اخذ اقامت انگلستان از طریق تولد

اخذ اقامت انگلیس از طریق تولد یکی از روش‌های اعطای تابعیت انگلیس است که بر اساس آن هر فردی که در قلمرو یا سرزمین این کشور متولد شود، تابعیت یا شهروندی انگلستان را دریافت خواهد کرد. اما در انگلستان و دیگر کشورهای بریتانیا، این عمل بصورت خودکار انجام نمی‌پذیرد و نوزاد متولد شده باید دارای شرایط خاصی باشد. توجه داشته باشید که اخذ اقامت از طریق تولد در انگلیس دارای پیچیدگی‌های فراوان است.

بطور کلی اخذ اقامت انگلیس از طریق تولد به دو صورت انجام می‌پذیرد؛ اصل خاک (jus soli) و اصل خون (Jus sanguinis). قوانین اصل تولد و اصل خون در انگلستان، دارای شباهت‌هایی با قوانین ایران در این مورد است. اصل خاک یا اصل تولد بدین معناست که نوزادی در خاک و قلمروی انگلستان متولد شود. اصل خون نیز بدین معناست که نوزادی توسط والدین انگلیسی در خاک کشور دیگری متولد شود. در ادامه به بررسی هر دو اصل برای اخذ تابعیت انگلستان از طریق تولد، خواهیم پرداخت.


اصل خاک

1- اگر والدین نوزاد، پیش از تولد فرزند خود دارای شهروندی و یا اقامت دائم انگلستان باشند

اگر نوزادی پس از سال 1983 در این کشور متولد شده باشد، می‌تواند برای اخذ اقامت انگلیس از طریق تولد، اقدام کند. اما شرط اصلی دریافت اقامت آن است که یک یا هردو والدین، شهروند بریتانیا باشند یا موفق به کسب اقامت دائم این این کشور، پیش از کسب اقامت برای نوزاد، شده باشند.

برای دریافت اقامت انگلستان از طریق تولد در این بخش، باید فرمی بنام Form MN1 را پر کرده و به اداره مهاجرت انگلستان تحویل دهید. می‌توانید فرم مربوط به اخذ اقامت انگلیس از طریق تولد فرزند در این بخش را از اینجا دانلود نمائید.

توجه داشته باشید که:

- فرزند، باید کمتر از 18 سال داشته باشد. اگر سن فرزند شما از 17 سال و 6 ماه بیشتر باشد، باید برای اخذ اقامت انگلستان برای بزرگسالان، اقدام نمود.

- در بعضی از کشورها، به فرزندی که پدر یا مادر او دارای ملیت آن کشور باشند، بصورت خودکار شهروندی همان کشور، اعطا می‌شود. بطور مثال در قانون ایران، هر نوزادی که در کشور خارجی متولد شده و پدرش ایرانی باشد، دارای شهروندی و ملیت ایران خواهد شد. اما ممکن است برای اخذ اقامت و شهروندی انگلستان، فرزند شما تابعیت کشور پیشین را نیز از دست بدهد. بنابراین پیش از هر اقدامی، بهتر است در رابطه با این موضوع اطلاعات بیشتری کسب نمائید.

-  اگر والدین فرزند هردو شهروند بریتانیا باشند، یا قبل از متولد شدن فرزند (حداقل سه سال) اقامت دائم بریتانیا را داشته باشند و یا عضوی از نیروهای نظامی انگلستان باشند، فرزند آنها بطور خودکار دارای اقامت انگلستان می‌شود و نیازی به درخواست نیست.

2- اگر والدین نوزاد متولد شده، پیش از تولد دارای شهروندی و یا اقامت دائم انگلستان نباشند

اما اگر والدین فرزند، تابعیت انگلیسی را نداشته باشند و شهروند انگلستان محسوب نشوند، راه دیگری برای اخذ اقامت انگلستان برای فرزند، وجود دارد. شرط دریافت اقامت آنست که آن فرزند تا ده سالگی در انگلستان زندگی کرده باشد و یا بصورت محدود از کشور خارج شده باشد. این محدودیت بدین گونه است که به ازای هر سال (تا 10 سالگی)، فرد اجازه ندارد بیشتر از 90 روز خارج از انگلستان باشد. یعنی تنها 900 روز تا 10 سالگی. اگر مدت اقامت فرد در کشوری خارج از انگلستان بیشتر از این تعداد بطول بیانجامد، او باید یک دلیل موجه در فرم اقامت خود ذکر کند.

این قاعده برای پدر و مادر فرزند صدق نکرده و آنها می‌توانند با توجه به نوع ویزای انگلیس دریافتی ، هر تعداد از کشورخارج شده و تا مدت زمان نامشخصی در کشوری دیگر زندگی نمایند.

برای اخذ اقامت انگلستان از طریق تولد فرزند در این بخش، باید فرمی بنام Form T را پر کرده و به اداره مهاجرت انگلستان تحویل دهید. می‌توانید فرم مربوط به دریافت اقامت انگلیس از طریق تولد در این بخش را از اینجا دانلود نمائید.

همچنین اگر یکی از والدین تا قبل از ده سالگلی فرزند، بتواند اقامت انگلستان را کسب کند، می‌تواند برای اخذ تابعیت فرزند خود نیز، اقدام نماید. لازم به ذکر است که فرزند او باید پیش از سال 2010 متولد شده باشد. اگر فرزند متولد شده در بازه‌ی زمانی پس از 2010 باشد، یکی از والدین او باید پیش از ده سالگی، عضو نیرهای مسلح انگلستان شوند.

3- اگر والدین فرزند، او را به فرزندخواندگی پذیرفته باشند

اگر یک یا هردو والدین فرزندی که به فرزندخواندگی گرفته شده، انگلیسی باشند، تابعیت انگلستان بطور خودکار به او تعلق گرفته و نیازی به ارائه درخواست نیست.


اصل خون

اصل خون به معنای اعطای تابعت کشور به کودکی است که والدین یا یکی از آنها تبعه انگلیس باشند. اگر فرزندی در خارج از کشور متولد شده و هر دو والدین او انگلیسی باشند، بطور خودکار تابعیت انگلستان را دریافت می‌کند. اما یک استثنا وجود دارد: اگر پدر فرزند متولد شده در خارج انگلستان، خود انگلیسی بوده ولی مادر او انگلیسی نباشد، برای اخذ اقامت انگلستان برای فرزند، نیاز به یک فرم درخواست خواهد بود. این فرم که به نام Form UKF معروف است را می‌توانید از اینجا دانلود نمائید.

اینها قوانین کلی اخذ تابعیت انگلستان از طریق تولد است و اگر متقاضی دریافت این نوع تابعیت، دارای شرایط ویژه‌تری باشد، توصیه می‌شود که مشکلات خود را با وکیل مهاجرت در میان بگذارد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید