راهنمای ثبت نام و نتایج لاتاری آمریکا 2020


ثبت نام در لاتاری گرین کارت (Diversity visa lottery program) ساده ترین راه دریافت اقامت دائم قانونی و مهاجرت به آمریکا برای 55هزار نفر برنده خوش شانس میباشد که هر ساله از اکتبر تا نوامبر برگزار میشود. این قانون در سال 1990 پایه ریزی شد و هم اکنون نیز ادامه دارد، هدف از اعطای این ویزا حفظ گوناگونی نژاد در بین مهاجران آمریکا است و هرساله در بولتن ویزا فهرست کشورهایی که مجاز به شرکت در قرعه کشی هستند مشخص میشود. برای مثال شهروندان کشور روسیه در سال های 2005 تا 2009 اجازه شرکت در قرعه کشی را نداشتند اما در سال 2010 مجددا این جواز به آنها داده شد. برای شرکت در این روش مهاجرت به آمریکا هزینه کمی نیاز میباشد (کمتر از 30 میلیون تومان)، و محدودیت آن شانسی بود آن می باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا برندگان قرعه کشی لاتاری را به صورت کاملا تصادفی توسط برنامه های کامپیوتری انتخاب میکند و تحصیلات عالیه، وضغیت مالی یا تابعیت هیچ تاثیری در برنده شدن در لاتاری نداشته اما در مراحل دریافت ویزای آمریکا کاملا عکس آن صحت دارد. سایت وزارت خارجه آمریکا آمار مربوط به لاتاری 2020 را هنوز منتشر نکرده است اما با توجه به نتایج سالهای گذشته تعداد شرکت کنندگان ایرانی هر ساله افزایش داشته به صورتی که در سال 2018 حدود 1میلیون و 700هزار نفر ثبت نام کرده و 4500 نفر از آنها در مرحله اول انتخاب شده اند. همچنین بر اساس گزارشات تا سال 2021 تعداد برندگان لاتاری آمریکا از ایران 5739 نفر بوده است.


راهنمای ثبت نام لاتاری آمریکا

برای ثبت نام در لاتاری آمریکا دو شرط اولیه وجود دارد؛ اول اینکه شما متولد کشورهای مجاز باشید (ایران در لیست کشورهای مجاز قرار دارد) و دوم آنکه حداقل دیپلم داشته باشید یا در صورت نداشتن دیپلم دو سال سابقه کار در 5 سال گذشته داشته باشید که آن شغل در لیست مشاغل اداره کار ایالات متحده در لیست Job Zone 4 و با امتیاز SVP7 باشد، مانند طراحی گرافیک، طراحی وبسایت و ... . هر ساله بیش از 50درصد از ثبت نام های لاتاری آمریکا بدلیل اشتباه در ثبت نام قبل از ورود به قرعه کشی حذف میشوند و یا گاهی پس از برنده شدن در سفارت متوجه اشتباه یا تناقض در اطلاعات ثبت نام لاتاری می شوند که در این صورت نیز آن تقاضا رد خواهد شد.

علاوه بر قوانین مهاجرت به آمریکا ، برای دریافت گرین کارت باید شرایط خاص زمان هر ریاست جمهوری آمریکا را نیز در نظر داشته باشید؛ به عنوان مثال در زمان ریاست جمهوری ترامپ از برنده های لاتاری در سالهای گذشته مدارک جدیدی خواسته شده که مربوط به حکم ممنوعیت سفر ایرانیان به آمریکا بود و متقاضیان برای معافیت از این ممنوعیت مجبور به ارائه مدارک متنوعی بودند. پس از گذراندن مراحل ثبت نام لاتاری آمریکا و در صورت برنده شده، برای دریافت ویزای آمریکا باید شرایط خاصی نیز داشته باشید. با توجه به اینکه در سالهای اخیر صدور ویزای لاتاری آمریکا برای ایرانیان با محدودیت همراه بوده در نتیجه میزان ثبت نام ایرانیان در لاتاری کاهش یافته و این امر موجب افزایش شانس برنده شدن افراد متقاضی شده است.


تاریخچه تغییرات کشورهای واجد شرایط شرکت در لاتاری آمریکا :

1996 – کلمبیا به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

1998 – لهستان به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2000 – هاییتی به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری اضافه شد.

2002 – تایوان و لهستان واجد شرایط شده ثبت نام شده و پاکستان به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2005 – روسیه فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا شد.

2007 – لهستان مجددا به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2008 - برزیل و پرو به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شدند.

2009 - اکوادور و گواتمالا به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شدند.

2010 - روسیه مجددا واجد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا شد.

2013 – لهستان مجددا واجد شرایط شد و بنگلادش به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2014 – گواتمالا واجد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا شد.

2015 – نیجریه به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2018 – اکوادور مجددا واجد شرایط ثبت نام در لاتاری آمریکا شد.

2021 – پرو مجددا به لیست ثبت نام لاتاری آمریکا برگشت.


لاتاری 2023 آمریکا

ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا 2022 بین 7 اکتبر 2020 تا 10 نوامبر 2020 بود و تمام مراحل ارسال در این وب سایت به پایان رسیده است، شرکت کنندگان می توانستند تا تاریخ 8 می 2021 اطلاعات خود را ویرایش کنند. ثبت نام لاتاری 2021 آمریکا نیز در اکتبر و نوامبر 2019 بود که شرکت کنندگان تا تاریخ 30 سپتامبر 2021 می توانند نتایج را در وب سایت مشاهده کنند. معمولا اعلام برندگان قرعه کشی لاتاری آمریکا شش ماه پس زمان برگزاری یعنی در ماه می انجام میشود که در سال جاری نیز به همین صورت خواهد بود. برای لاتاری 2022 آمریکا تقریباً 83،884 متقاضی ثبت نام کرده اند که 4101 نفر از آنها شهروندان ایرانی بوده اند.

ویزای لاتاری بین متقاضیان کشورهای مختلف به نسبت حداکثر 7درصد از کل سهمیه تقسیم میشود و معمولا تمامی کشورها کمتر از این سهم را شامل میشوند. هر شخص حق دارد تنها یک بار در قرعه کشی لاتاری گرین کارت ثبت نام کند و ثبت نام مجدد شانس قبولی وی را کاملا از بین میبرد. در صورتی که میخواهید شخصا در لاتاری 2023 آمریکا ثبت نام کنید باید وارد سایت www.dvlottery.state.gov شوید. برای ثبت نام لاتاری 2023 آمریکا نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست و این روند تنها به صورت الکترونیکی انجام میشود. البته در بعضی موارد برخی متقاضیان برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی در روند ثبت نام، از طریق برخی دفاتر مهاجرتی اقدام میکنند که در اینصورت هزینه اندکی خواهد داشت. ثبت نام آنلاین برای برنامه DV-2023 در اکتبر 2021 آغاز می شود و در نوامبر 2021 به پایان می رسد.

اطلاعات مورد نیاز در فرم ثبت نام لاتاری 2023 آمریکا عبارتند از :

1- نام و نام خانوادگی (دقیقا همانطور که در پاسپورت نوشته شده)

2- جنسیت (مرد یا زن)

3- تاریخ دقیق تولد (میلادی)

4- شماره پاسپورت و تاریخ انقضای آن

5- شهر محل تولد

6- کشور محل تولد

7- آدرس دقیق و کامل محل سکونت

8- اطلاعات تماس (تلفن، همراه و آدرس ایمیل)

9- میزان تحصیلات (بالاترین میزان تا کنون)

10- وضعیت کنونی تاهل

11- تعداد فرزندان مجرد و زیر 21 سال


شرایط ثبت نام لاتاری 2023 آمریکا چیست؟

برای ثبت نام در این دوره نیز ایران در بین لیست کشورهای مجاز قرار دارد و شرایط ثبت نام تغییری نسبت به سال های گذشته نداشته به جز الزامی بودن داشتن پاسپورت برای فرد متقاضی. درصورتی که فرد متقاضی به صورت خانوادگی ثبت نام میکند تنها سرپرست خانواده ملزم به داشتن پاسپورت است و فرزندان و همسر وی نیازی به داشتن پاسپورت ندارند. علاوه بر داشتن پاسپورت معتبر در حین تکمیل فرو ثبت نام فرد متقاضی باید یک عکس 5*5 از خود در وب سایت آپلود کند، این عکس باید زاویه مستقیم به دوربین داشته و بین 600 تا 1200 پیکسل و حداکثر 240کیلوبایت باشد. یکی از شرایط ثبت نام در لاتاری آمریکا داشتن حداقل 18 سال سن میباشد که در شرط داشتن دیپلم نهفته است. برای تکمیل فرم ثبت نام لاتاری 2023 آمریکا تنها 60 دقیقه زمان خواهی داشت و در صورتی که بیش از این زمان طول بکشد شما باید کل پروسه را مجددا انجام دهید.

ثبت نام در لاتاری 2023 آمریکا برای اتباع کشورهای بنگلادش، برزیل، کانادا، چین، کلمبیا، جمهوری دومنیکن، السالوادور، هند، جامائیکا، نیجریه، پاکستان، فیلیپین، ویتنام، کره جنوبی، بریتانیا (به جز ایرلند شمالی)، گواتمالا، مکزیک و هاییتی ممنوع میباشد.