راهنمای ثبت نام و نتایج لاتاری آمریکا 2018

راهنمای لاتاری آمریکا 2018

برنامه قرعه کشی ویزای گوناگونی (Diversity visa lottery program) که به لاتاری گرین کارت آمریکا معروف است برنامه ای است که از طریق قرعه کشی،از میان متقاضیان به 55000 نفر ویزای اقامت دائم(گرین کارت) آمریکا داده میشود.این قانون در سال 1990 پایه ریزی شده و تا امروز ادامه دارد.

هدف از صدور ویزای گوناگونی حفظ گوناگونی نژادی در بین مهاجران آمریکا است، این ویزا برای ساکنان کشورهایی که به طور معمول از روش‌های دیگر مهاجران زیادی به آمریکا می‌فرستند صادر نمی‌شود. به همین خاطر هر ساله در بولتن ویزا فهرست کشورهایی که مجاز به شرکت در قرعه‌کشی هستند مشخص می‌گردد. به عنوان نمونه، اهالی کشور روسیه تا سال ۲۰۰۴ مجاز به شرکت در این قرعه‌کشی بودند اما در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ این اجازه از آنان سلب شد. در قرعه‌کشی ویزای سال ۲۰۱۰ اهالی این کشور مجدداً جواز شرکت در قرعه‌کشی را کسب کردند. کشورهای غیرمجاز کشورهایی هستند که در ۵ سال گذشته بیش از  ۵۰٫۰۰۰ مهاجر از طریق ویزاهای خانوادگی و کاری به آمریکا فرستاده باشند. از جمله کشورهایی که در بیشتر دوره‌ها غیرمجاز بوده‌اند می‌توان به چین، انگلستان و هند اشاره کرد

اولین برنامه قرعه کشی لاتاری آمریکا در سال 1995 آغار شد.در این سال کشورهای کانادا، چین (قطعه اصلی)، جمهوری دومینیکن، السالوادور، هائیتی، هند، جامائیکا، مکزیک، فیلیپین، کره جنوبی، تایوان، انگلستان (به جز ایرلند شمالی) و سرزمین‌های وابسته به آن، و ویتنام شرایط لازم برای ثبت نام دراین قرعه کشی را نداشتند.تغییراتی که در سال های بعد در این لیست بوجود آمد به شرح زیر است:

1996 کلمبیا به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

1998 لهستان به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2002 تایوان و لهستان واجد شرایط شده ثبت نام شده و پاکستان به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2004 - تیمور شرقی به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2005 روسیه به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2007 لهستان مجددا به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2008 - برزیل ، پرو صربستان و مونته نگرو به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2009 - اکوادور و گواتمالا به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2010 - روسیه واجد شرایط شده و کوزوو به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2013 لهستان مجددا واجد شرایط شده و بنگلادش و سودان جنوبی به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2014 گواتمالا واجد شرایط شد.

2015 نیجریه به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

برای ثبت نام لاتاری آمریکا فقط دو شرط وجود دارد. اول اینکه شما متولد کشور های مجاز باشید که ایران یک کشور مجاز برای ثبت نام است و دوم آنکه حداقل دیپلم داشته باشید و اگر دیپلم ندارید دو سال سابقه کار در پنج سال گذشته داشته باشید که آن شغل در لیست مشاغل اداره کار ایالات متحده در لیست JOB ZONE 4 و البته با امتیاز SVP 7 باشد. مانند طراحی گرافیک، طراحی وبسایت، مدیریت صنعتی یک کارخانه یا کارگاه و..

شانس نسبتا بالایی برای برنده شدن در لاتاری گرین کارت وجود دارد.در سال 2003 پروسه ثبت نام لاتاری گرین کارت الکترونیکی شد که باعث شد تعداد ثبت نام ها از 13 میلیون به 6 میلیون در سال برسد.به نظر میرسد رویه های جدید این سازمان شانس کسانی که برای سال 2018 و پس از آن ثبت نام میکنند را بالا میبرد. در لاتاری 2017 که در سال 2017 اعلام نتیجه شد، از بین هر 150 متقاضی، یک نفر ویزا دریافت کرد

هر ساله بیش از 50 درصد از ثبت نام های لاتاری قبل از ورود به قرعه کشی از لیست اپلیکیشن های مجاز حذف میشوند که علت این امر اشتباه در ثبت نام است. ضمنا اگر پس از برنده شدن در سفارت متوجه اشتباه یا تناقض در اطلاعات ثبت نام لاتاری شوند آن تقاضا رد خواهد شد و به ویزا نخواهد رسید. پس برای ثبت نام لاتاری به کافی نت ها و اشخاص کم اطلاع مراجعه نکنید.

ثبت نام و نتایج لاتاری برای سال 2018

ثبت نام باید از اول اکتبر تا چهارم نوامبر ( 10 مهر تا 13 آبان سال 95)، در وب سایت رسمی کنتاکی کونسولار امریکا انجام شود، این وبسایت به زبان انگلیسی بوده و فقط یک ماه از سال برای ثبت نام باز است. در ثبت نام لاتاری، فرم ها باید مطابق قوانین اداره مهاجرت و ملیت آمریکا تکمیل شوند و عکس متقاضی مطابق قوانین همان سازمان تهیه شود. کوچکترین اشتباه مانع ورود اپلیکیشن شما به قرعه کشی خواهد شد. نتایج نیز از نخست ماه مه فقط و فقط از طریق اینترنت برای کلیه شرکت کنندگان در دسترس خواهد بود.دسترسی به فهرست انتخاب شدگان از طریق سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایالات متحده امکان پذیر نیست.