درباره گرین کارت آمریکا

کارت سبز یا گرین کارت آمریکا (Green Card) در واقع کارتی است که به افرادی که به آمریکا مهاجرت کرده اند داده می شوند و نشانه اقامت دائم این افراد در آمریکا است.نام این کارت در اصل کارت اقامت دائم قانونی آمریکا (United States lawful permanent residency) می باشد که به دلیل رنگ سبز آن در بین سال های 1946 تا 1964 به کارت سبز یا گرین کارت مشهور شد. اما بعد از آن طرح این کارتها عوض شد تا مه ۲۰۱۰ که دوباره کارتهای جدید با رنگ سبز طراحی شدند. به گفته دولت آمریکا طراحی جدید این کارتها به گونه‌ای است که جعل و سوءاستفاده از آن ها را غیر ممکن میکند.

دارندگان گرین کارت آمریکا تقریبا از تمام حقوق شهروندی آمریکا برخوردارند به غیر از حق رای دادن.گرین کارت آمریکا به این معناست که شخص دارنده آن از حق زندگی ، کار ، تحصیل ، مسافرت به آمریکا و دیگر حقوق شهروندی آمریکا برخودار است.

شهروندان آمریکایی از حقوق بیشتر شهروندی (و مسئولیت و تعهدات بیشتر) نسبت به افرادی که اقامت دائم دارند برخوردار هستند.دارندگان گرین کارت حق رای دادن ، حق نامزد شدن در انتخابات فدرال و ایالتی ، حق آوردن اعضای خانواده به ایالات متحده (البته دارنگان گرین تحت شرایطی میتوانند اسپانسر خانواده خود شده و آنها را نیز به آمریکا بیاورند) و یا حق کار در مشاغل دولتی را ندارند.دارندگان گرین کارتی که در ایالات متحده نیز زندگی میکنند موظف به پرداخت مالیات مانند یک شهروند آمریکایی هستند.

کسانی که دارای اقامت دائم آمریکا هستند موظفند که همواره گرین کارت خود را به همراه داشته باشند و همراه نداشتن آن جرم محسوب شده و جریمه ای 100 دلاری و یا حتی 30 روز زندان در بر خواهد داشت.

گرین کارت های آمریکا برای کسانی که اقامت دائم دارند 10 سال و برای افرادی که اقامت دائم مشروط دارند 2 سال اعتبار دارد و بعد از گذشت این زمان لازم است که این کارت ها تعویض یا تمدید شوند.

گرین کارت آمریکا معمولا بعد از 5 سال اقامت قانونی در آمریکا یا 3 سال بعد از ازدواج با یک شهروند آمریکایی صادر می شود.

 ---------------------------------------------------

روش های زیادی برای اخذ اقامت دائم آمریکا و دریافت گرین کارت وجود دارد که در این وب سایت در بخش روش های مهاجرت به آمریکا که لینک آن در زیر آورده شده ، بررسی شده اند:

روش های مهاجرت به آمریکا

---------------------------------------------------

یکی از راه های آسان دریافت گرین کارت ، شرکت در لاتاری یا همان ویزای گوناگونی آمریکا است که درلینک های زیر در مورد آن توضیح داده شده است:

راهنمای ثبت نام لاتاری آمریکا

مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری آمریکا

 ---------------------------------------------------

اطلاعت درج شده پشت گرین کارت

خط اول:

1-2 : C1 یا C2 نوشته می شود که C1 برای کسانی است که ساکن داخل آمریکا هستد و C2 برای افرادی که اقامت دائم آمریکا دارند اما در مکزیک یا کانادا زندگی می کنند.

3-5 : USA کشور صادر کننده گرین کارت که ایالات متحده آمریکا است.

6-14 : 9 رقم دیجیتال

15 : شماره درخواست

16-30 : شماره پرونده مهاجرتی که منجر به صدور گرین کارت شده علامت های >" به معنای فاصله خالی است.

خط دوم :

1-6 : تاریخ تولد (YYMMDD format)

7 : رقم کنترل

8 : جنسیت دارنده کارت (F به معنای مونث و M به معنای مذکر)

9-14 : تاریخ انقضای کارت (YYMMDD format)

15 : رقم کنترل

16-29 : کشور محل تولد

30 : رقم کنترل نهایی

خط سوم :

نام خانوادگی ، نام ، نام وسط ، حرف اول نام پدر ، حرف اول نام مادر ( بین نام خانوادگی و نام شخص بجای فاصله ">>" قرار می گیرد.) در صورتی که نام و نام خانوادگی فرد طولانی باشد ، حروف اول نام پدر و مادر حذف می شود.

از سال 2010 به بعد گرین کارت های آمریکا به چیپ RFID مجهز شده اند که امکان کنترل و بررسی آنها را از طریق امواج رادیویی را فراهم میکند.

 محمد علی
  ببخشید اگر اسم کامل فرد که بزرگ در جلوی کارت نوشته میشود دارای یک حرف کم (اخرین حرف اسم فامیل ) باشد . مشکلی است ؟تشکر  
 Mohammd
  درود بر شما من میخام عضو ارتش آمریکا بشم آسون ترین راه برای عضویت چیه؟  
 ali moj
  باسلام،آیاامکان تمدید اعتلبار برای گرین کارتی که اعتبارآن پایان یافته وجوددارد؟  
 Samiullah
  من خدا امید دارم در این پروسه کامیاب شوم  
 fariborz
  Help me  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید