ویزای انگلیس


انگلیس ، واحد تشکیل دهنده غالب پادشاهی متحد، بیش از نیمی از جزیره بریتانیا را اشغال کرده است. در خارج از جزایر بریتانیا، انگلیس غالباً به اشتباه همان جزیره بریتانیا (انگلیس ، اسکاتلند و ولز) و حتی کل پادشاهی متحد در نظر گرفته می شود. امروزه این کشور از نظر اقتصادی دارای قدرت گسترده ای میباشد که همواره در بین اقتصاد های برتر جهان قرار دارد؛ به طور کلی اقتصاد انگلستان به چهار بخش کشاورزی و ماهیگیری، سرمایه گذاری، تولید و گردشگری تقسیم میشود. انگلستان یکی از پر بازدیدترین کشورهای جهان به شمار میرود و علاوه بر گردشگران هر ساله مهاجرین بسیاری را نیز به خود جذب میکند. از مهمترین دلایل افزایش مهاجرت به انگلستان ، اهمیت این کشور از نظر اقتصادی، سیاسی و رفاه اجتماعی میباشد.

برای مهاجرت به انگلیس ، ابتدا باید ویزای ورود به کشور را داشته باشید که انواع مختلفی دارد و البته لازم به ذکر است که با ویزای شینگن سفر به کشور انگلیس ممکن نیست.


انواع ویزای انگلستان

علاوه بر مهاجرت، دلایل دیگری هستند که امکان اقامت موقت در انگیس را به شما میدهند که بسته به هدف سفر باید ویزای انگلیس مربوطه را دریافت نمایید. با داشتن 5 سال اقامت موقت به صورت پیوسته در انگلستان میتوانید درخواست اقامت دائم این کشور را دهید و یک سال پس از آن پاسپور انگلیسی بگیرید. انواع ویزای انگلستان شامل موارد زیر میشود :

1- ویزای توریستی انگلیس

ویزای توریستی یا همان ویزای ویزیتوری انگلیس برای افرادی صادر میشود که با هدف گردشگری، نامزدی، ترانزیت، انجام بعضی کارهای خاص (مانند شرکت در کنفرانس، رویداد ورزشی یا استفاده از خدمات درمانی) و بازدید از اقوام و دوستان به انگلیس سفر میکنند. با داشتن این ویزا میتوانید به صورت کوتاه مدت (حداکثر سی روز) به تحصیل در انگلستان (در مراکز خصوصی)  بپردازید اما اجازه انجام فعالیت های کاری را نخواهید داشت. ویزای توریستی انگلیس به صورت سینگل و مولتی صادر میشود و دارای اعتبار 3 و 6 ماهه، 2، 5 و 10 ساله با توجه به هدف سفر و شرایط شما دارد.

2- ویزای تحصیلی انگلیس

برای افرادی که قصد تحصیل در انگلستان، یکی از کشورهای دانشجوپذیر و برجسته دانشگاهی را دارند، انواع ویزای تحصیلی این کشور وجود دارد. ویزای تحصیلی انگلستان یا Tier4 به 3 بخش تقسیم میشود : ویزای دانش آموزی (برای افراد زیر 17سال)، ویزای دانشجویی و ویزای تحصیل کوتاه مدت (6 تا 11 ماه). با داشتن ویزای دانش آموزی و دانشجویی که قابل تمدید میباشد، درصورتی که بیشتر از 16 سال داشته باشید اجازه کار به صورت نیمه وقت را خواهید داشت. اما ویزای تحصیل کوتاه مدت انگلستان قابل تمدید نبوده و به شما اجازه کار را نمیدهید مگر اینکه حقوقی دریافت نکنید.

3- ویزای کار انگلیس

ویزای کاری انگلستان به سه قسمت کوتاه مدت، بلند مدت و سرمایه گذاری تقسیم میشود که هر کدام ویزاهای مربوط به خود را دارند.

- ویزای کار کوتاه مدت انگلیس یا Tier5 به هفت بخش کارهای خیریه، خلاقیت ورزشی و هنری، کارآموزان طرح های دولتی، موافقت نامه های بین المللی، کارگران فصلی، کارهای مذهبی و طرح پویایی جوانان تقسیم میشود. این ویزا اجازه اقامت کوتاه مدت فرد را در صورتی میدهد که یک پیشنهاد کاری از طرف یک اسپانسر انگلیسی داشته باشند؛ به جز مورد Tier5 Youth Mobility Scheme .

- ویزای کار بلند مدت انگلیس یا Tier2 به چهار بخش کار تخصصی ( ویزای کار عمومی )، انتقال داخل شرکتی، مبلغ دینی و ورزشکاری تقسیم میشود. ویزای کار دائمی برای افراد متخصصی است که به صورت بلندمدت قصد اقامت و کار در حوزه ی تخصصی را دارند، البته شغل مورد نظر باید در لیست شغل های Tier2 یا مشاغلی که انگلیس در آنها کمبود دارد باشد. همچنین برای دریافت این ویزا باید یک پیشنهاد شغلی و یک گواهی اسپانسری مخصوص Tier2 از یک کارفرمای انگلیسی داشته باشید.

- ویزای نوع Tier1 انگلستان شامل ویزای اختراعات، ویزای استارت آپ، ویزای کارآفرینی ، ویزای استعدادهای خاص، ویزای فارغ التحصیلان کارآفرین و ویزای سرمایه گذاری میباشد. در واقع ویزای Tier1 به سرمایه گذاران، صاحبان کسب و کار و طراحان ایده ها کمک میکند تا اقامت انگلیس را دریافت کنند.

4- ویزای خانوادگی انگلیس

این نوع ویزا مناسب کسانیست که قصد دارند به افراد خانواده خود در انگلستان ملحق شده و حداقل شش ماه در کشور اقامت داشته باشند. ویزای خانوادگی برای همسر، والدین (برای کودک زیر 18سال) و کودکان (زیر18 سال) یک شهروند انگلستان یا فرد دارای اقامت انگلیس صادر میشود. ویزای ازدواج نیز که زیر مجموعه ویزای خانوادگی میباشد در صورتی برای همسر یک شهروند انگلستان (یا فرد دارای اقامت انگلیس) صادر میشود که بالای 18 سال داشته باشد و ازتباطش با همسر حداقل برای 18 ماه به مامور اداره مهاجرت ثابت شود. ویزای خانواگی همچنین برای افراد بالغ کم توان که یکی از اعضای خانواده (والدین، نوه، خواهر یا برادر و فرزندان) وی شهروند انگلستان باشد و توانایی مالی مراقب را داشته باشد، صادر میشود.


مدارک لازم ویزای انگلستان

برای درخواست هر نوع از ویزاهای انگلیس مدارک خاصی مورد نیاز سفارت میباشد که برخی از آنها در تمام انواع ویزاها مشترک هستند، مانند :

1- پاسپورت : فرقی نمیکند که کدام نوع از ویزای انگستان را دریافت میکنید، اولین نیاز ارائه درخواست وجود پاسپورت معتبر فرد با حداقل یک برگه خالی برای ثبت ویزا میباشد. در صورتی که پیش از این پاسپورت دیگری داشته اید، آن را نیز همراه خود داشته باشید.

2- مدرک زبان انگلیسی : مگر در برخی موارد خاص مانند ویزای توریستی ، شما نیازمند اثبات دانش بالا و کافی درمورد زبان انگلیسی هستید. به طور کلی حداقل مدرک قابل قبول سفارت برای ویزای انگلیس مدرک B2 در CEFR یا مدرک 6.5 یا بالاتر در IELTS است.

3- توانایی مالی : یکی از مهمترین مواردی که در هنگام درخواست باید به سفارت انگلستان اثبات کنید، توانایی پوشش هزینه های خود بدون استفاده از وام های دولتی میباشد. معمولا حداقل مقدار سپرده بانکی شما در سه ماه پیش از درخواست باید 945 پوند باشد، اما در شرایطی که همسر یا فرزندانتان را همراه داشته باشید این مبلغ بیشتر خواهد شد (همسر 945پوند و فرزند زیر 18سال 1890پوند). البته در ویزای سرمایه گذاری انگلیس این ارقام بسیار بیشتر میباشد

4- گواهی سلامت پزشکی : معمولا برای دریافت هرکدام از ویزاهای انگلستان ارائه گواهی سلامت پزشکی اجباری میباشد که باید از بیمارستانها و مطب های مورد تایید سفارت انگلستان دریافت شود.

5- گواهی سوء پیشینه : برای دریافت گواهی سوء پیشینه باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید و در مدت اعتبار مشخص شده تحویل سفارت شود.

معمولا این مدارک از الزامات در زمان ارائه درخواست میباشند، اما ممکن است گاهی مواردی از آن حذف یا به آن اضافه شود به عنوان مثال برای کسب ویزای دانشجویی مدارک بیشتری مورد نیاز است. تمامی مدارک لازم باید در دفاتر ترجمه رسمی به انگلیسی ترجمه شوند.


روند دریافت ویزای انگلستان به چه صورت است؟

پس از اینکه با توجه به هدف سفرتان نوع ویزای انگلیس مورد نظر را تعیین کردید، باید در وب سایت سفارت انگلستان یک حساب کاربری ایجاد کنید و فرم های مربوط به درخواست ویزا را به زبان انگلیسی پر کنید. در آخرین مرحله هزینه های مربوط به ویزای انگلیس خود را پرداخت خواهی کرد و سپس وقت سفارت تعیین شده به ایمیل ثبت شده ارسال میشود. بعد از تعطیلی سفارت انگلستان در سال 2011، اخذ ویزای انگلیس با مشکلاتی روبرو شد که مهمترین آن سفر چند روزه به یکی از کشورهای اطراف برای انجام انگشت نگاری در کنسولگری انگلستان بود. امروزه با وجود دفتر VFS در تهران که نماینده رسمی سفارت انگلیس میباشد، این مشکل حل شده و خدمات دریافت انواع ویزا در آن انجام میشود. در زمان اعلام شده باید حتما خود شخص به سفارت مراجعه کرده و مدارک خواسته شده و انگشت نگاری را ارائه دهد. برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس با متقاضیان مصاحبه شفاهی نیز انجام میشود.

مدارک لازم برای درخواست وقت سفارت انگلیس

- اسکن صفحه اول پاسپورت

- تکمیل فرم فارسی درخواست

- اسکن دعوتنامه و مدارک اقامتی دعوت کننده (در صورت وجود)


 رامین احمدی
  سلام . خواهشا پاسخ بدید به ایمیلم ..برای رفتن دائم به انگلستان چقدر هزینه لازم داره؟  
 Hasan
  35میلیون  
 ahmad
  سلام. ویزای انگلیس حدودا چند روزه حاضر میشه؟  
 سامان چشم آذر
  فکر کنم واسه هرکدوم از ویزای انگلستان تفاوت داشته باشه، ولی میانگینش یه چیزی حول و حوش سه ماه میشه.  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید