مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

جهت اخذ اقامت کشور آمریکا از طریق ویزای ازدواج و نامزدی 2 نوع ویزا وجود دارد:

1- ویزای نامزدی

2- ویزای ازواج

که هر کدام شرایط خاص خود را دارند که در زیر به تفصیل آمده است.


ویزای نامزدی آمریکا

این نوع ویزا برای نامزد یک شهروند آمریکایی صادر می‌شود تا بتواند برای ازدواج وارد آمریکا بشود. مدت زمان دریافت ویزای نامزدی حدود 3 ماه تا 1.5 سال است. ویزای نامزدی آمریکا (K-1) مخصوص متقاضیانیست که با یک شهروند آمریکایی نامزد باشند، یا قرار باشد با او ازدواج کنند. این ازدواج می بایست با توجه به قوانین دولتی موجود در ایالات متحده آمریکا امکان پذیر باشد، به عبارتی دو طرف باید مجرد باشند و از لحاظ قانونی به سن ازدواج رسیده باشند و یا اگر طرفین قبلا ازدواج کرده باشند قبل از اقدام برای ویزای نامزدی آمریکا باید مراحل قانونی طلاق را سپری کرده باشند. ویزای نامزدی از انواع ویزای آمریکا در گروه غیر مهاجرتی و موقت بوده و بعد از ازدواج فرآیند گرفتن گرین کارت آمریکا طی می شود.


شرایط اخذ ویزای نامزدی آمریکا :

1- نامزد متقاضی ویزا باید یک شهروند آمریکایی باشد.

2- دو طرف از لحاظ قانونی مشکلی برای ازدواج کردن نداشته باشند.

3- شخصی که فاقد ملیت آمریکایی است باید به قصد ازدواج وارد خاک آمریکا شوید، و باید ظرف ۹۰ روز این ازدواج صورت گیرد.

4- دو نفری که قصد ازدواج دارند باید در ۲ سال گذشته همدیگر را حضوراً و شخصاً ملاقات کرده باشند.

دارنده ویزای نامزدی آمریکا پس از ورود به این کشور باید نهایتاً تا ۹۰ روز با یک شهروند آمریکا ازدواج کند. ویزای نامزدی به هیچ وجه قابل تمدید نیست و پس از ۹۰ روز از تاریخ صدور باطل می‌شود. در خصوص شرط چهارم ویزای نامزدی آمریکا، یک استثنا وجود دارد، بدین صورت که اگر متقاضی بتواند ثابت کند که عدم این کار به خاطر یک سری مشکلات مثل مشکلات فرهنگی، اجتماعی، آداب و یا رسوم بوده است، امکان لغو این شرط وجود دارد. کسانی که قصد ازدواج با خاله زاده، عمه زاده، عموزاده و یا دایی زاده خود را دارند، قوانین ایالتی و یا محل اقامت آن‌ها ممکن است مانع گرفتن ویزای نامزدی شود. ویزای نامزدی آمریکا شرایطی را برای فرزندان مجرد زیر 21 سال فراهم میکند تا بهمراه فرد متقاضی اقدام به مهاجرت به آمریکا کند، در این صورت ویزای K-2 آمریکا به آنها تعلق می گیرد.


مراحل کلی دریافت گرین کارت آمریکا از راه نامزدی

مرحله اول : تشکیل پرونده در USCIS می باشد.

این قسمت شامل ارسال مدارک لازم به USCIS و انتظار دو هفته ای تا دریافت رسید مدارک و سپس انتظار برای تایید شدن پرونده می باشد که به طور متوسط 6-5 ماه زمان بر است و بعد از تایید مدارک به NVC فرستاده می شود.

مرحله دوم: رفتن مدارک به قسمت NVC می باشد.

ویزای نامزدی آمریکا بعد از رفتن به NVC مستقیماً به سفارت فرستاده می شود که دلیل کوتاه تر بودن زمان ویزای نامزدی همین موضوع است و سپس سفارت یک سری مدارک اضافی را درخواست می کند و وقت مصاحبه اعلام می نماید. بسته به نوع سفارت، ممکن است این مدارک نیاز باشد که روز مصاحبه آنها را شخصا تحویل دهید یا به سفارت پست کنید.

پس از دریافت وقت سفارت مراحل گرفتن کارت واکسیناسیون بین المللی در پاستور و سپس برگزاری مصاحبه و کلیرنس و سپس دریافت ویزا را طی خواهند کرد. پس از دریافت ویزای نامزدی آمریکا، نامزد شهروند آمریکایی از راه مرز ورودی کشور وارد آمریکا می شود. این زوج باید در عرض 90 روز از تاریخ ورود نامزد به آمریکا ازدواج کنند.

بعد از انجام مصاحبه؛ مراحل اداری: ا اینکه اکثر مراحل اداری قبل از آخرین مصاحبه ویزای مهاجرتی انجام می شوند، اما در برخی از موارد ممکن است پس از مصاحبه به بررسی های بیشتری نیاز باشد. انجام مراحل اداری را نمی توان تسریع کرد و بخش کنسولگری نیز در این زمینه اختیاری ندارد. متقاضیان باید براین اساس برای خود برنامه ریزی کنند. اگر تقاضانامه شما پس از مصاحبه تایید شود، گذرنامه و ویزا در عرض 5 روز کاری به یکی از شعبه های PTT تحویل داده خواهند شد و شما می توانید شخصا آن را تحویل بگیرید. اگر یکی از مدارک موردنیاز در پرونده شما وجود نداشته باشد و یا پرونده شما به رسیدگی اداری نیاز داشته باشد، باید گذرنامه و آن مدارک را شخصا تحویل بدهید. پس از حضور شخصی، بخش کنسول گری مجددا پرونده شما را بررسی خواهد کرد و اگر همه چیز مرتب باشد، گذرنامه و ویزا را به شعبه PTT منتخب شما ارسال می کند. اگر مجددا پرونده شما ناقص باشد، بخش کنسولگری آمریکا گذرنامه شما و یک شرح مکتوب از مدارک موردنیاز که در پرونده شما موجود نیست را ارسال خواهد کرد.


مزیت و محدودیت مهاجرت به آمریکا از طریق ویزای نامزدی آمریکا K-1

این نوع ویزا برای اشخاصی ایده آل است که نمی‌خواهند خاک آمریکا را برای ازدواج ترک کنند و مایل هستند که از داخل آمریکا تقاضای گرین کارت  دهند. این سریع‌تر از آن است که کسی بخواهد خارج از ایالت متحده ازدواج کند و سپس بخواهد در خواست کارت سبز برای همسر خود کند. اگر همسر دارای فرزندانی باشد که هنوز ازدواج نکره‌اند و زیر ۲۱ سال سن دارند، می‌توانند به همراه همسر شما به آمریکا سفر کنند. ویزای نامزدی اجازه ورود متعدد به خاک آمریکا را به شما می‌دهد و همچنین این امکان را به دارندگان این نوع ویزا می‌دهد که برای کاریابی در آمریکا و اجازه کار اقدام کنند. ویزای نامزدی به هیچ وجه قابل تمدید نیست و پس از ۹۰ روز از تاریخ صدور باطل می‌شود. بنابراین اگر شما نیازمند دگرگونی در ویزای خود هستید، باید هرچه سریع‌تر برای این کار اقدام کنید.


مراحل تشکیل پرونده اولیه برای ویزای نامزدی آمریکا:

1- تکمیل فرم I-129F توسط نامزد آمریکایی

2- تکمیل فرم G-325 به صورت جداگانه توسط هر دو نفر

3- گواهی تولد هر دو نفر (برای ایرانی ها ترجمه شناسنامه، برای آمریکایی ها گواهی تولد)

4- ترجمه طلاق نامه (اگر هر کدام پیشتر ازدواج دیگری داشته اند)

5- کپی گذرنامه های هر دو نفر

6- کپی تامین اجتماعی (Social Security) نامزد

7- 2 قطعه عکس 5 در 5 برای هر دو نفر

8- چک به مبلغ 340 دلار که از یک حساب بانکی در آمریکا باید باشد.

9- ارائه چند عکس که نشاندهنده در کنار هم بودن این دو شخص باشد.


ویزای ازدواج آمریکا

مراحل کلی دریافت گرین کارت آمریکا از طریق ازدواج به شرح زیر است:

ویزای ازدواج برای شهروندها و مقیم ها (دارندگان گرین کارت) به طور مشترک قابل استفاده می باشد. ویزای ازدواج آمریکا از انواع ویزای مهاجرتی است و در همان ابتدا گرین کارت آمریکا گرفته می شود. مدت زمان دریافت ویزای ازدواج به طور متوسط بین 1.5 تا 2 سال است و در بعضی موارد تا 3 یا 4 سال هم ممکن است به طول بینجامد.

مراحل دریافت ویزای آمریکا از طریق ازدواج، مراحل اخذ ویزا از طریق ویزای نامزدی می باشد فقط با این تفاوت که در مورد ویزای ازدواج پس از رفتن پرونده به NVC یک سری مدارک و هزینه ای در حدود 300 دلار درخواست می شود که تا زمان تکمیل نشدن پرونده برای سفارت فرستاده نمی شود. به همین دلیل مدت زمان ویزای ازدواج طولانی تر است، یکی از این مدارک، فرم حامی مالی (I864) است که در این مرحله باید فرستاده شود.


مراحل تشکیل پرونده برای ویزای ازدواج آمریکا

مراحل مشابه ویزای نامزدی هست به استثنای این که:

1- تکمیل فرم I130 بجای فرم I129F

2- ترجمه عقدنامه

3- پرداخت هزینه 420 دلار

 مهدی قاسمی
  سلام من برای ازدواج قصد سفر به امریکا دارم ۱۵سالمه و همسرمو انتخاب کردم چیکار باید کنم؟  
 بهنام فرزام
  با سلامازدواج همجنسگراها هم مورد قبول دولت آمریکا هست؟ آیا شامل این قانون برا مهاجرت میشه؟؟  
 Alirezakhoshnava
  سلام و عرض ادبدوست دختر من یک امریکایی است و ما قصد ازدواج داریم، ولی ما همدیگر را حضوری ملاقات نکرده ایم، و عکس دو نفره با هم نداریم، باید چه کرد؟  
 ملیسا احمدی
  سلام من عاشق یک بازيگر به اسم چیس کرافورد هستم نمی دانم می شناسید یا نه ولی اون قلب هالیوود است و بهترين دوستانش هم اد وستویک و ایان سامر هالد است وایان سامرهالد هم قلب مثل چیس کرافورد قلب هالیوود است خلاصه‌ می خواستم بگویم که باید چگونه به او بگویم که عاشقش هستم می شود کمکم کنید۰  
 مهسا
  راه ثبت نام تحصل در مقطع کارشناسی تو دانشگاه های امریکا چیه؟  
 مجتبی فیاض
  سلام و عرض ادب . من مجرد ۳۶ ساله اقا هستم برای پناهنده شدن در امریکا باید چکار کنم  
 فرح
  باید با مراجعه به سفارت آمریکا در ترکیه بری که ابتدا باید پاسپورت ترکیه بگیری واز فرودگاه امام خمینی تهران بری ترکیه بعدش از سفارت آمریکا در ترکیه اقدام کنی بعدس بری نیویورک راحت از ایران راحت میشی...  
 Elia
  دراروپا زندگی میکنم چطور میتونم اقامت امریکا رو بگیرم راهنمایی کنید متشکرم  
 میثم حیدری
  چجوری می تونم اقامت دائم آمریکا و بگیرم  
 شهناز نوری
  سلام . دوست دارم برم امریکا برای کار و زندگی مجرد هستم لطفا راهنمائی کنید  
 ابراهیم
  ازچه طریقی باید با کیس مناسب درارتباط باشم ک بتونم باهاش ازدواج کنم و برم آمریکا  
 مرجان
  سلام ببخشید سایتی هست که کیس برای ازدواج به من معرفی کنن که من بتونم به آمریکا برمو یا اینکه میتونم ملکی در آمریکا خریداری کنم که ویزا ی آمریکا بگیرم؟  
 مسعود خالقی
  دوست دخترم تازه به امریکا رفته ودر مدت دو ماه گرین کارت گرفت سوال من این است که ایا میتواند بخاطری اخذ ویزای نامزادی من اقدام کند تشکر  
 الهه
  سلامنامزد من ویزای h1b دارد و آمریکا زندگی می کند. من از طریق ازدواج می خواهم بروم. می توانم بدانم آیا ممکن است؟راه سختی است؟و اصلا چگونه اقدام کنم؟  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید