ثبت شرکت در آلمان

آلمان یک نیروگاه جهانی پیشرفت فناوریست به طوری که 22٪ تولید ناخالص داخلی اروپا را به خود اختصاص داده و با دسترسی به 454 میلیون مصرف کننده بزرگترین اقتصاد اروپا را دارد. این کشور دومین صادرکننده بزرگ در جهان بوده که آن را به یک هدف سودآور برای سرمایه گذاران بین المللی تبدیل کرده و همواره افراد بسیار زیادی قصد ثبت شرکت در آلمان را دارند. بیش از 22000 شرکت خارجی در آلمان مشغول به کار هستند که بیش از 2.1 میلیون پرسنل دارند و تریلیون ها یورو گردش مالی تولید می کنند. علاوه بر این، اقتصاد آلمان بسیار پایدار می باشد و 37 شرکت از 500 شرکت بزرگ جهان را در خود جای می دهد. آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا در همه صنایع مشهور است به همین دلیل، سرمایه گذاران خارجی مهاجرت به آلمان را با هدف کارآفرینی، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در زمینه های مختلفی انتخاب می کنند.


انواع اصلی شرکت ها در آلمان کدامند؟

چهار شکل اصلی شرکت در آلمان وجود دارند که به شرح زیرند:

1- دو نوع شرکت با مسئولیت محدود؛ GmbH یا UG (mini-Gmbh)

شرکت UG معادل انگلیسی LTD، محبوب ترین نهاد تجاری جدید است زیرا انعطاف پذیرتر از سایر شرکت ها می باشد. این نوع شرکت ها با سرمایه اولیه تنها 1 یورو و در کمتر از یک هفته قابل تاسیس هستند؛ مدیرعاملان شرکت UG می توانند اقامت دائم آلمان را دریافت کنند.

شرکت GmbH نیز یکی از شرکت های رایج در کشور آلمان است که نیاز به حداقل سرمایه 25000یورو دارد و باید حداقل یک سهامدار داشته باشد. تصمیمات روزانه شرکت با جلسات سهامداران مشخص می شود؛ سهام این شرکت ها مجاز به پذیرش در بورس نیستند.

مزیت ثبت شرکت UG در آلمان این است که وقتی 25،000 یورو بدست آورد به طور خودکار و بدون هزینه اضافی به یک شرکت GmbH تبدیل می شود؛ این یک فرصت فوق العاده برای شرکت هایی که نیازی به سرمایه گذاری اولیه بالایی ندارند می باشد.

2- شرکت سهامی (AG)

شرکت سهامی یک شرکت حقوقی است که بیشتر مورد استفاده مشاغل بزرگ و شرکتهای بازرگانی عمومی در اقتصاد آلمان قرار می گیرد، برای تشکیل یک شرکت AG حداقل سرمایه سهم 50.000 یورو نیاز می باشد. هیئت مدیره شرکت را اداره می کند و هیئت جداگانه ای بر آنها نظارت دارد، همچنین این نوع شرکت مشمول مقررات سنگین به عنوان یک شرکت پذیرفته شده در بورس کالا است

3- دو نوع شرکت مشارکتی؛ oHG عمومی یا مشارکت KG محدود

این نوع شرکت ها معمولا برای مشاغل کوچک و خانوادگی استفاده می شود و از همکاری دو یا چند شرکت کوچک تشکیل می شود. برای ثبت شرکت های مشارکتی در آلمان باید حداقل دو شریک وجود داشته باشد که یکی از آنها می تواند یک شرکت با مسئولیت محدود GmbH باشد. سرمایه گذاران خارجی تمایل بسیاری به مشارکت با مسئولیت محدود KG دارند.

4- شرکت اختصاصی (مالک اختصاصی)

شرکت های با مالک اختصاصی در آلمان ساده ترین نوع شرکت ها و نهادهای تجاری با کمترین پیچیدگی هستند که توسط یک شخص ثبت و اداره می شوند. این شرکت ها مسئولیت نامحدودی برای تمام وامها دارند و سود آنها مشمول نرخ مالیات بر درآمد فردی می باشد.


ثبت شرکت در آلمان

آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری است، موقعیت جغرافیایی، دسترسی آسان به سایر بازارهای اتحادیه اروپا، زیرساخت های خوب و نیروی کار ماهر سرمایه گذاری در آلمان را در چندین بخش مختلف به انتخاب مناسبی تبدیل می کند. آلمان اقتصاد پیشرو اروپاست و بسیاری از شرکت های چند ملیتی از آلمان به عنوان پایه ای برای اتحادیه اروپا فعالیت می کنند. کارآفرینان غیر اتحادیه اروپا می توانند توسط مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری، شرکتی را در آلمان راه اندازی و اقامت دائم دریافت کنند. ثبت و راه اندازی یک شرکت در آلمان به طور کلی فرآیندی راحت و بر اساس قانون های مشخصی انجام می شود؛ سرمایه گذاران خارجی در آلمان از حقوق یکسانی با شهروندان این کشور برای ثبت شرکت و مراحل درخواست برخوردار هستند.

اولین قدم برای شروع کسب و کار در آلمان ثبت شرکت در این کشور است؛ مراحل ثبت شرکت با ثبت تجاری عمومی Handelsregister و دفتر تجارت محلی Gewerbe/Ordnungsmat آغاز می شوند. ثبت تجاری آلمان اطلاعات مربوط به روابط بین تجار و شرکت های تجاری را در اختیار شما قرار می دهد؛ کلیه اطلاعات عمومی بوده و در دسترس همه شرکت ها هستند. این اطلاعات در مورد نام شرکاء، مدیر عامل، سهام سرمایه، محدودیت های مسئولیت، آغاز دادرسی در مورد پرداخت ورشکستگی یا انحلال و پایان دادن به یک شرکت هستند. مشاغل کوچک مانند مشارکتهای مدنی (GbRs)، فریلنسرها و دفاتر شعب وابسته احتیاج به ثبت تجاری ندارند. نرخ مالیات شرکتها در آلمان به طور متوسط حدود 31٪ است که شامل 15درصد مالیات بر در آمد شرکتها، 0.825درصد اضافات همبستگی و مالیات تجارت منطقه ای که بین 14 تا 17.5 متغیر است، می باشد.


مراحل ثبت شرکت در آلمان

پیش از اقدام به شروع مراحل ثبت شرکت در آلمان، باید شرایط زیر را محیا کنید:

·        نوع شرکت خود را انتخاب کنید: شرکت با مسئولیت محدود، سهامی، مشارکتی یا اختصاصی.

·        تاییدیه نام شرکت را در اتاق محلی صنعت و تجارت به دست آورید؛ این اسم نباید تکراری باشد.

·        اساسنامه و کلیه اسناد مورد نیاز مانند نمونه امضاها، کپی گذرنامه ها و فرم های را تهیه کنید.

·        یک حساب در یکی از بانک های آلمان باز و سرمایه سهام را در آن واریز کنید.

قطعا تسلط به زبان آلمانی یکی از نیازهای شما در مراحل ثبت نام می باشد که در صورت عدم تسلط توصیه می شود یک مترجم حقوقی به همراه داشته باشید. برای شروع مراحل ثبت نام مدارکی مانند فرم های درخواست، اساسنامه، سند نشان دهنده ساختار هیئت مدیره، گواهی واریز سرمایه و ... باید به صورت الکترونیکی به ثبت تجاری آلمان German Commercial Register ارسال شوند. در این مرحله باید درخواست خود را به دفتر محلی تجارت و استانداردها، سپس اداره آماری در اتاق صنعت و تجارت و دفتر کار ارسال کرده و تاییدیه بگیرید. دفتر کار یک شماره کاربردی 8رقمی را برای ارائه به تامین اجتماعی صادر می کند و پس از آن باید برای اداره بیمه درمانی فدرال اقدام کنید که منجر به اطلاع اداره امور مالیاتی از تشکیل واحد تجاری جدید شده و مالیات شرکت و مالیات بر ارزش افزوده آن نیز ثبت می شود.

در این مرحله شرکت می تواند فعالیت خود را آغاز کند، همچنین زمان مناسبی برای استخدام کارمندان می باشد که کارفرمایان می توانند از طریق وب سایت های شغلی یا آژانس های استخدامی نیروی کار مورد نیازشان را بیابند. مرحله بعد مربوط به تشکیل پرونده و قوانین حسابرسی می باشد؛ اصول حسابداری پذیرفته شده در آلمان همگام با استانداردهای بین المللی گزارش مالی تنظیم شده است.


هزینه ثبت شرکت در آلمان

هزینه کلی ثبت شرکت بستگی به نوع آن دارد و شامل گواهی های اسناد رسمی و هزینه هایی که دادگاه منطقه برای ثبت و انتشار شرکت در روزنامه فدرال (Bundesanzeiger) موظف می کند؛ البته هزینه های جانبی دیگری نیز وجود دارد. کلیه هزینه ها و نرخ ها توسط قانون تعیین می شود و به تعداد شرکاء و سرمایه سهم بستگی دارند. دولت فدرال بسته به ماهیت شرکت و موقعیت آن طیف گسترده ای از برنامه های تشویقی از جمله وام و کمک هزینه را برای ثبت شرکت در آلمان ارائه می دهد؛ برخی از مناطق در آلمان کمک هزینه های سرمایه گذاری حداکثر 50٪ را به شرکتهای کوچک و متوسط ارائه می دهند.

هزینه تشکیل شرکت: هزینه تشکیل شرکت برای تاسیس یک شخصیت حقوقی در آلمان تقریبا 1800 یورو است.

هزینه های دفتر مجازی: یک بسته دفتر مجازی هزینه تقریبی 208 یورو در ماه دارد.

هزینه حسابداری: هزینه حسابداری برای شرکتهای آلمانی از 100 یورو در ماه شروع می شود.

هزینه ثبت نام: هزینه ثبت شرکت در آلمان برای شرکت GmbH تقریبا 400 یورو است که شامل سایر هزینه ها مانند هزینه اسناد رسمی می باشد.

حداقل سهم سرمایه: حداقل سرمایه سهم برای شرکت با مسئولیت محدود 25،000 یورو و 1 یورو برای Mini GmbH است.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید