ناحیه شمال شرقی انگلستان

ناحیه شمال شرقی انگلستان North East England

شمال شرقی انگلستان، یکی از ۹ ناحیه در کشور انگلستان می‌باشد که شهرهای نورث‌آمبرلند، دورام، تاین، ویر، تیس و الی در این ناحیه قرار دارند.این ناحیه سه منطقه مسکونی بزرگ دارد؛ تی‌ساید، ویرساید و تاین‌ساید که ویرساید از سه منطقه مسکونی دیگر بزرگتر است و همچنین بین مناطق مسکونی پرجمعیت برتانیا، رتبه هشتم را دارد. تنها سه شهر در شمال شرقی انگلستان وجود دارد؛ نیوکاسل اپان تایم که بزرگترین مرکز شهری این ناحیه‌ست، جمعیتی حدود 280,000 نفر را در خود جای داده است. بعد از آن شهر سادرلند است که هر دو در شهرستان تاین و ور قرار دارند. سومین شهر  نیز دورام نام دارد که در شهرستان دورام است.

شمال شرقی انگلستان

مرکز

نیوکاسل

مساحت (km²)

رتبه

3,317

8

جمعیت (2014)

رتبه

2,597,000

9

تراکم جمعیت

km²/ 300

وبگاه اینترنتی

https://www.london.gov.uk/


تاریخچه

در گذشته نام تاریخی این ناحیه نورتومبریا بود و در حالی که هنوزه بعضی از نهادها از این نام استفاده می‌کنند، ولی در محاوره روزانه مردم کاربرد ندارد. از اناجیل کلیسای لیندسفارن و تاریخچه آنگلوساکسون‌ها این موضوع برآورد می‌شود که این منطقه دارای تاریخ مذهبی پرباری است.

همچنین در سال 793 وایکینگ‌ها حملات بی‌سابقه و مرگبار خود را از مناطق شمال انگلستان شروع کردن که اولین حمله‌ی آنها به کلیسای لیندسفارن و غارت طلاها و قتل عام راهب‌های آن مکان بود. از آن روز به بعد تاریخ انگلستان دگرگون شد. پس از سیصدسال که بطور مداوم به غارت بخش‌های مختلف انگلستان می‌پرداختند، ویلیام یکم(ویلیام فاتح)، پادشاه هارولد را که آخرین پادشاه سلسله‌ی آنگلوساکسون‌ها بود، شکست داده و توانست پس از برپایی پادشاهی نورماندی، بر وایکینگ‌ها مسلط شود.

امروزه هم اثراتی از وایکینگ‌ها در زبان و خلق و خوی مردمان و همچنین نام برخی مکان‌ها در شمال شرقی انگلستان دیده می‌شود. واژه‌ی نیوکاسل(که به معنای قلعه‌ی جدید است) بخاطر ساخت یک قلعه‌ی چوبی جدید که توسط پسر ویلیام فاتح در سال 1080 ساخته شده بود، گرفته شد که بعدها چندین بار بازسازی شده و هنوز اثراتی از آن در شهر نیوکاسل موجود می‌باشد. پس از 2000 سال فعالیت صنعتی بخاطر معادن غنی نمک و زغال‌سنگ، دستاوردهای شیمیایی شمال این ناحیه حالا در کل این ناحیه درحال گسترش و پخش شدن است. بطوریکه این ناحیه را از لحاظ دارویی تقریباً بی‌نیاز از دیگر نقاط می‌کند. مهم‌ترین فعالیت شیمیایی این ناحیه در قرن‌های 18 و 19ام، تولید قلیا برای ساخت صابون بود و وقتی با آهک و ماسه ترکیب میشد، باعث ساخت شیشه می‌گردید. نتیجه‌ی انقلاب صنعتی نیز دوره‌ای بود که اقتصاد شمال شرقی انگلستان با تولید آهن و فولاد و معدن‌کاری زغال‌سنگ و ساخت کشتی، بر دیگر نقاط انگلستان چیره شده بود. همچنین این ناحیه مخترعان بزرگی داشت که از آنها می‌توان از جان واکر (مخترع کبریت)، سر جوزف ویلسون سوان (مخترع لامپ رشته‌ای قبل از توماس ادیسون) و غیره اشاره کرد.

جغرافیا

بیشتر مناطق شمالی و غربی این ناحیه کم‌جمعیت و با تپه‌های کوچک و بزرگ اشغال شده و درمقابل آن، مناطق جنوبی و شرقی با مناطق شهری بزرگ و مزارع کشاورزی قرار دارد. بلندترین نقطه‌ی این ناحیه The Cheviot(چویوت) نام دارد که ارتفاق آن به 815 متر می‌رسد. این ناحیه به علت چشم‌اندازهای طبیعی و ساحل‌های زیبایش بسیار معروف می‌باشد.فرشته شمال

بناها و یادبودهای امپراطوری رومیان، در سراسر این مناطق به چشم می‌خورد و همچنین نمایشگاه‌هایی از میراث به جا مانده از آن دوران در نقاط مختلف شمال شرقی انگلستان به چشم می‌خورد. مجسمه‌ی معروف فرشته شمال (The Angel of the North) در این ناحیه و در شهرستان تاین اند ور واقع شده است.

آب و هوا

شمال شرقی انگلستان دارای اقلیم اقیانوسی‌ست و نسبت به جنوب انگلستان از آب و هوای ملایم‌تری برخوردار است. به این معنی که تابستان نه بسیار گرم و زمستان‌ها نه بسیار سرد می‌باشند و این بخاطر مجاورت آنها به دریای شمال از شرق و همچنین فاصله‌ی زیاد آن با مرکز انگلستان است که گرما و سرمای طاقت‌فرسا در آن وجود دارد.

گرم‌ترین نقاط این ناحیه در استاکتون آن تیز و میدلزبرو اتفاق می‌افتد که میانگین دمایی آنها به 21 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. بارش باران نیز با وجود تابش آفتاب کم، نسبت به میانگین انگلستان پائین‌تر است و در این مناطق 574.2 میلی‌متر در سال باران می‌بارد. درحالیکه در مناطق دورتر از سطح دریا مانند تاین‌ماوث که تابش آفتاب نیز در آنها بیشتر است، مقدار بارش کمی بیشتر شده و به 597.2 میلی‌متر در سال می‌رسد. میانگین دما در این منطقه 18 درجه سانتی‌گراد اعلام شده و مشخص است که مناطق ساحلی خنک‌تر از مناطق شهری داخلی‌اند و میزان بارش نسبتاً کمتری نیز دارند.

جمعیت شناسی

در 50 سال گذشته، شمال شرقی انگلستان به همراه ناحیه جنوب غربی کمترین میزان مهاجرت را از دیگر نقاط جهان به خود در کل بریتانیا را داشتند. این ناحیه از کمترین میزان ایدز در بریتانیا برخوردار است، اما بالاترین میزان سکته‌ی قلبی در مردان و سرطان ریه در مردان را در انگلستان داراست.

بالاترین میزان بیکاری در انگلستان، با 10% متعلق به این ناحیه‌ست که 25% از این میزان را جمعیت جوان تشکیل داده. در سال 2010، شهر ایزینگتون بیشترین میزان بیکاری را با 40% در کشور داشته و بعد از آن سجفیلد با 34% در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

برای عضویت در اتحادیه تجارت در مردان، ناحیه شمال شرقی، در رتبه دوم قرار دارد و بیشترین تعداد مسیحیان شمال انگلستان را در خود جای داده است.

اقتصاد

امروزه این ناحیه بیشتر در قسمت تجارت  و صادرات فعالیت دارد.

تحصیلات

بیشتر مدرسه‌های سطح متوسطه‌ی این ناحیه، دولتی هستند که چند مدرسه خصوصی و غیرانتفاعی نیز در شهرهای نیوکاسل، ساندرلند، دورام و دارلینگتون یافت می‌شوند که اغلب در بخش نورث‌آمبرلند قرار دارند. در سال 2014 برخی از مدارس شمال شرقی انگلستان، در بین مدارس برتر انگلستان قرار گرفتند و جوایزی نیز به آنها تعلق گرفت. با این وجود میزان ترک تحصیل در این ناحیه بسیار بالاست و بین 8 ناحیه دیگر، در رتبه اول قرار می‌گیرد. بیشترین این میزان در مناطق شهری و کمترین میزان ترک‌تحصیل در مناطق روستایی رخ می‌دهد. بیشترین نرخ ترک‌تحصیل را میدلزبورو با 7.2% دارد که بعد از منچستر(با 7.3%) بیشترین میزان ترک‌تحصیل در انگلستان محسوب می‌شود.

دانشگاه‌های زیادی در این ناحیه قرار دارند که مهم‌ترین آنها Durham Universityاست که سومین دانشگاه قدیمی در انگلستان محسوب شده و اغلب در میان ده دانشگاه برتر انگلستان قرار می‌گیرد. از دانشگاه‌های مهم دیگر این ناحیه میتوان به Newcastle University، Northumbria University، University of Sunderlandو Teesside Universityاشاره کرد. نزدیک 50% دانشجویان این دانشگاه‌ها از بومیان همین ناحیه‌اند و از نصف دیگر، 35% از دیگر نواحی انگلستان و 15% از دیگر نقاط جهان هستند. همچنین بعلت فواصل مکانی زیاد، اغلب دانشجویان بیشتر از اینکه از شمال شرقی انگلستان خارج شوند، برای تحصیل وارد می‌شوند.


شهرستان‌های ناحیه شمال شرقی انگلستان

1. Northumberlandناحیه شمال شرقی

2. Tyne and Wear

a(Newcastle upon Tyne, b(Gateshead, c(North Tyneside, d(South Tyneside, e(Sunderland

3. County Durham

4. Darlington

5. Hartlepool

6. Stockton-on-Tees (North of River Tees)

6. Stockton-on-Tees (South of River Tees)

7. Redcar and Cleveland

8. Middlesbrough


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید