کار در آلمان

اقتصاد آلمان بزرگترین اقتصاد در اروپا و پنجمین اقتصاد بزرگ در جهان است، بنابراین تعداد زیادی شغل در آلمان برای خارجی ها با مهارت های تخصصی وجود دارد. یافتن کار در آلمان به زبان انگلیسی نیز ممکن و نسبتا راحت است، اگرچه در بیشتر موارد به مقدار کمی دانش زبان آلمانی نیز نیاز خواهد بود. کشور آلمان دارای یکی از کمترین نرخ های بیکاری در اتحادیه اروپا که در می 2020 به میزان 3.9 درصد رسیده است، این میزان کمتر از میانگین اتحادیه اروپا و منطقه یورو به ترتیب 6.7 و 7.4 درصد می باشد. در برخی از مناطق جنوب آلمان، مانند بایرن، نرخ بیکاری حتی پایین تر نیز می باشد.

آلمان میزبان بسیاری از شرکت های بزرگ جهانی است و به ویژه در بخش خودرو قدرتمند است، با این حال، اقدام به ثبت شرکت های کوچکتر و استارت آپ ها در آلمان نیز پرطرفدار هستند، حدود 90٪ مشاغل در آلمان SME هستند و حدود دو سوم مشاغل مربوط به آنها را تشکیل می دهند.


فرصت های شغلی در آلمان

با کم بودن نرخ بیکاری، آلمان به اندازه برخی دیگر از مناطق اروپا تحت تأثیر کمبود مهارت قرار نگرفته؛ با این وجود، کارگران ماهر در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) و مشاغل بهداشتی، به ویژه در جنوب و شرق آلمان کمبود دارند. طبق آمار جولای سال 2020، در حال حاضر چیزی بیش از 573000 فرصت شغلی در آلمان وجود دارد؛ این رقم از حدود 800،000 نفر در سال قبل کاهش یافته است. جای خالی در بهترین مشاغل آلمان برای کارگران ماهر و همچنین کارهای غیررسمی در زمینه هایی مانند آموزش انگلیسی و مهمان نوازی می باشد.

مشاغل مورد نیاز آلمان عبارتند از :

•        توسعه دهندگان نرم افزار و برنامه نویسان

•        مهندسین الکترونیک و متخصصین برق

•        پرستاران

•        مشاوران فناوری اطلاعات و تحلیل گران فناوری اطلاعات

•        اقتصاددانان و کارشناسان مدیریت بازرگانی

•        مشاوران مشتری و مدیران حساب

•        دستیاران تولید

•        نمایندگان فروش و دستیاران

•        مدیران فروش و مدیران محصولات

•        معمار و مهندس عمران


شرایط کار در آلمان

فرهنگ کسب و کار در آلمان به طور سنتی سلسله مراتبی با مدیریت قوی می باشد؛ آلمانی ها روی کارهای دقیق برنامه ریزی شده کار می کنند و براساس واقعیت های سخت تصمیم می گیرند. جلسات کاری منظم و کارآمد هستند و از یک دستور کار و برنامه دقیق پیروی می کنند، جایی که هدف بحث ها رسیدن به انطباق و تصمیم نهایی می باشد. زمان کار در آلمان یک مفهوم کاملاً مشخص است، به همین دلیل افراد بسیار وقت شناس هستند و همه باید در هر محیط حرفه ای باشند. متوسط ​​زمان هفته کاری در آلمان حدود 40 ساعت در هفته و حداکثر هفته کاری 48 ساعت است؛ اگر میانگین ساعات کار روزانه بیش از هشت ساعت در یک دوره 24 هفته ای نباشد، یک کارمند می تواند حداکثر 10 ساعت در روز کار کند. حداقل حق تعطیلات قانونی سالانه در آلمان 20 روز در سال است.

حداقل دستمزد در آلمان در ابتدای هر سال تعیین می شود، در ژانویه 2020 این مقدار برای هر ساعت معادل 9.35 یورو در نظر گرفته شده که در حال حاضر این کشور را در رده پنجم کشورهای اتحادیه اروپا قرار می دهد. متوسط درآمد ماهانه در آلمان 4021 یورو می باشد، اما این برای بخش ها، مناطق و جنسیت متفاوت است؛ شکاف حقوق و دستمزد جنسیتی از سال 2018، 21 درصد مشخص شده. کارگران آلمانی از مزایای دیگری مانند حقوق در زمان بیماری و زایمان نیز برخوردار می شوند.


پیدا کردن کار در آلمان

چه به دنبال کار دائمی یا کارآموزی هستید، نگاهی به بازار کار آژانس استخدام فدرال قطعاً ارزشمند است؛ آژانس مرکزی امور خارجه و حرفه ای (ZAV) تخصص در پیشنهادات شغلی و پشتیبانی از متقاضیان بین المللی دارد. تابلوهای کاری عمومی کلیه مشاغل، بخش ها و ایالت های آلمان را پوشش می دهد و انواع شرکت ها تبلیغات خود را در آنها منتشر می کنند؛ بهترین آنهاStepStone Germany  و Indeed.de هستند. تابلوهای کاریابی تخصصی بر یک صنعت خاص یا گروه هدف متمرکز هستند، در این گروه موسسه Staufenbiel، برای دانشجویان، فارغ التحصیلان و جوانان حرفه ای، تبادل شغلی ارائه می کند و Jobvector در دوسلدورف برای مهندسین، فیزیکدانان و سایر دانشمندان مشاغل در اختیار دارد. سایر سایت های کاریابی در آلمان عبارتند از:

•        www.xing.de

•        www.linkedin.de

•        www.truffls.de

•        www.talentcube.de

•        www.deutschland.de

بیشتر مشاغل در آلمان، چه به صورت تمام وقت و چه به صورت نیمه وقت، با یک قرارداد کار تنظیم می شود؛ با این حال قبل از امضای قرارداد، باید جزئیات دقیق هر قرارداد را به دقت بررسی کنید. زمان اطلاع رسانی برای فسخ قرارداد از طرف کارفرما در آلمان برای قراردادهای استاندارد چهار هفته و برای کارگران طولانی مدت، می تواند بسیار طولانی تر باشد، به عنوان مثال در برخی موارد برای کسانی که بیش از 20 سال سابقه خدمت دارند ، تا هفت ماه.


ویزای کار آلمان

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، سوئیس، لیختن اشتاین، نروژ و ایسلند برای کار در آلمان نیازی به ویزا ندارند. شهروندان استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، کره جنوبی، نیوزیلند و ایالات متحده نیز برای کار در آلمان تنها نیاز به دریافت مجوز کار دارند؛ شهروندان سایر کشورها برای مهاجرت به آلمان به ویزا احتیاج دارند. ویزای کار آلمان فرصتی برای خارجی های واجد شرایط است که در آلمان مستقر شده و در زمینه های تخصصی خود کار می کنند، این ویزا به دارنده خود این امکان را می دهد تا حداکثر دو سال با امکان تمدید ویزا و سپس درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا یا انواع دیگر اقامت، وارد آلمان شود و کار کند. اگر مدرک تحصیلات عالی در رشته ای را دارید که در آلمان شناخته شده باشد، می توانید برای جستجوی کار ویزای شش ماهه دریافت کنید.

مراحل درخواست ویزای کار آلمان به شرح زیر است:

•        پیشنهاد کار در آلمان را دریافت کنید.

•        از طریق وب سایت سفارت آلمان درخواست ویزای خود را ارسال کنید.

•        تمام اسناد مورد نیاز را طبق دستورالعمل جمع آوری کنید.

•        برای مصاحبه ویزا وقت بگیرید.

•        هزینه ویزای کار اشتغال آلمان را پرداخت کنید.

•        در مصاحبه شرکت کنید.

•        منتظر پاسخ در مورد درخواست ویزا خود باشید.


برای اینکه به سفارت / کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت خود ثابت کنید که شرایط ویزای کار را دارید، باید مدارکی که در وب سایت آنها ذکر شده اند را ارائه دهید. این اسناد در کنار مصاحبه قسمت مهم درخواست شما برای ویزای کار آلمان است، تمام مدارک درخواستی باید درست، کامل و ترجمه رسمی باشند.

✓     دو فرم درخواست کامل و امضا شده

✓     دو عکس با شرایط گذرنامه

✓     پاسپورت ملی معتبر

✓     تایید محل سکونت در آلمان

✓     بیمه سلامت

✓     یک قرارداد کار با جزئیات حقوق ناخالص سالانه و شرح مفصل شغل در آلمان

✓     تصویب توسط آژانس استخدام فدرال (در صورت وجود)

✓     رزومه CV به روز شده، که نشان دهنده مدارک تحصیلی و تجربه شغلی شماست

✓     اثبات صلاحیت مدارک تحصیلی و سایر مدارک ارائه شده

✓     نامه شخصی که هدف دقیق و مدت اقامت را توضیح دهد

✓     اثبات عدم سوءپیشینه کیفری

✓     پرداخت هزینه ویزای کار آلمان (برای ویزای طولانی مدت آلمان 75 یورو است)

زمان رسیدگی به ویزای کار طولانی مدت آلمان ممکن است از یک روز تا سه ماه از روز درخواست طول بکشد. زمان رسیدگی به تعداد درخواست هایی که سفارت در آن زمان دریافت می کند و همچنین شرایط شما بستگی دارد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید