اقامت ترکیه از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت ترکیه، از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور است. البته باید گفت اقامت دائم ترکیه تنها با خرید ملک امکان پذیر نیست. در واقع اقامت با خرید ملک در ترکیه یک اقامت موقت قابل تمدید است که مزایایی نیز برای شما بهمراه دارد. اگر هدف شما اخذ اقامت دائم باشد، می‌توانید در کنار سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه، چند سالی هم صبر پیشه کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. در ضمن مطالعه قوانین مالیاتی کشور ترکیه برای اقامت به شما کمک خواهد کرد.

درگذشته دولت ترکیه به صورت متقابل به اتباع خارجی که کشور آنها اجازه خرید ملک به شهروندان ترکیه را نمی‌دهند، اجازه خرید ملک در ترکیه را نمی‌داد . درحال حاضر دولت ترکیه برای تشویق بیشتر سرمایه گذاران خارجی به خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در پروژه‌های ساختمانی، این قانون را به صورت یکطرفه لغو کرده است . با توجه به این قانون جدید، فروش ملک در ترکیه به اتباع ۱۸۳ کشور از جمله شهروندان ایرانی امکان پذیر شده است. اما به دلیل اینکه برای اغلب متقاضیان خرید خانه در ترکیه، اخذ اقامت ترکیه همراه با خرید ملک حائز اهمیت است، دولت ترکیه در می ۲۰۱۴ برای متقضیان خرید ملک که مایل به اخذ اقامت موقت ترکیه می‌باشند، قوانین جدیدی وضع کرده است. از تاریخ اجرای این قانون مهلت اقامت موقت اتباع خارجی که در ترکیه ملک خریداری می‌کنند از سه ماه و شش ماه، به یک سال افزایش پیدا کرد .

باید توجه نمود که این در واقع اقامت موقت ترکیه ست و نه اقامت دائم، که بعد از اتمام مدت یکسال در صورتی که شما هنوز صاحب ملک باشید و سند ملک به نام شما باشد، می‌توانید این اقامت را برای یکسال دیگر تمدید کنید. یا به بیان بهتر می‌توان گفت اقامت ترکیه با خرید ملک، اقامت موقت یکساله قابل تمدید است. برخلاف تبلیغات نادرستی که در این زمینه انجام می‌گیرد تنها با خرید خانه در ترکیه قادر به اخذ پاسپورت ترکیه و یا اقامت دائم ترکیه نمی‌باشید.

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری

برای اخذ اقامت دائم ترکیه میبایست حداقل بین ۵ سال تا ۸ سال اقامت موقت داشته باشید. در این مدت باید در ترکیه زندگی کرده و بیمه داشته باشید و بعد از آن می‌توانید برای اقامت دائم درخواست کنید. کلیه مدارک شما، از جمله سند خانه که به نام شماست، به آنکارا ارسال می‌شود و بعد از گذشت پروسه کاری حدود یکسال، اگر شما شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه را از لحاظ دولت ترکیه داشتید، این اقامت به شما داده می‌شود.

از سپتامبر 2018، تغییراتی در قانون خرید ملک در ترکیه و سرمایه‌گذاری در این کشور به وجود آمد که اخذ اقامت را برای متقاضیان راحت‌تر می‌کند. پیش از این قانون، حداقل هزینه خرید ملک برای دریافت اقامت موقت، یک میلیون دلار بود که پس از این تاریخ، به 250 هزار دلار کاهش پیدا کرد و از این پس، پس از خرید خانه در ترکیه، اقامت دو ساله این کشور را دریافت می‌کنید. همچنین متقاضیان سرمایه‌گذاری در ترکیه، حالا می‌توانند با سرمایه 500 هزار دلاری در عوض دو میلیون دلار، اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری را دریافت نمایند. از آنجایی که ترکیه یکی از بهترین گزینه‌های اخذ اقامت برای ایرانیان می‌باشد، از این تغییرات قانون مهاجرتی، استقبال بسیاری شد. برای مشاهده خبر کامل، به صفحه قوانین جدید خرید ملک و سرمایه‌گذاری در ترکیه مراجعه نمایید.

مزایای سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه

در اغلب کشورهای دنیا برای اعطای اقامت دائم به خارجیان، شرایط خاصی مطرح است و شما با ورود به این کشورها معمولاٌ ویزای اقامتی کوتاه مدت می‌گیرید و سپس بسته به شرایط آن کشور می‌توانید برای اقامت طولانی مدت اقدام نمایید. در این کشور نیز با خرید ملک در ترکیه می‌توانید اقامت موقت بگیرید که همین اقامت موقت، مزایایی بدنبال دارد:

  • ● با اخذ اقامت موقت ترکیه با خرید ملک، قادر به افتتاح حساب بانکی در بانک های ترکیه خواهید بود.
  • ● با اقامت موقت ترکیه قادر به ثبت نام فرزندانتان در مدرسه های ترک خواهید بود.
  • ● برای تمدید اقامت نیاز به ورود و خروج از ترکیه نخواهید داشت و تا زمانی که سند به نام شما می‌باشد، قادر به تمدید سالانه اقامت خواهید بود.

نحوه خرید ملک در ترکیه

راه‌های بسیاری برای خرید ملک در ترکیه وجود دارند که راحت‌ترین آنها، خرید مستقیم است. یعنی متقاضی می‌تواند با پرداخت مبلغ خانه بصورت آنی، صاحب خانه شود. اما اگر سرمایه اولیه شما برای خرید خانه در ترکیه به اندازه کافی نیست، چند راه وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده نمائید؛ اولین راه پرداخت هزینه‌های خانه آماده تحویل بصورت اقساط یک تا پنج ساله است که پس از تسویه کامل، سند به نام متقاضی زده می‌شود.

راه دوم خرید ملک در ترکیه با وام بانکی است. می‌توانید با دریافت وام از بانک‌های ترکیه برای خرید مسکن، برای اینکار اقدام نمائید. وام‌های خرید مسکن ترکیه، به اندازه 75 درصد ارزش ملک به متقاضیان پرداخت می‌شود و بازپرداخت آن نیز ده ساله است. اما مشکلی که در اینجا وجود دارد، اینست که بانک‌های ترکیه با وجود ارائه خدمات بانکی مانند باز کردن حساب و غیره برای ایرانیان، به آنها وام خرید مسکن پرداخت نمی‌کند.

برای دریافت وام خرید مسکن در ترکیه، باید در این کشور مشغول به کار شوید؛ چه از طریق ثبت شرکت در ترکیه و چه اخد اقامت کاری ترکیه می‌توانید واجد شرایط دریافت وام مسکن باشید. سومین راه خرید ملک در ترکیه بصورت خرید پروژه‌های درحال ساخت صورت می‌گیرد. طبق این روش، باید ابتدا 20 تا 30 درصد هزینه اولیه ساخت ملک را پرداخته و مبلغ باقیمانده را بر اساس جدول زمانبندی بصورت قسطی پرداخت نمائید. یکی از مزیت‌های این روش اینست که سود آن به نسب سود وام بانکی بسیار کمتر است. اما از معایب آن اینست که برای زندگی در ترکیه باید تا ساخته شدن کامل ساختمان، صبر کنید.

شهرهای مناسب ترکیه برای خرید ملک

از بهترین شهرهای خرید ملک در ترکیه، آنکارا، استانبول و ازمیر می‌باشند. قیمت خانه در این شهرها بسیار مناسب بوده و امکانات خوبی را برای ساکنان فراهم می‌کنند. دو شهر استانبول و ازمیر از شهرهای توریستی ترکیه محسوب می‌شوند. بنابراین هم درخواست خرید خانه در این دو شهر بسیار بالاست و هم شهرهای شلوغی محسوب می‌شوند. ازمیر یک شهر بندری با آب و هوای مدیترانه‌ایست و ایرانیان بسیاری متقاضی خرید ملک در ازمیر هستند. همچنین استانبول از آنجاییکه بخشی از آن در آسیا و بخشی دیگرش در اروپا قرار دارد، خانه با قیمت‌های متنوعی در آن پیدا می‌شود. در طرف مقابل، آنگارا به نسبت هریک از آن دو شهر، گردشگر کمتری دارد و قیمت خانه در آنکارا، کمتر از استانبول و ازمیر است. همچنین  علاوه بر اینکه پایتخت ترکیه محسوب می‌شود، یک مرکز تجاری و با آرامش است که می‌تواند نوید زندگی خوبی را برای ساکنانش دهد.

بهتر است برای اطمینان از نحوه و شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک، مستقیماٌ به اداره پلیس مخصوص خارجی‌ها در ترکیه مراجعه نموده و اطلاعات جدید و درست دریافت کنید، سپس نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام نمایید. این موضوع را درنظر داشته باشید که همیشه قیمت پائین و ارزان به معنای خوب بودن نیست و گاهی اوقات ممکن است از شهروندان خارجی که با قوانین ترکیه آشنایی ندارند، سوءاستفاده شود.

 Shabir Ahmad kamal
  آیا از طریق خرید زمین و سرمایه گذاری کوچک در ترکیه صاحب اقامت موقت ویا دائما شده میتوانیم  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید