شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در دانشگاه های برتر آلمان از آموزش های عملی و با کیفیت بالا و شهرت عالی در سطح بین المللی برخوردار است و آموزش پزشکی در این کشور در شبکه ای از بیمارستان ها، دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و شرکت های تجاری ادغام شده اند. برای ورود و شروع تحصیل در آلمان نیاز به ویزای تحصیلی با مدت مشخص می باشد و امکان استفاده از ویزای شینگن برای تحصیل و کار نمی باشد. کشور آلمان مانند هرجای دنیا فرصت های بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان پزشکی فراهم می کند: اشتغال در بیمارستان، تحقیق، صنعت، خدمات بهداشت عمومی یا مشاوره مدیریت و غیره. 32 دانشگاه آلمان در آخرین رتبه بندی برترین دانشگاه های پزشکی جهان سایت QS قرار دارند، این بدان معناست که بسته به نوع تجربه دانشگاهی که به دنبالش هستید، گزینه های زیادی برای تحصیل پزشکی در آلمان وجود دارد. البته به دلیل تقاضای زیاد دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های آلمان، پذیرش در این دانشگاه ها بسیار رقابتی و محدود می باشد.

دانشجویانی که با هدف مهاجرت به آلمان قصد تحصیل در این کشور را دارند بایستی تمامی مراحل قانونی را به درستی تکمیل کنند تا بتوانند اقامت دائم آلمان را کسب کنند. اولین چیزی که در مورد برنامه های پزشکی در آلمان باید به این نکته توجه داشته باشید این است که دوره های پزشکی بین کارشناسی و کارشناسی ارشد تقسیم نمی شود. یک برنامه آموزش پزشکی شش سال طول می کشد و به طور کامل به زبان آلمانی انجام می شود، بنابراین برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی به دانش قوی زبان آلمان نیاز دارید. با این حال، برنامه های جایگزین در زمینه پزشکی به عنوان کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد ، از جمله برخی از برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی.


ساختار تحصیل پزشکی در آلمان

دوره های آموزش پزشکی در کشور آلمان حداقل شش سال و سه ماه طول می کشد تا با امتحان ایالتی (Ärztliche Prüfung) پایان یابد و نتیجه گیری شود. این آزمون (در صورت قبولی) به مجوز رسمی شما برای تمرین پزشکی منتهی می شود. پس از گذراندن دوره پزشکی میتوانید تحصیلاتتان را برای تبدیل به یک متخصص ادامه دهید که با توجه به رشته انتخابی ممکن است 5 تا 6 سال دیگرطول بکشد.

مطالعات پزشکی در مراحل زیر انجام می شود:

1-    مرحله پیش بالینی pre-clinical : این مرحله به مدت 4 ترم (2سال) شما را با اصول اساسی علوم طبیعی و پزشکی آشنامی کند و با اولین مجوز معاینه پزشکی به پایان می رسد.

2-    مرحله بالینی clinical : در این مرحله 6 ترم (3سال) متشکل از موضوعات اصلی توسط سخنرانی ها، دوره های عملی، کارورزی و سمینارها تدریس می شود.

3-    سال عملی PJ : مرحله اصلی تحصیل پزشکی سال عملی آن است که در آن با جنبه های عملی جراحی و پزشکی داخلی آشنا شده و تجربه کاری برای آینده حرفه ای دانشجویان را آماده می کند.

4-    آزمون ایالتی : آخرین مرحله در تحصیل پزشکی قبولی در آزمون دولتیست که یک آزمون با استاندارد ملی می باشد و پس از گذراندن آن می توانید به عنوان پزشک کار خود را شروع کنید.


شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

همانطور که گفته شد، شما زبان آلمانی یکی از مهمترین شرایط پذیرش از دانشگاه های پزشکی آلمان است که از طریق رتبه های خوب در آزمون هایی مانند TestDaF یا DSH قابل اثبات می باشد. اگر مهارت های زبانی شما هنوز به میزان مورد نیاز نرسیده نگران نباشید، زیرا می توانید در یک دوره زبان آلمانی قبل از شروع تحصیل ثبت نام کنید تا به مهارت های زبانی خود در سطح مورد نیاز برای تحصیل در آلمان کمک کنید. در هنگام انتخاب متقاضیان، دانشگاه ها می توانند نه تنها معدل تحصیلی وی، بلکه معیارهای دیگری را در نظر بگیرند، به عنوان مثال ریزنمرات در موضوعات خاص، نتایج مصاحبه، مدرک حرفه ای کسب شده و بسیاری دیگر. سایر شرایط تحصیل پزشکی دردانشگاه های آلمان عبارتند از :

•        مدرک اتمام تحصیل دوره متوسطه : دانشجویان متقاضی از غیر اتحادیه اروپا باید بررسی کنند که مدارک دیپلم آنها صلاحیت پذیرش را دارد یا خیر. در غیر اینصورت باید در یک دوره مقدماتی یک ساله Studienkolleg شرکت کنید و آزمون ارزیابی را بگذرانید.

•        دروس پایه : داشتن دانش گسترده در زمینه دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک از موارد مهم در تحصیلات پزشکی است.

•        زبان انگلیسی : برای درک اصطلاحات و متون تخصصی داشتن دانش زبان انگلیسی کمک بسیار مفیدیست اما جزء موارد ضروری نیست.

•        توانایی جسمی و روحی بالا : به دلیل وقت گیر و فشرده بودن برنامه های پزشکی توانایی مقابله با استرس از ضروریات این رشته می باشد.

•        ویزا : متقاضیان از کشورهای غیر اتحاده اروپا نیاز به دریافت ویزای تحصیلی آلمان و مجوز اقامت دارند.

•        آزمون های تخصصی : برخی از دانشگاه ها از دانشجویان متقاضی آزمون های TestAS و TMS را میگیرند که اجباری و اختیاری هستند.


مراحل دریافت تحصیل پزشکی در آلمان

تعداد دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در آلمان از تعداد ظرفیت های موجود این کشور بسیار بیشتر است؛ در نتیجه سیاست پذیرش بسیار محدود می باشد. این سیاست پذیرش به عنوان NC شناخته می شود که در این حالت به عنوان کنترل محدود مرکزی معروف است. در دسامبر سال 2017 دادگاه عالی آلمان این روند انتخاب را تقریبا برخلاف قانون اساسی اعلام کرد؛ به این معنی که معیارهای مورد استفاده برای ارائه مکان ها را دولت تنظیم می کند. روند پذیرش تحصیلی ازدانشگاه به دانشگاه متفاوت است و معمولا به صورت مستقیم از طریق وب سایت آنها انجام می شود. با ثبت نام آنلاین می توانید علاوه بر ارسال درخواست و مدارک، وضعیت خود را پیگیری کنید. بسته به دانشگاه، حداکثر پنج درصد از ظرفیت دانشگاه برای دانشجویان بین المللی اختصاص می یابد.

مهلت ارسال درخواست عموما از 15 جولای برای متقاضیان ترم زمستان، و 15 ژانویه برای ترم تابستان می باشد.


برترین دانشگاه های پزشکی در آلمان

آلمان به عنوان یک مقصد بسیار مطلوب مهاجرت تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی، به ویژه در مورد پزشکی و سایر زمینه های مرتبط، میزبان دانشگاه های فراوانیست که آموزش پزشکی عالی را ارائه می دهند. این دانشگاه ها شامل رشته های قلب و عروق، بی حسی، پزشکی عمومی، داخلی، زنان و زایمان، چشم، رادیولوژی و جراحی است. با توجه به اطلاعات وب سایت US news که با تجزیه و تحلیل چندین معیار به لیستی از برترین دانشگاه های آلمان در رشته پزشکی رسیده اند به شرح زیر می باشند :

رتبه بر اساس US news نام دانشگاه رتبه جهانی بر اساس سایت QS
1 Heidelberg University 44
2 University of Munich 32
3 Humboldt-Universitat zu Berlin 74
4 Freie Universität Berlin 86
5 Technical University of Munich 43
6 University of Hamburg 149
7 University of Duisburg-Essen 194
8 Hannover Medical School -
9 Eberhard Karls University, Tübingen 91
10 University of Ulm 141

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان و تحصیل پزشکی در دانشگاه دولتی در هر ایالت به جز بادن وورتمبرگ دارید، هزینه یک ترم شما فقط شامل هزینه های ورودی و ثبت نام خواهد بود که به طور معمول بیش از 250 یورو در هر ترم (290 دلار آمریکا) نیست. هزینه های شهریه برای دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا در ایالت بادن وورتمبرگ دوباره برقرار شده است، به این معنی که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید در دانشگاه های عمومی این ایالت، سالانه 3،000 یورو بپردازند. دانشگاه های خصوصی قطعا هزینه های بالاتری خواهند داشت. همچنین برای تامین هزینه زندگی در آلمان به طور سالانه به حدود 10200 یورو نیاز خواهید داشت؛ البته این مقدار با توجه به محل تحصیلتان ممکن است تا حد زیادی متفاوت باشد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید