اطلاعات عمومی آمریکا

ایالات متحده آمریکا (USA) که ایالات متحده (U.S.) و آمریکا (America) نیز خوانده می شود با مساحتی 9.9 میلیون کیلومتر مربعی و جمعیتی بیش از 320 میلیون نفر، سومین کشور پهناور دنیا براساس مساحت کل(چهارمین کشور دنیا بر اساس مساحت سطح خشکی) و سومین کشور پرجمعیت جهان است. این کشور یکی از کشور ها با بیشترین تنوع نژادی و فرهنگیست که سالانه شاهد تعداد زیادی درخواست مبتنی بر مهاجرت به آمریکا می باشد، جغرافیا و آب و هوای ایالات متحده نیز به دلیل مساحتش بسیار گوناگون و متنوع است.


جغرافیای آمریکا

ایالات متحده آمریکا در نیمکره غربی کره زمین و در شمال قاره آمریکا (آمریکای شمالی) قرار دارد؛48 ایالت های آمریکا به صورت همجوار و دو ایالت جدا از دیگران (شبه جزیره آلاسکا و مجمع‌الجزایر هاوایی در اقیانوس آرام) قرار دارند. همچنین در منطقه حوزه دریای کارائیب و بخش‌هایی از اقیانوس آرام، جزایر کوچک و پراکنده‌ای وجود دارند که مجموعا با مساحت ۴۷۰ هزار کیلومتر مربع جزء قلمرو آمریکا محسوب می‌شوند. آمریکا بعد از روسیه و کانادا، سومین کشور پهناور جهان است، به طور تقریبی کشور آمریکا، شش برابر بزرگ‌تر از ایران، ۲۵ درصد بزرگ‌تر از استرالیا، ۳۵ برابر بزرگ‌تر از انگلستان، ۱۴ برابر بزرگ‌تر از فرانسه، و نصف روسیه است.

ایالات متحده از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با کشور مکزیک مرز خاکی دارد. این کشور در شمال غرب قارهٔ آمریکا و سواحل آلاسکا نیز با روسیه مرزهای مشترک آبی دارد. بخشی از رشته کوه‌های راکی در غرب آمریکا قرار گرفته‌است که بزرگترین قله آن در ایالت کلرادو قرار دارد.

واشینگتن دی. سی

پایتخت

نیویورک سیتی

بزرگترین شهر

ندارد

زبان رسمی

انگلیسی (دوفاکتو)

زبان ملی

جمهوری مشروطه فدرال

نوع حکومت

۹٬۸۲۶٬۶۷۵کیلومتر مربع (سوم)

مساحت

۶٫۷۶

آب‌ها(٪)

323,625,762

2017جمعیت

35/km۲‏

تراکم جمعیت

دلار آمریکا($) (USD)

واحد پول

CET (ساعت جهانی-۵ ‏تا -۱۰)

منطقه زمانی

CEST (ساعت جهانی)

تابستانی(DST)

راست

جهت رانندگی

.us .gov .edu .mil .um

دامنه اینترنتی

+۱

پیش‌شماره تلفنی


بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رودخانه آمریکای شمالی و چهارمین رودخانه طولانی جهان یعنی رودخانه می‌سی‌سی‌پی در آمریکا قرار دارد.رودخانه می سی سی پی که به رود میسوری مپیوندد نقش بسیار مهمی در اقتصاد و تجارت آمریکا و حمل نقل دریایی آن دارد.


تاریخچه ایالات متحده آمریکا

قاره آمریکا در سال ۱۴۹۲ و توسط کریستف کلمب کشف شد اما او به اشتباه فکر کرد که آنجا هندوستان است اما مدت‌ها بعد آمریگو وسپوچی اعلام کرد که این قاره جدیدی است. در سال ۱۷۷۶ آمریکا اعلام استقلال نمود ولی قبل از آن آمریکا مجموعه‌ای از مستعمرات اروپایی بود. بطور مثال، بریتانیایی‌ها شهر جیمز تاون در ویرجینیای امروزی را آباد کردند، اسپانیایی‌ها در منطقهٔ فلوریدای امروزی ساکن شدند، هلندی‌ها نیو آمستردام را که اکنون نیویورک خوانده می‌شود ساختند، و فرانسوی‌ها نیز در ایالت جنوبی لوئیزیانا و اطراف رودخانه می‌سی‌سی‌پی ساکن شدند. ایالت تگزاس بطور نمونه در تاریخ خود زیر شش پرچم مختلف قرار داشته است.پس از آن به مرور درگیرها برای استقلال آمریکا شدت گرفت تا اینکه نهایتا با صدور اعلامیه استقلال آمریکا در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ اسقلال مستعمرات 13 گانه محقق گردید.

سپس به علت تعارض قوانین در ایالت های مختلف شورش هایی بوجود آمد تا اینکه در سال 1789 قانون اساسی ایالات متحده با حضور 55 نماینده از 12 ایالت تصویب شد. در سال ۱۸۱۲ نیز بار دیگر برتانیا به آمریکا لشگر کشی کرده و پایتخت جدید آمریکا که واشنگتن دی سی بود را به آتش کشید، اما موفق به استقرار در منطقه نگردید. در سال 1861 آمریکا شاهد جنگ داخلی بود که در آن ایالات جنوبی که خواهان استقلال و همچنین ادامه برده داری بودند با حکومت مرکزی و ایالات شمالی به جنگ پرداختند که حاصل آن بیش از 600.000 کشته و 500.000 زخمی بود و در نهایت در سال 1865 شمالی ها موفق به شکست جنوبی ها شدند.

در سالیان بعد از جنگ داخلی، آمریکا به توسعه اقتصادی مشغول شد و برای نمونه جزیره آلاسکا را از روسیه خرید.پس از جنگ جهانی اول به دلیل آنکه صدمه ای به آمریکا وارد نشده بود موقعیت بسیار خوبی را برای رشد و گشایش اقتصادی این کشور فراهم گردید تا اینکه در سال 1929 رکود اقتصادی شدید دامن گیر اقتصاد ایالات متحده گردید تا جاییکه حدود یک چهارم مردم آمریکا شغل خود را از دست دادند.

پس از آن و پایان جنگ جهانی دوم و ویرانی اروپا و زیر ساخت های اقتصادی آن ، فرصت مناسب دیگری برای شکوفایی و توسعه اقتصادی آمریکا که صدمات کمی از جنگ دیده بود فراهم آمد در دوره های بعدی نیز حذف و شکست اتحاد جماهیر شوروی در میادین مختلف مقابله با آمریکا همچون جنگ سرد، جنگ ویتنام و جنگ کره باعث شد تا ایالات متحده از قدرت و موقعیت منحصر بفردی در جهان برخوردار گردد.


اطلاعات عمومی آمریکا

آمریکا به دلیل اقتصاد قدرتمند در صحنه سیاسی و روابط خارجی نیز بسیار فعال و دارای نفوذ بسیار زیادی است. مقر مرکزی سازمان ملل در نیویورک قرارد دارد و این کشور به غیر از کشورهای ایران، کره شمالی و سودان، کوبا (به تازگی روابط دیپلماتیک بین دو کشور از سر گرفته شده)، ونزوئلا و بولیوی با سایر کشور های جهان دارای روابط دیپلماتیک رسمی است. با توجه به شرایط اقتصادی بسیار خوب و شرایط زندگی با ثبات این کشور جای تعجب نیست که بسیاری از اقراد به دنبال یافتن شغل در آمریکا و مهاجرت به این کسور هستند.

شهر نیویورک آمریکا

آمریکا همچنین سیستم حمل و نقل گسترده ای دارد، پنج شرکت بزرگ هواپیمایی دنیا (بر اساس تعداد مسافران) آمریکایی هستند. شرکت امریکن ایرلاینز اولین رتبه را در این میان داراست. در سال ۲۰۱۰ به ازای هر ۱۰۰۰ آمریکایی ۷۹۷ اتومبیل در این کشور وجود داشت و برابر آمار به طور متوسط هر آمریکایی بالغ روزانه ۵۵ دقیقه (یا ۲۹ مایل) از اتومبیل استفاده می‌کند. اما در مقایسه با گستره اتومبیل، پایانه ریلی آن به نسبت کمتر است و تنها ۹٪ از سفرها از طریق حمل و نقل عمومی انجام می‌شود در صورتی که این مقدار برای اروپا ۳۸٪است. استفاده از دوچرخه نیز نسبت به اروپا کمتر است، همچنین از سی فرودگاه پرترافیک دنیا شانزده فرودگاه متعلق به آمریکاست.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید