تابعیت کانادا از طریق تولد

کشور کانادا به دلیل داشتن سیستم بهداشتی عالی، اقتصاد کارآمد، سیستم آموزشی در سطح جهانی و کیفیت بالای زندگی، تعداد روزافزون متقاضیان مهاجرت و اقامت را از سرار جهان دارد. روش های بسیاری برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور وجود دارد، اکثر این روش ها در ابتدا ملزم به دریافت ویزا و اقامت موقت بوده و با توجه به شرایط متقاضی سپس منجر به اقامت دائم یا شهروندی کانادا خواهد شد.


قانون تابعیت کانادا

قانون ملیت کانادا توسط قانون تابعیت تعریف شده، که تعیین می کند چه کسی واجد شرایط دریافت تابعیت کانادا است. تابعیت کانادا با تولد کودک در خاک کشور کانادا بر اساس اصل خاک (به لاتین "jus soli") بدست می آید. معمولاً برای اشاره به حق شهروندی در بدو تولد، حق هر کسی که در قلمرو یک کشور با تابعیت یا ملیت آن کشور متولد شود، استفاده می شود. متاسفانه این قانون به تدریج در جوامع مختلف منسوخ شده است؛ برخی کشورها آن را به طور کامل از بین برده اند (مانند هند و مالت). بسیاری از کشورهای دیگر (از جمله کشورهای توسعه یافته مانند استرالیا، فرانسه، آلمان، ایرلند، نیوزلند، اسپانیا، انگلستان و غیره) محدودیت هایی را برای اصل خاک معرفی کرده اند؛ اکثراً حداقل نیاز به یک والد با تابعیت آن کشور است. فقط تعداد محدودی از 195 کشور جهان در هنگام تولد فرزندان اتباع بیگانه تابعیت را اعطا می کنند؛ هیچ کشور اروپایی تابعیت خودکار را بر اساس اصل خاک اعطا نمی کند؛ در حالت کلی، "jus soli" بیشتر در نیمکره غربی، از جمله ایالات متحده و کانادا وجود دارد.


زایمان در کانادا برای افراد غیر مقیم

مطابق بند 3(1)(a) قانون شهروندی کانادا، هر شخصی که در کانادا متولد می شود به طور خودکار به عنوان شهروند کانادایی تعیین می شود؛ این حق با اعمال آیین نامه در مورد کلیه نوزادان صرف نظر از وضعیت شهروندی والدین، مورد حمایت قرار می گیرد. امروزه کانادا یکی از محدود کشورهای توسعه یافته در جهان است که به کودکانی که در این مرزهای این کشور متولد می شوند، شهروندی بی قید و شرط ارائه می دهد. طبق قانون شهروندی به کلیه نوزادانی که در خاک کانادا متولد می شوند، بجز کودکان دیپلمات های خارجی، به طور خودکار تابعیت داده می شود.

آیا یک زن باردار می تواند برای زایمان به کانادا بیاید؟

از نظر فنی IRCC اظهار داشت كه روند بررسی متقاضی ویزای كانادا فقط می تواند بر اساس درآمد متقاضی، عوامل پذیرش و كشور مبدا باشد؛ این واقعیت که یک زن باردار است نمی تواند یک عامل تعیین کننده در مورد کاربرد آنها باشد.


حقوق وامتیازات کودکان متولد در خاک کانادا

حقوق و امتیازات شهروندی کانادا که کودکان متولد در خاک این کشور دریافت می کنند عبارتند از:

1. حق اقامت یا مسافرت به کانادا در هر زمان دلخواه و بدون ویزا

2. توانایی دریافت و بهره مندی از مزایایی مانند آموزش رایگان و مزایای اجتماعی

3. این کودکان پس از 18 سالگی می توانند حامی والدین خود باشند و آنها را به کانادا دعوت کنند.


وضعیت اقامت والدین کودک متولد شده در کانادا

دولت کانادا در صورت به دنیا آمدن فرزندتان در خاک کانادا، به کودک شما تابعیت خودکار می دهد؛ اما فقط به این دلیل که فرزند شما در کانادا به دنیا آمده به معنای این نیست که شما به طور خودکار می توانید در این کشور بمانید و شهروند کانادایی شوید. اگر والدین فرزند متولد شده در کانادا تصمیم به ماندن در کشور در کنار کودک داشته باشند، باید ویزای اقامت موقت مانند ویزای توریستی کانادا، ویزای دانشجویی یا کاری، به شرط اینکه واجد شرایط دریافت آن باشند، دریافت کنند. بیشتر والدین فرزندان متولد شده در کانادا به همراه نوزادان خود به کشور های خود باز می گردند و می دانند پس از بزرگ شدن کودک، وی قادر به بازگشت به کانادا برای زندگی، تحصیل و یا کار خواهد بود.

اگر به عنوان والدین می خواهید شهروند کانادایی شوید، راه های قانونی برای دستیابی به اقامت دائم با یک کودک متولد کانادا وجود دارد؛ شما می توانید:

1-    درخواست اقامت دائم دهید.

برای به دست آوردن اقامت دائم باید مراحل درخواست را دنبال کنید و در صورت واجد شرایط بودن پس از مدتی می توانید درخواست تابعیت دهید.

2-    پس از بزرگ شدن کودک، او را به عنوان حامی مالی معرفی کنید.

وقتی فرزند شما به سن تحصیل رسید، می تواند به تنهایی برای تحصیل، زندگی و کار در کانادا به این کشور برگردد. فرزند شما می تواند هم والدین و مادربزرگ ها و پدربزرگ هایش را حمایت کند، توسط سوپر ویزای کانادا ، تا به محض رسیدن به 18 سالگی به کانادا بروید. البته برای این امر شرایط زیادی مخصوصا شرایط مالی وجود دارد که باید برآورده شود.


هزینه زایمان در کانادا

سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا یک سیستم دولتی Medicare با بودجه عمومی است که شهروندان و ساکنان دائمی کشور به این سیستم دسترسی رایگان دارند. برای آنها هزینه زایمان یک کودک یا کاملاً رایگان است یا برابر با هزینه ای حدود دویست دلار برای یک بخش خصوصی است. در صورت نداشتن بیمه خدمات درمانی بین المللی برای تأمین هزینه ها، گردشگران و افراد غیر مقیم مجبور به پرداخت قبض از جیب خود هستند. هزینه تولد فرزند در کانادا بدون بیمه یا دسترسی به سیستم بهداشتی Medicare کانادا در جدول زیر آمده است:

خدمات پزشکی درکانادا متوسط هزینه بدون بیمه (دلار کانادا CAD) متوسط هزینه با بیمه بین المللی یا Medicare (دلار کانادا CAD) 
مراقبت از جنین – یک ویزیت 100-150 0
غربالگری جنین 300-500 0-300
زایمان طبیعی در بیمارستان 5000-8000 0-1000
سزارین در بیمارستان 10000-12000 0-1000
زایمان در خانه توسط ماما 2500 860-2500

به عنوان مثال، در بریتیش کلمبیا ، جایی که محبوب گردشگری فرزندآوری است، موسسه وجود دارند که بسته های خدماتی را برای زنان باردار ارائه می دهند. این خدمات شامل حضور ماما، محل اقامت سه ماهه (شامل یک ماه پس از تولد) می شود، اما غذاها و مراقبت های قبل از زایمان را شامل نمی شود؛ که هزینه ای حدود 25000 دلار کانادا دارد. چنین امکاناتی با ویژگی های متفاوت در سایر استانها نیز وجود داشته و هزینه کمتریدارد.


کنسل کردن قانون تابعیت از طریق اصل خاک در کانادا

یک توصیه رسمی از طرف مقامات مهاجرت برای برداشت حق شهروندی هنگام تولد ارائه شده. این ایده از تعداد زیاد گردشگری برای تولد birth tourism آمده است، که زنان باردار از سراسر جهان برای زایمان به کانادا سفر می کنند تا فرزندشان تابعیت این کشور را دریافت کرده و بتواند به تحصیل و کار در کانادا بپردازد؛ البته این امر غیرقانونی نیست. این نخستین باری نیست که دولت فدرال تصمیم به حذف حق شهروندی هنگام تولد دارد و همچنین اولین بار نیست که مخالفت چشمگیری با این ایده داشته اند.

از بین بردن حق تابعیت با تولد، نیاز به ایجاد مسیر جدید برای اعطای تابعیت کانادا برای متولدین در خاک این کشور دارد. در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد گردشگری برای تولد یک مسئله به اندازه کافی بزرگ برای حذف کل برنامه است.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید