترین ارزها در طول سالها محسوب می شده و همچنان ارزش خود را حفظ کرده است؛ در حال حاضر هر پوند انگلیس حدوداً معادل 1.3 دلار امریکا می‌باشد.

براساس اسناد معتبر، پوند استرلینگ قدیمی‌ترین واحد پول در جهان محسوب می‌شود که در بخش عمده‌ای از تاریخ انگلستان و سپس تمام بریتانیا در گردش بوده است. این واحد پولی بخش جدایی ناپذیری از هویت انگلیسی – بریتانیایی است که ریشه‌ی اروپایی داشته و از لغت «لیبرا» به معنای وزن یا تعادل گرفته شده است. با اینکه این کلمه دیگر در جایی از بریتانیا شنیده نمی‌شود، اما حضور آن به اشکال مختلف در نشانه‌های واحد پول یا وزن دیده می‌شود؛ بعنوان مثال در نماد واحد پول £ و یا واحد وزن در بریتانیا که با lb نمایش داده می‌شود.

یکی بودن نام پوند در واحد وزنی و پولی بریتانیا اتفاقی نیست؛ از آنجایی که ارزش یک پوند انگلیس، معادل 453.5 گرم (یک پوند) نقره بوده است. از اینرو واحد پول انگلستان در قدیم به 12 شیلینگ و یا 240 پنس تقسیم می‌شد. درحال حاضر شیلینگ تنها نام یکای پولی کشور اتریش است.


سکه های استرلینگ

اولین سکه انگلیسی در سال 1489 میلادی ضرب شد و پس از سال 1660 با طراحی خاص آنها اقدام به بالا بردن امنیت آنها کردند. درحال حاضر سکه‌های استرینگ به ارزش‌های زیر رایج اند:

یک پنی، دو پنس، پنج پنس، ده پنس، بیست پنس، پنجاه پنس، یک پوند، دو پوند، پنج پوند


یک پنی

یک پنی

دو پنس

دو پنس

پنج پنس

پنج پنس

ده پنس

ده پنس

بیست پنس

بیست پنس

یک پوند (گرد)

یک پوند (گرد)

یک پوند (12 ضلعی)

یک پوند (12 ضلعی)

دو پوند

دو پوند

پنج پوند

پنج پوند

اسکناس های استرلینگ

اسکناس‌های استرلینگ که به آنها Note گفته شده و توسط بانک ملی انگلستان (Bank of England) چاپ می‌شوند برای اولین بار در سال 1694 به گردش درآمد که در ابتدا با دست نوشته میشدند. این اسکناس ها بصورت زیر هستند:

یک پوند، پنج پوند، ده پوند، بیست پوند، پنجاه پوند

یک پوند

یک پوند (رو)یک پوند (پشت)

پنج پوند

دو پوند (رو)دو پوند (پشت)

ده پوند

ده پوند (رو)ده پوند (پشت)

بیست پوند

بیست پوند (رو)بیست پوند (پشت)

پنجاه پوند

پنجاه پوند (رو)پنجاه پوند (پشت)

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید